Moskva kryla doping více než tisícovky sportovců, tvrdí Světová antidopingová agentura

Simona Fendrychová Zahraničí Simona Fendrychová, Zahraničí
Aktualizováno 9. 12. 2016 14:58
Plné znění tzv. McLarenovy zprávy o vyšetřování státem krytého dopingu v Rusku zveřejnila Světová antidopingová agentura (WADA). Kanadského specialistu na sportovní právo Richarda McLarena si najala loni k vyšetření toho, co se v ruském sportu kolem dopingu reálně dělo. Z výsledků vyplývá, že do státem organizovaného dopingu se od letních olympijských her v Londýně v roce 2012 zapojilo přes 1000 ruských sportovců. Podle McLarena probíhal systematicky a dlouhodobě. Rusko na zprávu reaguje chladně. "Není to žádné překvapení, jen další nařčení" nechal se slyšet předseda parlamentního výboru pro sport Dmitrij Sviščev.
Foto: Reuters

Londýn – Rusko utrpělo další výraznou ránu v dopingové aféře svých atletů a některých dalších sportovců. 

Světová antidopingová agentura (WADA) zveřejnila v pátek plnou verzi svého vyšetřování, které výhrady k ruským funkcionářům a politikům ještě prohlubuje.

Ze zprávy, na které pracoval kanadský právník Richard McLaren, který se během posledních dvou let podílel na vyšetřování dopingu v Rusku, vyplývá, že od letních olympijských her v Londýně dopovalo během vrcholných soutěží přes 1000 ruských sportovců.

Dopingový systém, řízený Kremlem, měl podle McLarena podobu "institucionálního spiknutí", do kterého byly zapojené i ruské tajné služby. Atleti podle něj nejednali samostatně, ale byli součástí řízeného programu. Doping tak měl podle McLarena "nebývalý rozsah". "Šlo o utajený systém, který se vyvinul do institucionální a řízené strategie získávání medailí," uvádí jeho zpráva.

Žádná konkrétní jména zatím nebyla zveřejněna a podle McLarena se tak ani nestane. Vše bude na jednotlivých sportovních federacích.

Zpráva se ale opírá o vysoká čísla. Krytí pozitivních dopingových nálezů se týkalo více než třiceti sportů, a to i včetně fotbalu.

U dvanácti ruských medailistů ze zimních olympijských her v Soči byla prokázána manipulace se vzorky moči určené na testy. V několika případech nesedělo DNA ve dvou vzorcích jednoho sportovce nebo se našlo mužské DNA v moči, která měla údajně patřit sportovkyním. Čtyři držitelé zlatých medailí pak měli dokonce "fyziologicky nemožné" výsledky měření soli.

Rusové vše odmítají

Kreml existenci státem podporovaného dopingu popírá. Ruský Vyšetřovací výbor - hlavní vyšetřovací orgán v zemi, věnující se závažné kriminalitě - se oficiálně začal některými dopingovými případy zabývat. Podle jeho údajů vyslechl už zhruba 60 sportovců, vyšetřování ale zatím neuzavřel. 

Předseda parlamentního výboru pro sport Dmitrij Sviščev reagoval na McLarenovu zprávu bez většího překvapení. "Toto jsme očekávali. Není to nic nového, jen další prázdná nařčení. Když jste Rus, jste obviněn z každého hříchu," cituje ho ruská agentura RIA Novosti.

Podle McLarena jsou však výsledky šetření nanepadnutelné a Sviščev "reaguje ve vakuu, protože zprávu nečetl."

I přes odmítavé reakce ale ministerstvo sportu posléze podel agentury Reuters vydalo prohlášení, ve kterém přislíbilo pečlivé prostudování zprávy a následně plnou spolupráci s antidopingovou agenturou.

Po letním zveřejnění prvních předběžných výsledků tzv. McLarenovy zprávy odvolal ruský prezident Vladimir Putin náměstka ministra sportu a jeho antidopingového poradce. Sám ministr sportu Vitalij Mutko ale naopak povýšil na pozici ruského vicepremiéra. 

Mezinárodní olympijský výbor (MOV) i další sportovní instituce reagovaly už v létě na ruský dopingový skandál přísně. Řadu ruských atletů vyloučily ze soutěží po celém světě. Ruská národní antidopingová komise (Rusada) přišla o akreditaci a stejně dopadl i Ruský atletický svaz.

Reputaci Ruské národní antidopingové agentury má teď napravit dvojnásobná olympijská vítězka ve skoku o tyči Jelena Isinbajevová, která byla jmenována do jejího čela. Isinbajevová nebyla nikdy s dopingem spojována, sama ale doplatila na sankce Mezinárodního olympijského výboru vůči Rusku a nemohla se zúčastnit letošní olympiády v Riu de Janeiru.

Děláte si, co chcete 

Světovou antidopingovou agenturu ale zpráva o jejím jmenování rozčílila. Jejím představitelům se nelíbí, že s nimi tento krok ruská strana nekonzultovala. Zvlášť v momentně, kdy se nad ní vznášejí natolik závažná podezření. 

"WADA očekávala, že s ní budou konzultovány důležité záležitosti, jako jsou podmínky k působení v čele rady a základní struktura agentury, ještě předtím, než bude někdo do těchto funkcí veřejně jmenován. Tak to bylo uvedeno v hlavních požadavcích, které Rusada obdržela v listopadu," uvedla Světová antidopingová agentura v prohlášení. "Výhrady budeme směřovat rovnou k ruským orgánům, aby zajistily, že budeme moci zřídit řádnou antidopingovou organizaci, která obstojí při mezinárodním dohledu."

Přestože vyšetřování Světové antidopingové agentury zveřejněním plné verze tzv. McLarenovy zprávy v pátek skončilo, Mezinárodní olympijský výbor bude pokračovat ve vlastním šetření.

Celá kauza je totiž podle členů olympijského výboru “útokem na integritu her”. Šance ruského sportu na to, že se velmi nepříjemné kauzy brzy zbaví, se proto snižují. MOV vytváří dvě komise, zaměřené především na doping během zimních olympijských her v ruském Soči v roce 2014. Jedna z nich má za úkol prozkoumat vzorky moči a ta druhá má na starosti případné disciplinární řízení.

WADA začala poprvé vyšetřovat doping v Rusku před dvěma lety, když ruská běžkyně Julia Stěpanovová se svým manželem – bývalým zaměstnancem Rusady – veřejně promluvili o dopování ruských sportovců a falšování výsledků testů ve spolupráci s dopingovými komisaři.

Kanadský právník McLaren v té době během šetření pro WADA zjistil, že se na podvodných praktikách podílela i vláda. O tom, že ve skutečnosti Moskva doping přímo organizuje, promluvil bývalý šéf moskevské antidopingové laboratoře Grigorij Rodčenkov. Vyšlo najevo, že se skandál netýká jen běžců, ale zasáhl do všech sportovních odvětví.

V roce 2014 dopovalo podle statistických údajů WADA celkem téměř 1700 sportovců ze 109 různých zemí. Nejvíce jich bylo právě v Rusku, kde komise přišla na zhruba 150 případů dopingu. A to i přes to, že tamní vláda tyto případy systematicky zatajovala.

Na otázku, zda si ještě někdy v budoucnu ruští sportovci vybudují důvěru, odpověděl McLaren, že ano. "Je ale třeba, aby se napravili sami," řekl televizi BBC. Od července jsem mluvil s mnoha ruskými úředníky a ti dávají dohromady velmi komplexní program, který - pokud bude správně zrealizován - dokáže udělat zásadní rozdíl."

 

Právě se děje

Další zprávy