Rusko má novou aristokracii: potomky přátel prezidenta. Putinova bohatá dcera jde příkladem

Kateřina Vítková Kateřina Vítková
Aktualizováno 12. 11. 2015 8:30
Není jim ani třicet, mají peníze a vlivné rodiče. V Rusku pomalu přebírá otěže nová generace. Mladí lidé, kteří díky postavení a konexím svých rodičů - Putinových oblíbenců - získávají místa ve státních firmách, správě i v politice. Mezi extrémně bohatou elitu patří i mladší dcera Vladimira Putina - Katerina. "Nebezpečí tkví v tom, že velice brzy budou všechny klíčové prostředky (v Rusku) spočívat v rukou pěti až sedmi rodin," varuje opozičník Alexej Navalnyj.
Vladimir Putin. O své rodině moc nemluví. Ilustrační foto.
Vladimir Putin. O své rodině moc nemluví. Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Moskva - V Rusku se k otěžím dere nová generace. Mladí a úspěšní lidé mají často jedno společné: jsou potomky mocných. Mnohdy lidí z okruhu blízkých a přátel prezidenta Vladimira Putina.

"Nová aristokracie" rychle zaplavuje pozice ve státních firmách i v politice, popsala pro agenturu Reuters socioložka a bývalá členka Putinovy strany Jednotné Rusko Olga Kryštanovskaja.

"Část společnosti se domnívá, že k tomu nedošli svou prací. Zpochybňují, kdo tito lidé vlastně jsou," uvedla.

Mezi extrémně bohatou - "dědičnou" – elitu, která se díky konexím svých rodičů dostává hbitě do popředí, patří i mladší dcera samotného vládce Kremlu a její partner. Katerina je podle zjištění agentury Reuters ve svých 29 letech zástupkyní prorektora moskevské univerzity, její partner pak vlastní podíl v hodnotě dvou miliard dolarů v petrochemické firmě.

Skromný Putin, dcera miliardářka

Od doby, co Putin začal v 90. letech minulého století upevňovat moc v zemi, zbohatlo mnoho jeho přátel. Sám Putin  přitom podle oficiálních údajů žije skromně.

Za loňský rok vykázal příjem 7,65 milionů rublů, vlastnictví dvou nijak zvláště luxusních bytů (v Moskvě a Petrohradu) a podíl z garáže.

Vladimir Putin s bývalou manželkou.
Vladimir Putin s bývalou manželkou. | Foto: REUTERS/Aleksey Nikolskyi/RIA Novosti/Pool/Files

Minimálně mladší z jeho dcer ale rozhodně nestrádá. Jejím partnerem je údajně Kirill Šamalov, syn dlouholetého Putinova přítele a akcionáře Banky Rossija Nikolaje Šamalova.

Sama Katerina se označila za jeho "manželku". Jmění páru dohromady činí okolo dvou miliard amerických dolarů. Z velké části plyne z petrochemické společnosti, kterou Kirill získal od dalšího Putinova přítele – Gennadije Timčenka, upozorňuje Reuters.

Miliony od státních firem

Katerina je úspěšná i v akademickém prostředí, na Moskevské státní univerzitě má na starosti projekty financované z veřejných peněz. Postoupila rychle, podle slov svého otce ještě v roce 2011 studovala v Petrohradu orientální studia. Na vysoké škole v Moskvě prý ale pracuje na fakultě mechaniky a matematiky a je "talentovanou výzkumnicí".

Letos v březnu byla jmenována zástupkyní prorektora univerzity. Řídí rozvojový fond a centrum, které na univerzitě spustily projekt podporující mladé vědce. Tomu podle informací Reuters taktéž šéfuje.

Zmíněný fond přitom od roku 2013 získal od státem vlastněných firem Rosněft, Rosatom a Transněft kontrakty v hodnotě 182 milionů rublů.

Do okruhu poradců Kateriny na univerzitě patří i několik blízkých známých jejího otce, včetně dvou bývalých agentů KGB.

Tajemství první rodiny

Ač se paparazziům Putinova mladší dcera vyhýbá, do povědomí veřejnosti se přeci jenom dostala - a to díky své zálibě v tanci. V roce 2013 se se svým tanečním partnerem umístila pátá na světovém šampionátu ve Švýcarsku.

Nyní zasedá ve dvou organizačních komisích ruské rocknrollové federace.

Kolem obou Putinových dcer každopádně panuje řada nejasností a spekulací. Sám Putin se o nich na veřejnosti zmiňuje jen velice mimořádně.

Katerina dokonce ani nepoužívá jméno svého slavného otce, podle agentury Reuters vystupuje pod příjmením po babičce. Informace o ní je těžké, skoro nemožné ověřit.

Putinova druhá dcera, 30letá Marie, je ještě tajemnější postavou než její sestra. Vystudovala biologii a medicínu a údajně se věnuje i biomedicíně. Podle médií se provdala za nizozemského byznysmena a přijala jeho jméno Faasen. Její manžel pracoval pro Gazprombank.

"Neofeudální systém"

K nové ruské aristokracii, která získala lukrativní posty díky rodičům, Reuters řadí též Borise Kovalčuka (syn největšího akcionáře Banky Rossija Juriho Kovalčuka), Sergeje S. Ivanova (syn náčelníka štábu Sergeje B. Ivanova) či Igora Rotenberga (syn Putinova sparing partnera z juda, milionáře Arkadyje Rotenberga).

Opoziční předák Alexej Navalnyj fenomén popisuje jako "neofeudální systém".

"V Rusku je dnes absolutně normální, že správním radám ve státních bankách předsedají děti funkcionářů tajných služeb, kterým v době jmenování do funkce nebylo ještě ani 30 let," uvedl Navalnyj.

Druhá generace podle něj nejen přebírá pozice po rodičích, ale mladí mocnáři si v podstatě mohou vybrat, o jaké posty stojí. "Nebezpečí tkví v tom, že velice brzy budou všechny klíčové prostředky spočívat v rukou pěti až sedmi rodin," varuje opozičník.

 

Právě se děje

před 40 minutami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

První fáze obchodní dohody USA a Číny možná letos nebude. Rozhovory se podle Reuters komplikují

Spojené státy a Čína možná nedokončí první fázi obchodní dohody letos, ale až v příštím roce. Agentuře Reuters to řekli experti na obchod a lidé blízcí Bílému domu. Zpráva způsobila, že se okamžitě prohloubil pokles na amerických akciových trzích, o zisky přišel dolar, zatímco zájem se zvedl o dluhopisy americké vlády.

Americký prezident Donald Trump a ministr financí Steven Mnuchin na tiskové konferenci 11. listopadu uvedli, že první fáze obchodní dohody by mohla být podepsána během pěti týdnů. Tato doba již uplynula, na podpis dohody se ale stalé čeká a rozhovory se podle zdrojů Reuters možná komplikují. Peking totiž požaduje výraznější snížení cel, na což Washington reaguje zvyšováním vlastních požadavků.

Dokončení dohody by mohly komplikovat rovněž diplomatické spory související s protesty v Hongkongu proti omezování svobod ze strany pevninské Číny. Americký Senát schválil zákon, jehož cílem je chránit v Hongkongu lidská práva. Čínské ministerstvo zahraničí si následně předvolalo představitele amerického velvyslanectví v Pekingu a vyzvalo Spojené státy, aby se do situace v Hongkongu přestaly vměšovat.

Další zprávy