Jsme s vámi, vzkazuje Západ Gruzii. Víc ale neudělá

Blahoslav Hruška
9. 8. 2008 21:30
Není radno Rusy dráždit, velí diplomacie
Žena truchlí nad tělem svého příbuzného, zabitého při ruském bombardování v Gori.
Žena truchlí nad tělem svého příbuzného, zabitého při ruském bombardování v Gori. | Foto: Reuters

Analýza - Michail Saakašvili je se západními politiky zadobře. Málokdo se totiž může pochlubit tak dobrými kontakty jako hrdina "růžové revoluce", která v Gruzii svrhla vládu sovětského pohrobka Eduarda Ševarnandzeho.

S americkým prezidentem Georgem Bushem se schází několikrát ročně, v Bruselu je stejně doma jako mnozí lídři zemí Evropské unie.

Jenže víc než slov podpory se Saakašvilimu v krvavém konfliktu s Ruskem nedostalo, a zatím mu také nikdo neporadil, jak se vymanit z vlivu ruské dostředivé síly.

Čtěte více: 1600 mrtvých, 30  tisíc uprchlíků. Rusko obsadilo Osetii

Ač vzal národem zpočátku milovaný "Míša" vládu v zemi pevně do svých rukou a většinu práv oktrojoval tak, že ho nakonec před masovými protesty ochránilo jen demonstrativní znovuzvolení prezidentem v lednu tohoto roku, s národnostními konflikty si rady neví.

Zatímco v případě porušování svobody projevu v Gruzii Kreml nehne prstem, jakákoliv prohlášení týkající se separatismu (či občanské emancipace, jak tytéž snahy nazývá Rusko), působí na Moskvu jak rudý hadr na býka.

Saakašvili se tak ocitá permanentně v neřešitelné situaci. S podporou Západu hájí silnou (rozuměj na Rusku nezávislou) Gruzii, která má našlápnuto stát se ekonomickým tygrem Kavkazu a členem NATO, zároveň ale v Abcházii a Jižní Osetii, tedy nad šestinou gruzínského území, fakticky žádnou kontrolu nemá.

Foto: Aktuálně.cz

Nejde ale jen o území - s výjimkou několika málo enkláv v neklidných oblastech nikdo netouží po ničem jiném než útěku do otevřené ruské náruče.

Jak z bludného kruhu ven, aniž by ztratil tvář, Saakašvilimu ale nikdo ze západních politiků poradit nedokáže. Oficiálně sice jako v případě nejnovější krvavé války v Osetii všichni apelují na Rusko, aby dbalo na zásadu teritoriality Gruzie, zároveň ale jedním dechem dodávají, že ruské národní zájmy na Kavkaze jsou specifické a je třeba brát na ně ohled.

Saakašvilimu drží palce NATO, EU i USA. Jak na Abcházii a Osetii, mu ale nikdo neporadil.
Saakašvilimu drží palce NATO, EU i USA. Jak na Abcházii a Osetii, mu ale nikdo neporadil. | Foto: Reuters

Nabídky na rozsáhlou autonomii nikdo v Suchumi ani v Cchinvali nebere vážně a vzhledem k tomu, že ruská "bratrská" pomoc separatistickým regionům je víc než citelná, Gruzie nemá odvahu k ráznému řešení.

Ruského medvěda si zkrátka není radno pohněvat, velí evropská i americká diplomacie. Právě proto v lepším případě nad smírem na Kavkaze dbají jako "mírotvůrci" ruští vojáci, v horším případě pak Kreml sáhne k metodě brutální síly jako v Čečensku.

A Saakašvili? Tomu nezbývá nic jiného, než si postesknout: můj západ mi nerozumí.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Místo po Ferim na pražské kandidátce obsadí za TOP 09 starosta Prahy 6 Kolář

Místo na pražské kandidátce Spolu do podzimních sněmovních voleb, které se uvolnilo po bývalém poslanci TOP 09 Dominiku Ferim, obsadí starosta Prahy 6 Ondřej Kolář. Rozhodl o tom dnes výkonný výbor TOP 09, který zasedl v Jihlavě. ČTK to sdělil mluvčí strany Vladan Vaněk. Na pražské kandidátce koalice Spolu, kterou tvoří ODS s lidovci a TOP 09, byl Feri původně na čtvrtém místě a Kolář na devátém. Feri koncem května rezignoval na svůj mandát i na členství v TOP 09 poté, co ho několik žen obvinilo ze sexuálního obtěžování a násilí. Odmítl, že by se dopustil sexuálního násilí, omluvil se ale za nevhodné či nepatřičné chování. Případem se zabývá policie.

V čele pražské kandidátky koalice Spolu stojí předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. Dvojkou je starostka Prahy 2 Jana Černochová a trojkou poslanec Marek Benda (oba ODS). Na devátém místě, kde byl původně Kolář, nyní bude radní Prahy 2 Michal Zuna. "Dříve zvolené pořadí kandidátů za TOP 09 se pouze posunulo o jednu příčku směrem nahoru," uvedl mluvčí. Na poslední místo za TOP 09 nastoupí jako první náhradník radní Prahy 8 Tomáš Slabihoudek.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Policie zadržela muže, kterého podezírá, že v německém Espelkampu zastřelil dva lidi

Německá policie po několika hodinách pátrání zadržela muže podezřelého ze střelby ve městě Espelkamp, při které zemřeli dva lidé, uvedla agentura Reuters.

Deník Bild napsal, že se střílelo dopoledne v centru města, které má přibližně 25 000 obyvatel. Německá média nejprve informovala o jednom mrtvém a jednom těžce zraněném. Později policie podle zpravodajské televize n-tv oznámila, že při střelbě zemřel druhý člověk. Na místo byli vysláni příslušníci speciální policejní zásahové jednotky SEK.

Podle deníku Bild policie předpokládá, že jde o čin šíleného střelce. Stanice Deutsche Welle uvádí, že policie zatím vylučuje spekulace o terorismu.

Oběťmi střelby jsou muž a žena, uvedla policie. Z jejích informací vyplývá, že se střílelo v jednom z domů a také před ním. Podle regionálního deníku Westfalen-Blatt se do pátrání po podezřelém zapojili policisté z celého regionu a po několika hodinách ho dopadli.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Obraz Antonína Slavíčka Léto se v aukci prodal za 12,4 milionu korun

Malba Antonína Slavíčka s názvem Léto se na dnešní aukci v Praze prodala za 12,4 milionu korun včetně aukční přirážky. Nejde o autorův rekord, ale je to jedno z jeho nejlépe prodaných děl, řekl Milan Dřímal za pořádající galerii Arthouse Hejtmánek.

Obraz z roku 1897 zachycující bujnou louku chvějící se v horkém letním vzduchu byl naposledy vystaven v roce 1961, na veřejnosti se tak nyní znovu objevil po 60 letech. Slavíček, jeden ze zakladatelů českého moderního malířství, je označován za nejvýznamnějšího českého impresionistu. Vyvolávací cena obrazu byla 5,5 milionu bez aukční přirážky.

Za vyšší cenu než dnes byl v minulosti prodán Slavíčkův obraz Na lavičce z roku 1899, v aukci v listopadu 2016 za 18 milionů korun. Další jeho slavné dílo Žně v Kraskově (1906) bylo v květnu 2017 vydraženo za 13,4 milionu korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy