Čínský vliv je jako koronavirus. Když s ním nebojujete, ovládne vás, říká disident

Foto: Slavný umělec polepil Prahu protičínskou kritikou. Musím si hlídat záda, říká
Na několika místech Prahy jsou od pátečního rána vylepené plakáty vyobrazující nemocného čínského prezidenta Si Ťin-pchinga.
Vidět jsou také plakáty s křičícím čínským doktorem Li Wen-liangem z Wuhanu. Ten jako jeden z prvních varoval před novým typem viru, aby byl místo pomoci čínskou vládou obviněn z šíření poplašné zprávy. V únoru na koronavir sám zemřel.
Za oběma plakáty v Praze stojí tento muž.
Ještě donedávna se skrýval v anonymitě a svět ho znal pouze pod jeho přezdívkou. Badiucao.
Foto: Jakub Plíhal
Jana Václavíková Jana Václavíková
22. 3. 2020 17:56
Před třinácti lety si parta čínských spolužáků jako každý víkend sedla k televizi. Chtěli si pustit film a společně povečeřet. Po filmu, který tehdy viděli, ale nikdo hlad neměl. Komedii totiž po pár minutách přerušil vložený dokument o potlačení demonstrace na náměstí Nebeského klidu v roce 1989. Do té chvíle studenti neměli o události nejmenší ponětí. Jedním z nich byl budoucí umělec Badiucao.

"Nebyl to žádný magický moment - jako bych se podíval na dokument a najednou se stal osvíceným. Takhle to nefunguje. Kdybych neměl rodinu s historií, jakou mám, tak bych ani nepochopil, co jsem zrovna viděl," říká v rozhovoru pro server Aktuálně.cz Badiucao. Pochází z rodiny čínských umělců, kteří za kritiku režimu zaplatili za vlády Mao Ce-tunga životem. "Zarazilo mě, že se to nestalo moc dávno, ale vůbec se o tom nemluví, neexistují žádné pořady, knihy, nic. Mnoho lidí tak umřelo pro nic. Tenhle dokument mi řekl, že ve změnu doufáme zbytečně," vysvětluje umělec, který se po vystudování vysoké školy přestěhoval do Austrálie, kde později získal občanství.

V Austrálii také začal s kresbami, které kritizují čínskou politiku. Přestože vystupoval pod pseudonymem a v lyžařské kukle, čínská vláda odhalila jeho totožnost a vyhrožovala i jeho rodině v Číně. Badiucao přijel před více než týdnem do Česka podpořit dokument Čínský umělec v exilu, který měl být promítán v rámci přerušeného festivalu Jeden svět.

Svou tvář jste odhalil před více než devíti měsíci, na kulaté výročí událostí na náměstí Nebeského klidu (čínská armáda tehdy násilně potlačila demonstrace v Pekingu, pozn. red.) - po premiéře dokumentu Čínský umělec v exilu. Své pravé jméno ale pořád skrýváte. Proč?

Své umělecké jméno používám už dlouho a lidé ho znají, nechtěl jsem je zbytečně mást. V budoucnu se chci své vlastní identitě věnovat i po umělecké stránce, jednou ji plně odhalím. Rozhodně to není proto, že by čínská vláda moje pravé jméno neznala. 

Jak čínská vláda zjistila, kdo jste?

Nikdy to nebudu vědět jistě. Smutné ale je, že mé osobní informace zveřejnil i jeden čínský disident.

Když jsem v roce 2018 pracoval v berlínském studiu čínského umělce a aktivisty Aj Wej-weje, nikdo o tom nevěděl, jen malá skupina čínských disidentů v Berlíně, kde se každý zná s každým. Jeden z nich, básník Liao I-wu, podpořil na Twitteru amerického prezidenta Donalda Trumpa a já se k tomu vyjádřil. Přišlo mi to problematické, když sám Trump potlačování lidských práv podporuje. Na oplátku Liao zveřejnil moje osobní informace. Neohrozil tím jen mě, ale i moji rodinu, která je pořád v Číně. Bylo to velmi frustrující, protože největší škody nenapáchal můj protivník, ale někdo, kdo měl být mým spojencem. 

Věděla vaše rodina v Číně, co pod pseudonymem děláte?

Nevěděli nic, vystavil bych je nebezpečí. Ti, co mě znali osobně, neznali moje umění, a ti, co znali moje umění, nevěděli, kdo jsem. 

Jak se cítíte po odhalení své identity?

Jsou jen dvě cesty, jak se před čínskou vládou bránit - jedna je, že nebude vědět, kdo jsem. To fungovalo prvních šest sedm let, ale ve chvíli, kdy zjistili mou totožnost, zbyla jen cesta mezinárodní podpory. Proto využívám každé příležitosti mluvit na veřejnosti a vysvětlovat lidem, co se děje. Tímto způsobem mohu vzkázat čínské vládě, že pokud bude chtít ublížit mně nebo mé rodině, tak se o tom lidé dozví a vystaví režim nátlaku.

Nechtěl jsem se sám takto rozhodnout, byl jsem k tomu donucen. Čínská vláda nezapomíná a neodpouští. Když je někdo na seznamu, tak režim jen čeká na šanci, kdy ho dostane nebo umlčí. Kdybych přestal, stal bych se jednoduchým cílem. Musel jsem to udělat. 

Čínsko-australský umělec Badiucao.
Čínsko-australský umělec Badiucao. | Foto: Badiucao

Dostáváte teď víc výhrůžek? 

Ano, dokonce mě sledovali a sledovali i režiséra dokumentu Čínský umělec v exilu. Je to Brit žijící v Austrálii Danny Ben-Moshe. Výhrůžky smrtí mi chodí pořád, někdy od internetových trollů, jindy od čínských nacionalistů v Austrálii. Často napadají mé internetové přípojení, a tak musím maskovat svou polohu.

Když mám v Austrálii výstavu nebo veřejné vystoupení, tak tam chodí i lidé, kteří si místo umění fotí mě a moje přátele. Myslím, že mi tím chtějí vzkázat, že jsem pod dohledem.

Nedovolujte si nás kritizovat

Myslíte, že by se něco takového stalo i v Praze?

Určitě. Čínská vláda se i vůči českým politikům chová agresivně, a když má Peking odvahu zasahovat do vaší politiky, tak nebude mít zábrany udělat něco vašim nebo čínským občanům v Česku. Hodně mě šokovalo, co se tady děje, protože jsem vždycky k Česku vzhlížel, hlavně kvůli Václavu Havlovi, sametové revoluci a vaší historii, ale zdá se, že se vaše pověst dobrodince rozpouští. 

Co podle vás může čínskou agresi zastavit?

Mezinárodní soudržnost a víra v to, že lidská práva jsou univerzální, že neplatí jen pro naše občany, ale vztahují se na všechny lidi na světě bez ohledu na jejich kulturu nebo zemi, odkud pocházejí. Pokud si vážíte svých lidských práv, svobod a demokracie, tak pro vás bude čínský režim neškodný. Pokud ale obdivujete silné muže, tak nebudete schopni poznat, co je špatného na čínském prezidentovi Si Ťin-pchingovi

Mezinárodní soudržnost ale nepomáhá ani Ujgurům v čínském Sin-ťiangu… 

Když vypukla v Evropě uprchlická krize, mnoho zemí bylo lhostejných k tragédiím, které se lidem utíkajícím před válkou staly. Jenom proto, že to jsou muslimové. Nezacházeli jste s nimi jako s lidskými bytostmi a to oslabilo vaši pozici a kritiku Číny. Ta teď může říct, že vy sami nedodržujete lidská práva muslimů, tak jak si dovolujete kritizovat nás? 

Jak je to s čínským vlivem v Austrálii, kde žijete? 

V Austrálii má Čína velký vliv ve všech aspektech - v médiích, u politiků nebo ve vzdělání a má i silný ekonomický vliv. Navíc až pět procent australské populace tvoří lidé s čínskými kořeny, kteří mohou výrazně zasáhnout do výsledků voleb. 

Celý svět se zastavil kvůli cenzuře

Hrozby, které dostáváte, pochází často od jednotlivců. Je to dáno tím, že věří čínské vládě? 

Za to může vliv médií, protože až 90 procent australských médií v čínštině má za sebou čínský kapitál, takže je to jako číst čínské stranické listy. Pokud lidé budou číst jen tyto zdroje, tak uvidí věci jinak a naprosto je ovládne propaganda. Takoví lidé mi vyhrožují nebo se perou s podporovateli hongkongských protestů. 

Vliv má ale také rasismus a postoj, který Australané k Číňanům zaujali. Odsouvá to Číňany v zahraničí zpět k pekingské vládě, která jim řekne, že v cizině čelili diskriminaci, a tak musí svou zemi chránit, aby byla silnější. Vyhrožování disidentům je jedna z těchto cest. Nejde o problém, který vyřeší sami Číňané. Stejně jako koronavirus, i tohle je globální problém a musíme se mu postavit společně. V téhle metafoře je čínská vláda koronavirus a je nakažlivá. Když s ní nebojujete, může ovlivnit váš život a kontrolovat ho. 

Kolik toho čínská vláda před námi v souvislosti se šířením nového koronaviru tají?

Není to o tom, co my nevíme, ale co sám čínský režim neví. Například v nemocnici ve Wu-chanu (ohnisko nákazy, pozn. red.) je pořád nedostatek zdravotního materiálu, chybí například testy na přítomnost viru. Takže čísla, která nám Čína od začátku ukazuje, nemusejí být správná, protože oni sami nedokážou říct, kdo je nakažený a kdo ne. Proto taky už několikrát změnili způsob testování nemocných. Mnoho lidí zemřelo dříve, než byli diagnostikováni, a ti se do celkového počtu nakažených vůbec nedostanou.

Čínská vláda je známá svou neupřímností, takže bych za každé její oznámení dal velký otazník. Nedělá věci na základě reality, ale podle svých zájmů. Kdyby režim zasáhl rychle a reagoval rovnou v prosinci, když už doktoři mluvili o koronaviru, nestala by se z toho pandemie. Celý svět se kvůli ní zastavil a nemůže za to virus, ale cenzura

Může koronavirus probudit ostatní země?

Myslím, že by mohl. Nejdřív ale musíme uvést situaci na pravou míru. Čínská vláda říká, že vede boj proti koronaviru, ale nepřizná, že to ona jeho šíření způsobila.

Zároveň musíme rozlišovat Číňany a jejich vládu, abychom se vyhnuli rasismu. Když budou Číňané diskriminováni, tak to jen pomůže režimu sjednotit je proti ostatním. Bude daleko složitější provést změny, revoluci nebo reformy. Komunistická strana bude moci nadále říkat, že za problémy Číny mohou zahraniční síly. Takže nevěřte čínské vládě, ale ukažte podporu Číňanům.

Video: Češi se k uprchlické krizi postavili trapně, i proto své dílo vystavuju tady, říká Aj Wej-wej

Ústupky Číně z ekonomických důvodů, které dělají politici na celém světě včetně prezidenta Miloše Zemana, jsou hloupé, ostudné a krátkozraké. | Video: DVTV
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

PSG bez Messiho vyhrál opět v nastavení

Fotbalisté Paris Saint-Germain v 7. kole francouzské ligy porazili poslední Mety 2:1. O výhře suverénního lídra tabulky rozhodl v páté minutě nastavení svou druhou trefou v zápase Ašraf Hakimí. Lyon, soupeř pražské Sparty ve skupině Evropské ligy, otočil zásluhou letních posil duel s Troyes a zvítězil 3:1.

Pařížský celek z aktivního vstupu do zápasu vytěžil brzký gól. Zakončení Maura Icardiho z 5. minuty vykopl z brankové čáry Matthieu Udol přímo k noze Hakimího, který trefil odkrytou branku a poslal PSG do vedení. Mety srovnaly v 39. minutě, kdy se po rohovém kopu trefil Boubakar Kouyaté.

Favorizovaný celek, v jehož sestavě chyběl zraněný Lionel Messi, dlouho nemohl vstřelit rozhodující gól a zdálo se, že poprvé v ročníku ztratí. V nastaveném čase však kapitán Met Dylan Bronn dostal druhou žlutou kartu a PSG nabídnuté výhody využil. Hakimí si navedl balon na střed a střelou na zadní tyč rozhodl o těsné výhře.

