Rusko se o spolupráci s NATO nesnaží, na IS míří jen třetina jeho útoků, říká generál Pavel

ČTK ČTK
Aktualizováno 21. 1. 2016 23:55
Rusko má jen malou vůli komunikovat se Severoatlantickou aliancí na vojenské úrovni, přestože veřejně hovoří o opaku. Po čtvrtečním jednání náčelníků generálních štábů aliančních zemí to v Bruselu uvedl šéf Vojenského výboru NATO generál Petr Pavel. Od svého nástupu do funkce loni v červnu se bez úspěchu několikrát neúspěšně pokusil na vojenské úrovni komunikaci otevřít.
Petr Pavel.
Petr Pavel. | Foto: Libor Fojtík

Brusel - Podle šéfa Vojenského výboru NATO generála Petra Pavla se Rusko nesnaží na vojenské úrovni komunikovat se Severoatlantickou aliancí, jak přitom tvrdí.

Od svého nástupu do funkce loni v červnu se Pavel bez úspěchu několikrát neúspěšně pokusil na vojenské úrovni komunikaci otevřít.

Komunikační kanály však podle něj nejsou mezi Ruskem a západními spojenci uzavřeny zcela. Moskva prý totiž na vojenské úrovni komunikuje přímo s některými členskými zeměmi Aliance. NATO přerušilo kvůli ukrajinské krizi v roce 2014 svou vojenskou i politickou spolupráci s Ruskem.

"Všichni chápeme, že dialogu se na politické a vojenské úrovni nevyhneme, pokud se chceme vyvarovat strategických nedorozumění a zabránit incidentům, jako byl sestřel ruského letadla, které vstoupilo do tureckého vzdušného prostoru," podotkl Pavel po čtvrtečním jednání náčelníků generálních štábů aliančních zemí v Bruselu.

Rusko, které v syrské občanské válce letecky podporuje režim prezidenta Bašára Asada, přišlo loni koncem listopadu o vojenský letoun poté, co stroj sestřelilo turecké letectvo. Turecko, které je členskou zemí NATO, uvádí, že ruské letadlo narušilo jeho vzdušný prostor, Moskva to popírá.

Dohody kvůli Sýrii

Podle vrchního velitele aliančních sil v Evropě Philipa Breedlovea právě nad Sýrii začala fungovat "série technických dohod" mezi "rusko-syrskou" stranou a leteckými silami západní koalice, která v oblasti útočí na pozice teroristické organizace Islámský stát (IS).

"Dohody se dodržují, žádné incidenty už nějakou dobu nebyly," poznamenal Breedlove. V souvislosti s těmito technickými domluvami se podle něj pravidelně odehrávají jednání technického charakteru. Rusové podle něj nyní ve východním Středomoří výrazně zvyšují své schopnosti protivzdušné i pozemní obrany.

Breedlove dnes zdůraznil, že na IS neútočí NATO, ale širší mezinárodní koalice. Podle agentury DPA už ale Spojené státy požádaly alianci o příspěvek, kterým by měl být letoun AWACS včasné vzdušné výstrahy. Právě tyto stroje jsou jedním z mála prostředků, které má aliance k dispozici jako organizace.

Jen třetina ruských útoků míří na IS

Generál Pavel ve čtvrtek před novináři připomněl, že ruské útoky směřují proti IS jen asi ve 30 procentech případů. Ruské útoky podle něj většinou směřují na protiasadovské opoziční síly. "Mělo by větší efekt, kdyby ruské letectvo zvýšilo podíl útoků na IS. Zatím je to spíš komplikace. Musíme urovnávat mnoho aktivit místo koordinované spolupráce," poznamenal.

Spolupráce mezi NATO a Ruskem se výrazně zhoršila v důsledku ukrajinské krize a ruského zapojení do dění na východě Ukrajiny, kde jsou aktivní proruští separatisté. Breedlove ve čtvrtek upozornil, že v posledních dvou týdnech roste intenzita přestřelek na linii příměří mezi separatistickými silami a ukrajinskými jednotkami.

"Zase vidíme zraněné a umírající vojáky," podotkl. Dobrou zprávou by podle něj mohlo být, že do akce zatím nejsou nasazeny zbraně těžkého kalibru, časté jsou ale souboje za použití ručních zbraní a protitankových střel.

Náčelník generálního štábu české armády a brzy druhý muž NATO Petr Pavel považuje Rusko za protivníka. Moskva se podle něj do této pozice pasovala sama intervencí na Ukrajině. | Video: DVTV
 

Právě se děje

Další zprávy