NATO varuje Rusko: Ruce pryč od Abcházie

pav, Reuters
30. 4. 2008 16:41
Militarizace separatistické oblasti vzbuzuje obavy
Foto: NATO

Brusel - Severoatlantická aliance dnes varovala Rusko, že navyšování počtu jeho vojáků na území separatistické Abcházie podrývá územní soudržnost Gruzie a vyvolává v zahraničí obavy z růstu napětí v oblasti.

NATO ve svém prohlášení uvádí, že "sleduje kroky Moskvy se znepokojením".

Rusko stojí ve sporu mezi Abcházijci a centrální vládou v Tbilisi na straně prvně jmenovaných a v uplynulých dnech obvinilo Gruzii, že se chystá území samozvané republiky vojensky obsadit.

Z toho důvodu prý Moskva posílila vlastní vojenskou přítomnost v regionu včetně počtu jednotek v Jižní Osetii, dalším gruzínském území s odstředivými tendencemi.

Čtěte také: Gruzie chce rozpoutat válku v Abcházii, tvrdí Rusko

Vláda v Tbilisi označila ruské kroky za "nezodpovědné" a požádala o pomoc OSN, Evropskou unii i NATO.

Foto: Aktuálně.cz

Už v pondělí o věci jednali velvyslanci členských zemí NATO v bruselské centrále aliance a dali jasně najevo, že jsou v gruzínsko-ruském sporu na straně Tbilisi.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v úterý na schůzce se svými kolegy z členských zemí EU v Lucemburku zopakoval, že Moskva je připravena použít vojenskou sílu v případě, že gruzínská vláda pošle do Abcházie či Jižní Osetie armádu.

Vysoký zmocněnec Evropské unie pro zahraniční politiku Javier Solana označil navyšování počtu ruských mírových sil v obou samozvaných republikách za nerozumný krok, který jen přispívá ke zvyšování napětí. Zopakoval také, že EU plně podporuje územní nedělitelnost Gruzie.

Dimitrij Rupel, šéf diplomacie Slovinska, které momentálně EU předsedá, dnes v Ljubljaně vyjádřil přesvědčení, že se spor podaří urovnat "tolerantním a diplomatickým způsobem".

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Praha o 30 procent zdraží svoz komunálního odpadu

Pražský magistrát zvedne o 30 procent cenu za svoz komunálního odpadu. Zastupitelé hlavního města ve čtvrtek schválili novelizaci vyhlášky, která cenu služby stanovuje. Město by mělo zdražením ročně získat 220 milionů korun navíc, což má významně snížit množství peněz, které musí na systém svozu a likvidace odpadu doplácet. Součástí změny je také zavedení služby svozu bioodpadu, jejíž cena bude proti současnosti o polovinu nižší.

Proti zdražení se postavila opozice. V současnosti domácnosti v metropoli platí za svoz běžného odpadu měsíčně od 86 do 5737 korun, podle četnosti a velikosti kontejneru.

Primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN) uvedl, že cena za svoz se neměnila od roku 2005, kdy vyhláška vstoupila v platnost. Náklady města na svoz komunálního odpadu ročně činí přes 977 milionů korun, na poplatcích vybere 723 milionů. Zbytek dotuje z rozpočtu. Náklady na svoz se navíc podle vedení magistrátu zvyšují. Po zvýšení, které má do rozpočtu města přinést asi 220 milionů korun navíc, by se finanční účast města měla snížit z loňských 26 na tři procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy