Uprchlíci jako organizovaná invaze? Spekulace, v analýzách zpravodajců nic takového není, říká Pavel

Lukáš Werner Lukáš Werner
Aktualizováno 20. 1. 2016 10:50
Uprchlickou krizi, na rozdíl od názoru prezidenta Miloše Zemana, nikdo jednotně nekoordinuje. Aspoň tomu nenasvědčují analýzy NATO. Řekl to bývalý náčelník generálního štábu české armády a nynější druhý muž Severoatlantické aliance Petr Pavel. Podle něj je takový názor jen spekulace, kterou by těžko mohl podpořit.
Foto: Libor Fojtík

Bratislava - Generál Petr Pavel, druhý nejvyšší muž v hierarchii NATO, nesouhlasí s názorem prezidenta Miloše Zemana, že příliv utečenců do Evropy někdo organizuje. Nenasvědčují tomu žádné zpravodajské analýzy, které mají členské státy k dispozici.

"Obávám se, že tvrzení, že uprchlická krize je někým jednotně koordinovaná, nemá žádnou oporu v zpravodajských analýzách dostupných všem členským státům NATO. Já bych těžko mohl takovou spekulaci podpořit," řekl Pavel v rozhovoru pro slovenský Denník N.

"Musíme samozřejmě vzít v úvahu, že část z nich (uprchlíků) tvoří ekonomičtí migranti, kteří se vydali na cestu prostě proto, aby si vylepšili svou sociální a ekonomickou situaci. Jejich počet narostl i pro otevřenost některých evropských států. Pokud by se některé státy chovaly méně vstřícně, a bylo to i všeobecně známé, a pokud by na hranicích Evropské unie byla dostatečná regulační opatření, proud ekonomických migrantů by byl menší," řekl deníku Pavel.

Bývalý náčelník generálního štábu české armády a současný šéf vojenského výboru Severoatlantické aliance se domnívá, že závažnější hrozbou než uprchlíci je pro země NATO momentálně Rusko. "Pokud se díváme na to, která z těch hrozeb je závažnější, tak stát, který vlastní mimořádný vojenský arzenál, včetně jaderných zbraní, a který se neostýchá porušit mezinárodní dohody, je nepochybně rizikem číslo jedna," řekl Pavel.

Odborníci: Absurdní výrok

Názor, že uprchlická krize je ve skutečnosti organizovaná invaze, pronesl Zeman opakovaně. Naposledy na začátku ledna, kdy v rozhovoru pro Český rozhlas Plus upřesnil, že příliv uprchlíků podle něj řídí Muslimské bratrstvo. Prozradili mu to marocký ministr zahraničí a korunní princ Spojených arabských emirátů.

"Na základě těchto dvou informačních zdrojů, v obou případech od muslimů a od významných arabských politiků, se domnívám, že tuto invazi organizuje Muslimské bratrstvo samozřejmě s využitím finančních prostředků celé řady států," prohlásil tehdy prezident.

Odborníci Zemanova slova povětšinou odmítli jako nesmyslná. "Je těžké komentovat absurdní výrok," reagoval ředitel Orientálního ústavu Akademie věd ČR Beránek. "Možná by bylo zajímavější ptát se, proč prezident pomáhá šířit právě tuto fámu, právě v tuto dobu," podotkl.

Podle bývalého velvyslance v Izraeli Tomáše Pojara sice jsou síly, které masovou migraci řídí a podporují, ale žádný jeden organizátor neexistuje. "Označení Muslimského bratrstva za organizátora migrační vlny patří spíše do kategorie konspiračních teorií, než že by mělo blízko k popisu reality," dodal.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Irvingův návrat Brooklyn výhrou neoslavil, podlehl v Clevelandu

Basketbalisté Brooklynu v prvním utkání s kompletní trojicí hvězd Kevin Durant, Kyrie Irving a James Harden na vítězství nedosáhli. Durant sice zaznamenal 38 bodů, 12 doskoků a osm asistencí, navrátilec Irving přidal 37 bodů a Harden triple double za 21 bodů, deset doskoků a 12 asistencí, Nets i přesto po druhém prodloužení prohráli 135:147 v Clevelandu.

Výsledky NBA:

Atlanta - Detroit 123:115 po prodl., Cleveland - Brooklyn 147:135 po prodl., Golden State - San Antonio 121:99, Houston - Phoenix 103:109, Indiana - Dallas 112:124, LA Clippers - Sacramento 115:96, Minnesota - Orlando 96:97, Philadelphia - Boston 117:109, Toronto - Miami 102:111. Utkání Charlotte - Washington, Portland - Memphis byla odložena.

Další zprávy