Vraždy, útoky i věznění. V roce 2018 zemřelo dvakrát víc novinářů než loni

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
23. 12. 2018 17:06
Podle amerického prezidenta Donalda Trumpa jsou novináři "nepřátelé lidu". Český prezident zase v květnu při návštěvě Moskvy se svým protějškem Vladimirem Putinem vtipkoval o tom, že novináři by se měli likvidovat. Ze zprávy newyorského Výboru na ochranu novinářů vyplývají varovná čísla - násilnou smrtí jich letos ve světě zemřelo celkem 53, což je téměř dvakrát více než loni. Zavraždění, uvěznění nebo jinak perzekvovaní novináři se letos stali osobností časopisu Time, který je označil za "strážce".
Viktorija Marinovová
Viktorija Marinovová | Foto: Reuters

Přepadení a úmrtí ve válce

Mnoho dalších novinářů přišlo letos o život kvůli incidentům, které s jejich prací úplně nesouvisely. Příkladem je případ bulharské novinářky Viktorije Marinovové, kterou zbil, znásilnil a udusil mladý muž v parku ve městě Ruse. Marinovová v regionální televizi TVN uváděla investigativní pořad a policie proto nejprve nevylučovala, že její smrt souvisí s jejím zaměstnáním. Po několika týdnech ale vyšetřovatelé vypátrali jedenadvacetiletého Severina Krasimirova, který se k vraždě přiznal. Údajně byl v době útoku pod vlivem alkoholu a drog.

Její smrt vyvolala na začátku října velkou pozornost nejen v Bulharsku, ale také v zahraničí, protože šlo o vraždu třetího evropského novináře během 12 měsíců. Rok předtím zemřela maltská novinářka Daphne Galiziová, když explodovala výbušnina nastražená v jejím autě, v únoru pak Ján Kuciak.

Podobně tomu bylo u trojice ruských novinářů, kteří přišli v létě o život ve Středoafrické republice. Orchan Džemal, kameraman Kirill Radčenko a režisér filmových dokumentů Alexandr Rastorgujev natáčeli film o ruských žoldnéřích známých jako Vagnerova skupina, kteří působí ve válkou zmítané zemi. Nerespektovali ale jedno ze základních bezpečnostních pravidel ve Středoafrické republice a cestovali v noci. Přepadli a zabili je ozbrojenci v uniformách.

 

Právě se děje

Další zprávy