Rusko obsadilo Osetii. Saakašvili nabízí příměří

ven, mih, Reuters
9. 8. 2008 17:25
Bojuje se také v Abcházii
Kolona ruských bojových vozidel na cestě přes hory do Jižní Osetie
Kolona ruských bojových vozidel na cestě přes hory do Jižní Osetie | Foto: Reuters

Tbilisi - Po těžkých bojích o Jižní Osetii, které si vyžádaly podle agentury Interfaks dva tisíce obětí, nabídl gruzínský prezident Michail Saakašvili Kremlu příměří.

"Gruzie je připravena podniknout první kroky," řekl s tím, že konfikt vyvolalo Rusko, které několik měsíců předem plánovalo v separatistických regionech etnickou čistku namířenou proti Gruzíncům.

Ruský prezident Dmitrij Medveděv ale příměří odmítá. "Jedinou cestou z tragické krize vyprovokované gruzínským vedením je stažení vojenských jednotek Tbilisi z oblasti konfliktu," citoval Medveděvova slova server gazeta.ru.

Ruští vojáci 58. armádního svazu již předtím obsadili Cchinvali, hlavní město jižní Osetie, separatistické oblasti v Gruzii tradičně silně orientované na Rusko. Oficiálním důvodem bylo páteční dělostřelecké ostřelování města gruzínskými jednotkami.

Údaje o obětech není možné ověřit a čísla mohou být i vyšší - ruská armáda oficiálně hovoří jen o 15 mrtvých "mírotvorcích", tedy vojácích Ruské federace, kteří v regionu hlídkují od roku 1992. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov mluví o 1500 mrtvých.

Čtěte analýzu: Jsme s vámi, vzkazuje západ Gruzii. Víc ale neudělá

Během posledních šestatřiceti hodin pak z oblasti do sousedního Ruska uteklo přes třicet tisíc lidí, uvedla agentura Reuters.

Foto: Aktuálně.cz

V reakci na ruskou vojenskou invazi, o kterou jihoosetská autonomní vláda Moskvu požádala, vyhlásil  Saakašvili stanné právo.

"Podepsal jsem příslušný dekret. Nacházíme se ve stavu totální vojenské agrese," řekl Saakašvili v přímém přenosu v televizi. Dekret s účinností na 15 dnů posvětil i parlament.

Rusové však bombardovali i několik strategických cílů v samotné Gruzii - především přístav Poti, ale i okolí ropovodu Baku-Tiflis-Ceyhan. Bomba dopadla ale i do obytného bloku ve městě Gori.

Podle Tbilisi bylo sestřeleno deset ruských stíhaček, Moskva zatím přiznala ztrátu dvou strojů Su-26.

Město Cchinvali je podle pozorovatelů v troskách a ruský prezident Dmitrij Medveděv mluví o humanitární katastrofě. Na vině jsou ale podle něj Gruzínci, kteří brání "občanským aktivitám" Osetinců toužících po připojení k Severní Osetii, tedy k Ruské federaci. 

Válku zatím nevyhlásili

Ani jedna z bojujících stran zatím válku nevyhlásila, pozorovatelé však tvrdí, že to nemusí trvat dlouho, uvedla katarská televize al-Džazíra. Medveděv nicméně vydal příkaz k "přinucení" Gruzínců k míru.

Představitel Gruzínské národní bezpečnostní rady Kakha Lomaia řekl agentuře Reuters: "Pokud to už není válka, tak jsme k ní velmi blízko. Rusové napadli Gruzii a zaútočili na nás."

Fakta:

Historie konfliktu:

  • 1991-92 - Jižní Osetie je ve válce za samostatnost vůči čerstvě nezávislé Gruzii. Konflikt končí příměřím a rozmístěním mírových jednotek
  • 2004 - Michail Saakašvili zvolen gruzínským prezidentem. Slibuje získat zpět teritoria Abcházie a Jižní Osetie, která jsou na Gruzii de facto nezávislá
  • 2006 - Jižní Osetie v neoficiálním referendu schvaluje nezávislost
  • Duben 2008 - Rusko navazuje těsnější vztahy s Abcházií a Jižní Osetií
  • Červenec 2008 - Rusko připustilo, že nad územím Jižní Osetie přelétávají jeho letadla. Rusko a Gruzie se vzájemně obviňují ze zbrojení v oblasti
  • 7. srpna 2008 - Po eskalaci střetů mezi Gruzií a separatisty z Jižní Osetie obě strany uzavírají příměří
  • 8. srpna 2008 - Příměří porušeno, v noci na pátek 8. srpna se začíná v Jižní Osetii bojovat. Ruské jednotky poté překračují hranice Jižní Osetie

Gruzie se v reakci na krizi doma rozhodla stáhnout svých tisíc vojáků působících v Iráku. Jednotky by měly pomoct bojovat proti ruské agresi, oznámil podle agentury Reuters Lomaia.

Rusko navíc obvinilo prozápadní Ukrajinu, která usiluje o vstup do NATO, že pomáhá Gruzii. Podle ruského ministra zahraničí dodávala Gruzii zbraně a podporovala tak její zbrojení a etnické čistky v separatistické Jižní Osetii.

Bush: nebezpečná eskalace

"Jsem hluboce znepokojen situací v Gruzii," řekl v reakci americký prezident George Bush, který je na olympijských hrách Pekingu. "Útoky se objevují daleko od zóny konfliktu v Jižní Osetii. Znamenají nebezpečnou eskalaci krize."

Válka v Jižní Osetii vyhání její obyvatelé. "Gruzie si za válku může sama" znělo z kontroverzních úst Václava Klause.
Válka v Jižní Osetii vyhání její obyvatelé. "Gruzie si za válku může sama" znělo z kontroverzních úst Václava Klause. | Foto: Reuters
Čtěte v souvislostech:
Gruzínci z Iráku jedou domů, těší se na válku s Rusy
USA vedou v Gruzii vojenské manévry a dráždí Rusko
NATO varuje Rusko, ruce pryč od Abcházie
Abcházie se odřízla od Gruzie. Lidé nemohou domů

Bojují i Abcházové

Jižní Osetie se chce - stejně jako další region, Abcházie - od Gruzie odtrhnout. Rusko má tradičně s Jižní Osetií dobré vztahy a finančně ji podporuje.

Do bojů se nejnověji zapojili také Abcházové, kteří se snaží ze strategické soutěsky Kodori vytlačit gruzínské jednotky. V Suchumi ofenzívu potvrdil Sergej Šamba, ministr zahraničí republiky Abcházie, která však nemá mezinárodní uznání.

 

Právě se děje

Další zprávy