Nikaragua

V Nikaragui skončily prezidentské volby, Biden je označil za komedii

V Nikaragui skončily prezidentské volby, jejichž vítěz byl předem jasný, uvedla agentura AFP. O čtvrtý pětiletý mandát usiluje Daniel Ortega, velká většina představitelů opozice skončila před volbami ve vězení. Americký prezident Joe Biden označil volby za "komedii". Naopak venezuelský prezident Nicolas Maduro Ortegovi gratuloval ještě před oznámením výsledků.

Zhruba 13 000 volebních místností se uzavřelo v neděli v 18:00 místního času (v pondělí 01:00 SEČ). Volební komise oznámila, že první výsledky budou známy zhruba šest hodin po uzavření volebních místností. Ve středoamerickém státě, kde žije 6,6 milionu obyvatel, mohlo jít k urnám 4,4 milionů Nikaragujců starších 16 let.

"To, co dnes nikaragujský prezident Daniel Ortega a jeho manželka, viceprezidentka Rosario Murillová, zorganizovali, byla komedie. Volby nebyly ani svobodné, ani spravedlivé a zcela jistě ne demokratické. Svévolné uvěznění téměř 40 představitelů opozice od května, včetně sedmi potenciálních prezidentských kandidátů, a zablokování účasti politických stran, podvodně ovlivnilo výsledek ještě dlouho před samotným dnem voleb," uvedl prezident Joe Biden v prohlášení nazvaném "podvodné volby".

Hurikán Jóta nejvyššího stupně dosáhl pobřeží Nikaraguy

Hurikán Jóta pátého, tedy nejvyššího stupně v pondělí kolem 19:00 místního času (dnes 2:00 SEČ) dosáhl severního pobřeží středoamerické Nikaraguy. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na tamní meteorologický institut.

Střed bouře se v uvedený čas nacházel u osady Haulover, zhruba 41 kilometrů jižně od přístavu Bilwi, informoval na tiskové konferenci Marcio Baca, ředitel meteorologického institutu Ineter.

Hurikán podle amerického Národního střediska pro hurikány (NHC) doprovází vítr o rychlosti 160 kilometrů za hodinu. Mořská hladina se v porovnání s běžným přílivem může zvýšit až o šest metrů.

Očekává se, že Jóta při své cestě do vnitrozemí, která povede zhruba podél hranice Nikaraguy a Hondurasu, rychle oslabí. Zanechá však za sebou v následujících až 76 centimetrů srážek.

Zdroj: ČTK
Pokračovat