Jsme s vámi, vzkazuje Západ Gruzii. Víc ale neudělá

Blahoslav Hruška
9. 8. 2008 21:30
Není radno Rusy dráždit, velí diplomacie
Žena truchlí nad tělem svého příbuzného, zabitého při ruském bombardování v Gori.
Žena truchlí nad tělem svého příbuzného, zabitého při ruském bombardování v Gori. | Foto: Reuters

Analýza - Michail Saakašvili je se západními politiky zadobře. Málokdo se totiž může pochlubit tak dobrými kontakty jako hrdina "růžové revoluce", která v Gruzii svrhla vládu sovětského pohrobka Eduarda Ševarnandzeho.

S americkým prezidentem Georgem Bushem se schází několikrát ročně, v Bruselu je stejně doma jako mnozí lídři zemí Evropské unie.

Jenže víc než slov podpory se Saakašvilimu v krvavém konfliktu s Ruskem nedostalo, a zatím mu také nikdo neporadil, jak se vymanit z vlivu ruské dostředivé síly.

Čtěte více: 1600 mrtvých, 30  tisíc uprchlíků. Rusko obsadilo Osetii

Ač vzal národem zpočátku milovaný "Míša" vládu v zemi pevně do svých rukou a většinu práv oktrojoval tak, že ho nakonec před masovými protesty ochránilo jen demonstrativní znovuzvolení prezidentem v lednu tohoto roku, s národnostními konflikty si rady neví.

Zatímco v případě porušování svobody projevu v Gruzii Kreml nehne prstem, jakákoliv prohlášení týkající se separatismu (či občanské emancipace, jak tytéž snahy nazývá Rusko), působí na Moskvu jak rudý hadr na býka.

Saakašvili se tak ocitá permanentně v neřešitelné situaci. S podporou Západu hájí silnou (rozuměj na Rusku nezávislou) Gruzii, která má našlápnuto stát se ekonomickým tygrem Kavkazu a členem NATO, zároveň ale v Abcházii a Jižní Osetii, tedy nad šestinou gruzínského území, fakticky žádnou kontrolu nemá.

Foto: Aktuálně.cz

Nejde ale jen o území - s výjimkou několika málo enkláv v neklidných oblastech nikdo netouží po ničem jiném než útěku do otevřené ruské náruče.

Jak z bludného kruhu ven, aniž by ztratil tvář, Saakašvilimu ale nikdo ze západních politiků poradit nedokáže. Oficiálně sice jako v případě nejnovější krvavé války v Osetii všichni apelují na Rusko, aby dbalo na zásadu teritoriality Gruzie, zároveň ale jedním dechem dodávají, že ruské národní zájmy na Kavkaze jsou specifické a je třeba brát na ně ohled.

Saakašvilimu drží palce NATO, EU i USA. Jak na Abcházii a Osetii, mu ale nikdo neporadil.
Saakašvilimu drží palce NATO, EU i USA. Jak na Abcházii a Osetii, mu ale nikdo neporadil. | Foto: Reuters

Nabídky na rozsáhlou autonomii nikdo v Suchumi ani v Cchinvali nebere vážně a vzhledem k tomu, že ruská "bratrská" pomoc separatistickým regionům je víc než citelná, Gruzie nemá odvahu k ráznému řešení.

Ruského medvěda si zkrátka není radno pohněvat, velí evropská i americká diplomacie. Právě proto v lepším případě nad smírem na Kavkaze dbají jako "mírotvůrci" ruští vojáci, v horším případě pak Kreml sáhne k metodě brutální síly jako v Čečensku.

A Saakašvili? Tomu nezbývá nic jiného, než si postesknout: můj západ mi nerozumí.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Kvůli závadě na troleji nevyjelo v Praze ráno několik vlaků

Železniční dopravu v hlavním městě a okolí dnes nad ránem komplikovala porucha troleje na pražském odstavném nádraží. Několik osobních vlaků muselo být odřeknutu v části nebo v celé trase, uvedla na Twitteru společnosti Ropid, která organizuje MHD v Praze a okolí.

Kvůli poruše trakčního vedení na odstavném nádraží musely České dráhy zrušit ranní osobní vlak z Prahy do Ústí nad Labem. Odřeknut musel být i jeden pár osobních vlaků mezi Nymburkem a Kolínem a spoj mezi Prahou-Uhříněvsí a Benešovem, vyplývá z údajů na webu drah

Zdroj: ČTK
před 26 minutami

V Číně na nový vir zemřelo už 25 lidí. Podle vlády se počet nakažených vyšplhal na 830 případů

Už 25 obětí evidují čínské úřady v souvislosti s šířením nového typu koronaviru, který se na konci loňského roku objevil v 11milionovém městě Wu-chan. Počet prokázaných případů se zároveň k 23. lednu v Číně vyšplhal na 830, oznámila vláda podle světových zpravodajských agentur. Předtím média psala o 18 mrtvých a více než 630 nakažených.

Čínské ministerstvo zdravotnictví v rámci nového hlášení mimo jiné potvrdilo čtvrteční zprávu o prvním úmrtí způsobeném koronavirem mimo centrální provincii Chu-pej. Jde o případ 80letého pacienta, který zemřel v provincii Che-pej po návratu z dvouměsíčního pobytu ve Wu-chanu.

Z 830 potvrzených případů je 177 považováno za vážné, zatímco 34 "uzdravených" lidí už údajně mohlo opustit nemocniční lůžka. Podle agentury AFP dále čínská vláda informovala, že úřady prověřují 1072 pacientů, u nichž panuje podezření na nakažení záhadným virem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy