Reportér natáčel ve Wu-chanu a odhaloval rozsah nákazy. Pak na dva měsíce zmizel

Jana Václavíková Jana Václavíková
24. 4. 2020 12:26
V únoru odjel do čínského města Wu-chan, tehdejšího epicentra nového koronaviru, občanský novinář Li Ce-chua. Po pár reportážích, ve kterých odhaloval rozsah nákazy, ale zmizel. Tento týden se po dvou měsících opět ozval a promluvil o tom, co se s ním stalo.
Novinář Li Ce-chua na videu po dvou měsících od zatčení.
Novinář Li Ce-chua na videu po dvou měsících od zatčení. | Foto: Kcriss Li李澤華 / YouTube

Pětadvacetiletý Li Ce-chua pracoval ještě na počátku roku pro čínskou státní televizi CCTV jako její hlasatel. Avšak poté, co z Wu-chanu beze stopy zmizel reportér a aktivista Čchen Čchiou-š', který přinášel výrazně odlišné zprávy, než jaké se objevovaly v televizi, podal Li výpověď a sám se do města v centrální Číně vydal.

Natočil tu šest reportáží o tématech, která by ve státní televizi pravděpodobně pokrývat nemohl. V jednom z videí například odhaloval, jak se místní sousedské komise snaží zakrýt, do jaké míry se koronavirus rozšířil. V dalších se vydal do virologické laboratoře, dělal rozhovory s nakaženými nebo se se skrytou kamerou snažil získat práci v krematoriích, která sháněla zaměstnance na přepravu mrtvých, informuje server Vice News.

Nešlo o jeho první vzpouru proti oficiálnímu zpravodajství. Jak po jeho zmizení napsal britský deník The Guardian, už v roce 2018 založil vlastní kanál Disobedience TV (Neposlušná TV).

"Nechci zůstat potichu nebo zavřít oči a zacpat si uši. Není to tak, že bych nemohl mít hezký život se ženou a dětmi. Mohl bych. Tohle ale dělám, protože doufám, že mladí lidé jako já povstanou," vysvětloval Li důvod, proč se rozhodl vydat se do Wu-chanu.  

Jeho akce však netrvala dlouho - 26. února si všiml, že jeho auto sleduje neoznačené bílé SUV. Začal tedy natáčet, co se děje. "Jsem na silnici a někdo, nevím kdo, možná státní bezpečnost, mě začal sledovat. Jedu hodně rychle. Pomozte mi," popsal tehdy z auta.

Vůz ho předjel a lidé uvnitř na něj křičeli, aby zastavil. On ale přidal a ujel jim.

Video poté zveřejnil z wuchanského bytu, kde přebýval. V následujícím tříhodinovém živém přenosu popsal, proč se do epicentra nákazy vydal, i to, jak se po chodbě obytného domu pohybují neuniformovaní policisté a lidé v ochranných oblecích a jak klepou na sousedy. Nakonec se klepání ozvalo i za jeho dveřmi.

"V Číně vždy existovali ti, kdo mluvili za lidi, kdo vytrvale bojovali, aby našli pravdu… Právě v nich najdeme páteř Číny," překládá Liho poslední slova server China Media Project.

Záznam končí tím, když do bytu vstoupili tři muži. Po chvíli našli ukrytý telefon, který přenos stále vysílal, a vypnuli ho. Na další dva měsíce byla toto poslední zpráva o Li Ce-chuovi.

"Záleželo jim na mně"

Tuto středu však Li na serveru YouTube zveřejnil nové video. V něm popsal, co se dělo po jeho zatčení.

Policisté ho vzali na stanici, kde mu odebrali vzorek krve, DNA a otisky prstů. Podstoupil dvanáctihodinový výslech. Řekli mu, že ho vyšetřují kvůli údajnému porušování veřejného pořádku, ale trestu se vyhne. Musel pak strávit dva týdny v karanténě ve Wu-chanu, protože navštívil místa s vysokým počtem nakažených.

"Po celou dobu se policie chovala civilně a legálně, zajišťovali, abych měl dostatek odpočinku a jídla. Opravdu jim na mně záleželo," chválí ve videu Li. Dodal také, že dohlíželi na to, aby dostatečně odpočíval a pořádně jedl. Večer směl sledovat zprávy své bývalé stanice.

Po uplynutí karantény ho policisté převezli zpátky do jeho rodného města, kde musel také absolvovat dvoutýdenní preventivní izolaci. Podle jeho slov byl propuštěn 28. března a od té doby je s rodinou.

Místo kritika vlastencem

Jak ale list The Guardian a další média poznamenávají, Liho rétorika se v novém videu podstatně změnila. Předchozí reportáže byly emotivní a osobní, nové video působí neutrálně a vlastenecky.

"Bůh žehnej Číně a lidem všech zemí," říká například Li. To podle Vice News vzbudilo i spekulace mezi uživateli sociálních sítí, zda bylo video natočeno skutečně na svobodě.

V Číně během pandemie koronaviru zmizeli i další novináři, lékaři a vědci, kteří se stejně jako Li vyjadřovali o nákaze na internetu. Podle skupiny na obranu lidských práv v Číně, která spočítala počet oficiálně oznámených zatčení, zmizelo mezi 1. lednem a 26. březnem 897 lidí. O některých z nich, jako o zmíněném novináři Čchen Čchiou-š', nejsou žádné nové zprávy.

Video: Mám strach, musíme mít masky, jsou zavřené restaurace i omezená doprava, říká Čech v Číně

Máme strach, snažíme se držet všech regulí. Nemůžu na jiné sídliště, musíme nosit masky, 90 procent restaurací je zavřených, říká Jan Linha. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy