reklama
 
 

NATO varuje Rusko: Ruce pryč od Abcházie

30. 4. 2008 16:41
Militarizace separatistické oblasti vzbuzuje obavy

Brusel - Severoatlantická aliance dnes varovala Rusko, že navyšování počtu jeho vojáků na území separatistické Abcházie podrývá územní soudržnost Gruzie a vyvolává v zahraničí obavy z růstu napětí v oblasti.

NATO ve svém prohlášení uvádí, že "sleduje kroky Moskvy se znepokojením".

Rusko stojí ve sporu mezi Abcházijci a centrální vládou v Tbilisi na straně prvně jmenovaných a v uplynulých dnech obvinilo Gruzii, že se chystá území samozvané republiky vojensky obsadit.

Z toho důvodu prý Moskva posílila vlastní vojenskou přítomnost v regionu včetně počtu jednotek v Jižní Osetii, dalším gruzínském území s odstředivými tendencemi.

Čtěte také: Gruzie chce rozpoutat válku v Abcházii, tvrdí Rusko

Vláda v Tbilisi označila ruské kroky za "nezodpovědné" a požádala o pomoc OSN, Evropskou unii i NATO.

Už v pondělí o věci jednali velvyslanci členských zemí NATO v bruselské centrále aliance a dali jasně najevo, že jsou v gruzínsko-ruském sporu na straně Tbilisi.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v úterý na schůzce se svými kolegy z členských zemí EU v Lucemburku zopakoval, že Moskva je připravena použít vojenskou sílu v případě, že gruzínská vláda pošle do Abcházie či Jižní Osetie armádu.

Vysoký zmocněnec Evropské unie pro zahraniční politiku Javier Solana označil navyšování počtu ruských mírových sil v obou samozvaných republikách za nerozumný krok, který jen přispívá ke zvyšování napětí. Zopakoval také, že EU plně podporuje územní nedělitelnost Gruzie.

Dimitrij Rupel, šéf diplomacie Slovinska, které momentálně EU předsedá, dnes v Ljubljaně vyjádřil přesvědčení, že se spor podaří urovnat "tolerantním a diplomatickým způsobem".

autor: pav, Reuters | 30. 4. 2008 16:41

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama