Simona Fendrychová
23. 12. 2018 17:06
Podle amerického prezidenta Donalda Trumpa jsou novináři "nepřátelé lidu". Český prezident zase v květnu při návštěvě Moskvy se svým protějškem Vladimirem Putinem vtipkoval o tom, že novináři by se měli likvidovat. Ze zprávy newyorského Výboru na ochranu novinářů vyplývají varovná čísla - násilnou smrtí jich letos ve světě zemřelo celkem 53, což je téměř dvakrát více než loni. Zavraždění, uvěznění nebo jinak perzekvovaní novináři se letos stali osobností časopisu Time, který je označil za "strážce".
Olivera Lakićová
V květnu postřelil neznámý útočník černohorskou investigativní novinářku Oliveru Lakićovou přímo před jejím bytem v hlavním městě Podgorica.
Šlo už o druhý útok na novináře v této balkánské zemi během pouhého měsíce. V dubnu vybuchla nálož v prázdném voze novináře Seada Sadikoviće přímo před jeho domem.
Lakićová pracuje pro deník Vijesti. Píše o organizovaném zločinu a věnuje se především padělkům a pašování cigaret. Ve své práci narazila i na údajné napojení vysoce postavených úředníků do nezákonné činnosti. Je zvyklá na výhrůžky, už v roce 2012 ji poprvé fyzicky napadli. Tehdy ji ale dosud neznámí pachatelé "jen" zbili.
Černá Hora má s organizovaným zločinem napojeným na pašování drog a cigaret dlouhodobý problém, který se v poslední době stupňuje. K vraždám dochází na veřejných místech i v turistických destinacích. Není výjimkou, že jsou terčem útoků také novináři.