Ruská aféra dusí Trumpovu politickou agendu. Americký prezident stále čeká na velký úspěch

Daniel Anýž Daniel Anýž
13. 7. 2017 20:00
Ruská aféra vysává Bílému domu energii a čas, které by potřeboval na prosazování politické agendy. Za pár dní bude americký prezident Donald Trump půl roku v úřadě a zatím na svém kontě nemá žádný důležitý zákon. Reforma zdravotnictví, která by měla zrušit a nahradit systém zabezpečení Baracka Obamy, se zasekla v Kongresu. Podle republikánských zákonodárců za to může i prezident, který je nesoustředěný a nespolupracuje s Kongresem. Nejistý je také osud daňové reformy a dalších Trumpových programových cílů.
Donald Trump
Donald Trump | Foto: Reuters

Washington - Frustrace je patrně nejlepší výraz, který vystihuje aktuální politickou náladu mezi republikány ve Washingtonu. A to na obou koncích Pennsylvania Avenue - v Bílém domě i v Kongresu.

Po zveřejnění e-mailů Donalda Trumpa juniora z loňské prezidentské kampaně je zřejmé, že pokud někdo ve Washingtonu doufal, že celá ruská aféra utichne, doufal marně.

Odhalením, že prezidentův nejstarší syn loni v červnu přijal nabídku "kompra" na demokratickou kandidátku Hillary Clintonovou od zdroje napojeného na ruskou vládu, kauza naopak dostala mnohem výbušnější potenciál.

"Je to hurikán páté kategorie," citoval list Washington Post nejmenovaného poradce Bílého domu, kterým tím vystihl, že "ruský problém" amerického prezidenta Donalda Trumpa jen dále narostl.

A to ač Trump ve středu na Twitter napsal, že "Bílý dům perfektně funguje, soustředí se na zdravotní reformu, daňovou reformu a mnoho dalších věcí", a že ani na televizi už prý prezident nemá čas.

Jeho mluvčí Sarah Huckabee Sandersová však už o den dříve, v úterý, popsala prezidentovu náladu v temnějších barvách.

"Je frustrovaný," uvedla mluvčí. A dodala, že místo, aby prezident řešil zmíněné reformy či program investic do infrastruktury, musí se stále zabývat ruskou kauzou.

Aféra Trumpově týmu vysává čas a energii, které by Bílý dům potřeboval na naplňování politického programu.

Příští týden už uplyne půl roku ode dne, kdy se Donald Trump stal americkým prezidentem. A zatím nedokázal prosadit žádnou skutečně velkou legislativu.

Rozpolcení republikáni

Naplnění jednoho z jeho ústředních předvolebních slibů, že zruší reformu zdravotnictví svého předchůdce Baracka Obamy a nahradí ji novým systémem, má v rukou Kongres.

Republikáni jsou ohledně podoby nového systému rozlomení, jak se ukázalo už v květnu ve Sněmovně reprezentantů. Legislativu se podařilo schválit až na druhý pokus.

Republikáni v Senátu, kde se legislativa zasekla nyní, v úterý oznámili, že o dva týdny odsunou a zkrátí senátní prázdniny, aby získali více času na její možné schválení.

První verzi zákona musel vůdce republikánů v Senátu Mitch McConnell před dvěma týdny stáhnout, neboť pro ni mezi svými senátory nenašel podporu.

Tento čtvrtek předložil novou upravenou verzi. Není ale vůbec jisté, zda sežene dost hlasů nebo zda navržená legislativa přepadne až do začátku září, kdy se Kongres vrátí z dovolené.

A pokud by prezident Trump v příštích třech týdnech nepodepsal žádnou skutečně velkou legislativu, byl by to neúspěch.

Všichni američtí prezidenti moderní éry měli do srovnatelné chvíle v úřadě na svém kontě přinejmenším jeden velký zákon.

Nesoustředěný prezident

"Sedím v oválné pracovně s perem v ruce a čekám na vás, senátoři, abyste mi ji doručili," apeloval prezident Trump ve středu na Senát, aby reformu schválil a poslal mu ji k podpisu.

Podle řady republikánů v Kongresu, jak jsou vesměs anonymně citováni v amerických médiích, jim však právě prezident ještě více ztěžuje situaci.

Zaměstnává ho ruská aféra i pokračující válka s médii. Podle těchto republikánů tak není dostatečně soustředěn na spolupráci s Kongresem a mění akcenty a názory na navržené legislativy.

Zdravotní reforma je navíc sice nejdůležitějším, ale zároveň jen jedním z cílů, které Bílý dům a Kongres zatím jen tlačí před sebou.

Jasný v tuto chvíli není ani osud avizované daňové reformy. Bílý dům sice představil základní rámec, především se snížením korporátních daní z 35 na 15 procent, ale detailnější legislativa zatím ani zdaleka není na stole.

A mezi republikány už panuje nervozita. Mají většinu v Kongresu i svého prezidenta. Nic podstatného ale zatím nedokázali.

Je jedno, kdo vládne?

"Mezi lidmi, které zastupuji, je znát znepokojení. Jsou unaveni výmluvami," uvedl konzervativní republikánský kongresman Mark Meadows pro list Washington Post.

Pokud nebude republikánský Kongres schopen v dohledné době "doručit výsledky", začnou se podle Meadowse voliči ptát, "co na tom záleží, kdo je u vlády".

Jeho kolega ze Senátu, republikán Chuck Grassley, byl před pár dny ve svém vzkazu na Twitteru ještě přímočařejší. "Republikáni v Senátu by se měli stydět, že ještě nedokázali schválit reformu zdravotnictví," napsal Grassley.

A přidal jedno varovné upozornění. Po kongresových volbách v listopadu 2018 by se prý republikáni neměli příliš divit, kdyby se stali z "většiny menšinou".

Času není nazbyt

"Největších úspěchů administrativa zpravidla dosahuje v prvním roce, a ještě důležitěji - v prvních sedmi měsících prvního roku," upozornil republikánský senátor Roy Blunt. Už nyní se podle něj rozhoduje, jaké výsledky bude strana moci příští rok před volbami svým voličům ukázat.

A jaké za to pak její členové i prezident Trump dostanou vysvědčení.

Podle analytika deníku Wall Street Journal Geralda Seiba je zcela zřejmé, že ruská aféra pro Bílý dům představuje i do budoucna "dlouhodobý problém".

"A Bílý dům potřebuje najít cestu, jak oddělit přístup k vyšetřování od každodenní výkonné prezidentské agendy," píše Seib, že dosavadní praxe, kdy ruská aféra Trumpův tým zcela pohltila, problémy Bílého domu jen násobí. 

 

Právě se děje

Další zprávy