reklama
 
 

USA vedou v Gruzii vojenské manévry. A dráždí Rusy

15. 7. 2008 14:34
Cvičení se účastní na tisíc amerických vojáků

Tbilisi - V čase vyhroceného napětí mezi Gruzií a Ruskem dnes začalo na gruzínském území mezinárodní vojenské cvičení s názvem Okamžitá odpověď 2008.

Na vojenské základně Vaziani, kde ještě před několika lety sídlili ruští vojáci, provádí bojový trénink asi tisícovka amerických vojáků, šest stovek jejich gruzínských kolegů a také malé kontingenty z Ukrajiny, Arménie a Ázerbájdžánu.

Washington a Moskva vedou o Gruzii spor. Zatímco Američané chtějí kavkazskou republiku dostat do Severoatlantické aliance, Rusko Gruzíncům hrozí "vážnými následky," pokud se pro členství v NATO rozhodnou.

Podobnou rétoriku uplatňuje Moskva i vůči Ukrajině, jejíž vláda rovněž koketuje s myšlenskou vstoupit do NATO.

Americké ministerstvo obrany oznámilo, že cvičení bylo naplánováno už před několika měsíci a nemá žádnou souvislost s napjatou situací v separatistických regionech Abcházie a Jižní Osetie.

Tyto dvě republiky se s ruskou pomocí na počátku 90. let od Gruzie de facto separovaly a usilují o úplnou nezávislost. V Abcházii před dvěma týdny zahynulo při sérii neobjasněných výbuchů pět lidí. Jihoosetská domobrana pak vyhlásila mobilizaci, když při bombardování jejího území přišli dva lidé o život.

Nad oběma oblastmi také čas od času přelétávají ruské vojenské letouny.

"Hlavním důvodem našeho cvičení je zlepšit spolupráci mezi americkou a gruzínskou armádou," řekl velitel amerických jednotek generál William Garrett.

Dále čtěte: Ukrajina a Gruzie zatím pozvánku do NATO nedostanou

Americký prezident George Bush chtěl prosadit přijetí Gruzie do NATO na dubnovém summitu aliance v Bukurešti, ale narazil na odpor Francie a Německa.

Gruzínský prezident Michail Saakašvili se v zahraniční politice orientuje hlavně na USA. Gruzie vyslala do mezinárodní koalice pro Irák dva tisíce vojáků.

Překvapením cvičení Okamžitá odpověď je společná účast vojáků Arménie a Ázerbájdžánu. Obě země spolu vedly v devadesátých letech válku o Náhorní Karabach a dosud neuzavřely mírovou dohodu.

 

 

autor: man, Reuters | 15. 7. 2008 14:34

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama