USA vedou v Gruzii vojenské manévry. A dráždí Rusy

man, Reuters
15. 7. 2008 14:34
Cvičení se účastní na tisíc amerických vojáků
Společný nástup gruzínských a amerických vojáků.
Společný nástup gruzínských a amerických vojáků. | Foto: Reuters

Tbilisi - V čase vyhroceného napětí mezi Gruzií a Ruskem dnes začalo na gruzínském území mezinárodní vojenské cvičení s názvem Okamžitá odpověď 2008.

Na vojenské základně Vaziani, kde ještě před několika lety sídlili ruští vojáci, provádí bojový trénink asi tisícovka amerických vojáků, šest stovek jejich gruzínských kolegů a také malé kontingenty z Ukrajiny, Arménie a Ázerbájdžánu.

Washington a Moskva vedou o Gruzii spor. Zatímco Američané chtějí kavkazskou republiku dostat do Severoatlantické aliance, Rusko Gruzíncům hrozí "vážnými následky," pokud se pro členství v NATO rozhodnou.

Podobnou rétoriku uplatňuje Moskva i vůči Ukrajině, jejíž vláda rovněž koketuje s myšlenskou vstoupit do NATO.

Stanoviště ruských jednotek na gruzínsko-abcházské hranici.
Stanoviště ruských jednotek na gruzínsko-abcházské hranici. | Foto: Roman Staněk

Americké ministerstvo obrany oznámilo, že cvičení bylo naplánováno už před několika měsíci a nemá žádnou souvislost s napjatou situací v separatistických regionech Abcházie a Jižní Osetie.

Tyto dvě republiky se s ruskou pomocí na počátku 90. let od Gruzie de facto separovaly a usilují o úplnou nezávislost. V Abcházii před dvěma týdny zahynulo při sérii neobjasněných výbuchů pět lidí. Jihoosetská domobrana pak vyhlásila mobilizaci, když při bombardování jejího území přišli dva lidé o život.

Nad oběma oblastmi také čas od času přelétávají ruské vojenské letouny.

"Hlavním důvodem našeho cvičení je zlepšit spolupráci mezi americkou a gruzínskou armádou," řekl velitel amerických jednotek generál William Garrett.

Dále čtěte: Ukrajina a Gruzie zatím pozvánku do NATO nedostanou

Foto: Aktuálně.cz

Americký prezident George Bush chtěl prosadit přijetí Gruzie do NATO na dubnovém summitu aliance v Bukurešti, ale narazil na odpor Francie a Německa.

Gruzínský prezident Michail Saakašvili se v zahraniční politice orientuje hlavně na USA. Gruzie vyslala do mezinárodní koalice pro Irák dva tisíce vojáků.

Překvapením cvičení Okamžitá odpověď je společná účast vojáků Arménie a Ázerbájdžánu. Obě země spolu vedly v devadesátých letech válku o Náhorní Karabach a dosud neuzavřely mírovou dohodu.

 

 

 

Právě se děje

před 39 minutami

Sekáč gólem a asistencí podpořil výhru CSKA nad Čeljabinskem

Jiří Sekáč svým pátým gólem z posledních osmi zápasů Kontinentální hokejové ligy pomohl CSKA Moskva k výhře 3:0 nad Čeljabinskem. Český útočník vstřelil v 51. minutě tečí před brankou druhý gól utkání a pak se ještě asistencí podílel v předposlední minutě na trefě Michaila Grigorenka.

CSKA i díky sedmé Sekáčově brance v sezoně zvítězil pošesté za sebou a je nejlepším týmem celé soutěže. Čeljabinsk s českým útočným duem Tomáš Hyka, Lukáš Sedlák prohrál počtvrté v řadě a na Východě drží poslední osmé postupové místo do play off.

Nejhorším týmem Východu zůstal Kunlun, který dnes se Šimonem Hrubcem v brance podlehl v Pekingu 1:2 Dynamu Moskva. Bývalý třinecký gólman si připsal 23 zákroků.

Další zprávy