reklama
 
 

OSN vyzvala USA a Rusko, aby se dohodly na zástupcích syrské opozice, s nimiž povedou jednání

Aktualizováno 18. 1. 2016 23:41
OSN pravděpodobně odloží mírová jednání mezi syrskou vládou a opozicí. Apeluje na nejvýznamnější velmoci, aby se nejprve dohodly na seznamu zástupců, kteří se jednání budou účastnit. Rozpor panuje především mezi USA a Ruskem, nemohou se dohodnout, se kterými zástupci se bude jednat. Konflikt v Sýrii trvá již více než pět let. Syrští povstalci také trvají na splnění některých rezolucí OSN.

New York/Damašek - OSN zatím nerozešle pozvánky k mírovým rozhovorům mezi syrskou vládou a opozicí, které by měly začít 25. ledna. Čeká na to, až se nejvýznamnější světoví hráči dohodnou, které povstalecké skupiny na jednání pozvat a které nikoli. Informoval o tom dnes mluvčí OSN Farhan Haq. K rychlému sestavení seznamu vyzval i generální tajemník OSN Pan Ki-mun.

Rozpory ohledně pozvání zástupců některých rebelů operujících v Sýrii panují zejména mezi Spojenými státy a Ruskem. Mírová jednání a ukončení téměř pět let trvajícího konfliktu, který si vyžádal nejméně 250 000 obětí, ale podporují i další evropské a blízkovýchodní země, včetně rivalů Saúdské Arábie a Íránu.

Podle diplomatů OSN je stále více pravděpodobné, že se zahájení rozhovorů posune. "Odklad je pravděpodobný," citovala agentura Reuters nejmenovaný diplomatický zdroj. O možném odkladu zahájení jednání prý již se členy Rady bezpečnosti OSN hovořil i zmocněnec OSN pro Sýrii Staffan de Mistura. Oficiálně ale zatím stále platí datum 25. ledna.

Vůdce syrské politické opozice George Sabra již minulý týden prohlásil, že vidí jako nerealistické, aby rozhovory v Ženevě začaly 25. ledna. Podle něj se do té doby nejspíš nepodaří odstranit veškeré překážky, které zahájení jednání brání.

Syrští povstalci tehdy rovněž vydali prohlášení, v němž podmiňují svou účast na jednáních s vládou splněním bodů 12 a 13 z rezoluce, kterou Rada bezpečnosti přijala 18. prosince. Obsahuje harmonogram, podle něhož má být syrská krize řešena. První krok je zahájení syrských rozhovorů, při nichž má vzniknout dohoda o přechodné vládě. Ta připraví volby, které se mají konat za 18 měsíců. V počátečních fázích se má dojednat také příměří.

Bod 12 vyzývá strany, aby umožnily humanitárním agenturám dopravit co nejrychleji pomoc všem, kteří ji potřebují, zejména do obléhaných a nedostupných míst. Bod 13 žádá, aby všichni účastníci konfliktu zastavili útoky na civilisty a civilní objekty.

autor: ČTK | 18. 1. 2016 21:17

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama