USA vedou v Gruzii vojenské manévry. A dráždí Rusy

man, Reuters
15. 7. 2008 14:34
Cvičení se účastní na tisíc amerických vojáků
Společný nástup gruzínských a amerických vojáků.
Společný nástup gruzínských a amerických vojáků. | Foto: Reuters

Tbilisi - V čase vyhroceného napětí mezi Gruzií a Ruskem dnes začalo na gruzínském území mezinárodní vojenské cvičení s názvem Okamžitá odpověď 2008.

Na vojenské základně Vaziani, kde ještě před několika lety sídlili ruští vojáci, provádí bojový trénink asi tisícovka amerických vojáků, šest stovek jejich gruzínských kolegů a také malé kontingenty z Ukrajiny, Arménie a Ázerbájdžánu.

Washington a Moskva vedou o Gruzii spor. Zatímco Američané chtějí kavkazskou republiku dostat do Severoatlantické aliance, Rusko Gruzíncům hrozí "vážnými následky," pokud se pro členství v NATO rozhodnou.

Podobnou rétoriku uplatňuje Moskva i vůči Ukrajině, jejíž vláda rovněž koketuje s myšlenskou vstoupit do NATO.

Stanoviště ruských jednotek na gruzínsko-abcházské hranici.
Stanoviště ruských jednotek na gruzínsko-abcházské hranici. | Foto: Roman Staněk

Americké ministerstvo obrany oznámilo, že cvičení bylo naplánováno už před několika měsíci a nemá žádnou souvislost s napjatou situací v separatistických regionech Abcházie a Jižní Osetie.

Tyto dvě republiky se s ruskou pomocí na počátku 90. let od Gruzie de facto separovaly a usilují o úplnou nezávislost. V Abcházii před dvěma týdny zahynulo při sérii neobjasněných výbuchů pět lidí. Jihoosetská domobrana pak vyhlásila mobilizaci, když při bombardování jejího území přišli dva lidé o život.

Nad oběma oblastmi také čas od času přelétávají ruské vojenské letouny.

"Hlavním důvodem našeho cvičení je zlepšit spolupráci mezi americkou a gruzínskou armádou," řekl velitel amerických jednotek generál William Garrett.

Dále čtěte: Ukrajina a Gruzie zatím pozvánku do NATO nedostanou

Foto: Aktuálně.cz

Americký prezident George Bush chtěl prosadit přijetí Gruzie do NATO na dubnovém summitu aliance v Bukurešti, ale narazil na odpor Francie a Německa.

Gruzínský prezident Michail Saakašvili se v zahraniční politice orientuje hlavně na USA. Gruzie vyslala do mezinárodní koalice pro Irák dva tisíce vojáků.

Překvapením cvičení Okamžitá odpověď je společná účast vojáků Arménie a Ázerbájdžánu. Obě země spolu vedly v devadesátých letech válku o Náhorní Karabach a dosud neuzavřely mírovou dohodu.

 

 

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Stříbrný koulař z MČR Vilímek dostal za doping čtyřletý trest

Koulař Tomáš Vilímek přišel kvůli dopingu o stříbrnou medaili z mistrovství republiky. Dvaadvacetiletý atlet Spartaku Třebíč užil zakázaný steroid drostanolon, byl diskvalifikován a antidopingový výbor mu udělil čtyřletý zákaz činnosti. Informovala o tom Česká televize.

Vilímek prohrál na srpnovém mistrovství republiky v Plzni pouze s Martinem Novákem, který jako jediný překonal hranici 18 metrů. V nových výsledcích se na druhé místo koulařské soutěže posunul Ladislav Prášil a na bronzovou pozici Marek Bárta.

Vilímek se letos zlepšil na 17,98 metru, druhý byl i na Odložilově memoriálu. Dopingový trest mu vyprší na konci srpna roku 2024.

Zdroj: ČTK
Další zprávy