Lyon výborně zvládl druhý poločas zápasu s Troyes a díky trefám letních posil z Premier League otočil z 0:1 na 3:1. Vyrovnání svým prvním gólem v novém působišti zařídil Xherdan Shaqiri a vítěznou branku vstřelil v 72. minutě obránce Emerson. Definitivní podobu výsledku dal tři minuty před koncem Lucas Paquetá.

Francouzská fotbalová liga - 7. kolo:

Lille - Remeš 2:1 (31. David, 43. André - 74. Flips z pen.), Monako - St. Etienne 3:1 (62. z pen. a 86. Ben Yedder, 28. Volland - 41. Bouanga), Montpellier - Bordeaux 3:3 (11. a 50. Germain, 71. Mollet - 19. Hwang I-čo, 30. J. E. Onana, 85. Kalu), Nantes - Brest 3:1 (27. Blas, 55. Chirivella, 58. K. Coulibaly - 67. Le Douaron), Rennes - Clermont 6:0 (55. a 57. Sulemana, 32. Martin, 36. Terrier, 64. Laborde, 77. Tait), Angers - Marseille 0:0, Lens - Štrasburk 0:1 (67. Ajorque), Lorient - Nice 1:0 (23. Monconduit), Lyon - Troyes 3:1 (48. Shaqiri, 72. Emerson, 89. Paquetá - 45. Chavalerin), Mety - Paris St. Germain 1:2 (39. Kouyaté - 5. a 90.+5 Hakimí).

Tabulka:

1. Paris St. Germain 7 7 0 0 20:7 21
2. Marseille 6 4 2 0 12:5 14
3. Angers 7 3 3 1 10:6 12
4. Lens 7 3 3 1 11:8 12
5. Lorient 7 3 3 1 8:7 12
6. Lyon 7 3 2 2 12:11 11
7. Nice 6 3 2 1 12:3 10
8. Nantes 7 3 1 3 10:7 10
9. Štrasburk 7 3 1 3 11:11 10
10. Montpellier 7 2 3 2 15:13 9
11. Clermont 7 2 3 2 10:16 9
12. Rennes 7 2 2 3 9:8 8
13. Monako 7 2 2 3 8:10 8
14. Lille 7 2 2 3 9:13 8
15. Remeš 7 1 4 2 7:8 7
16. Bordeaux 7 1 3 3 10:16 6
17. Troyes 7 1 2 4 7:11 5
18. Brest 7 0 4 3 8:14 4
19. St. Etienne 7 0 3 4 7:14 3
20. Mety 7 0 3 4 7:15 3

Poznámka: Nice byl z disciplinárních důvodů odečten 1 bod.

Aktualizováno před 2 hodinami

Libyjský maršál Haftar odstoupil dočasně z funkce, může si tím připravovat půdu pro prezidentské volby

Polní maršál Libyjské národní armády (LNA) Chalífa Haftar oznámil, že na tři měsíce odstoupí ze své funkce. Podle agentury Reuters si tak připravil půdu k možné kandidatuře v prezidentských volbách, které se mají konat v prosinci.

Haftarovy oddíly ovládají východ Libye a velkou část jižních oblastí. LNA v prohlášení uvedla, že Haftar pověřil svého náčelníka štábu, aby na tři měsíce převzal jeho povinnosti.

Vojsko maršála Haftara v minulosti bojovalo proti jednotkám libyjské armády, která stála za vládou v Tripolisu. Samotný Haftar podporoval paralelní vládu na východě země. Loni čtrnáctiměsíční boje ukončilo příměří, které také umožnilo ustavení přechodné vlády, jež má připravit prosincové volby.

Parlamentní a prezidentské volby se mají konat 24. prosince, ale jak napsala agentura AP, jejich osud je nejistý. Volební zákon, který stanoví že kandidáti na prezidenta se musejí vzdát úřadu po dobu 90 dní před volbami, vyvolal značné neshody mezi libyjskými politiky. Jeho ratifikace vedla až k odhlasování nedůvěry vládě premiéra Muhammada Dbaíby, která bude zemi do voleb řídit jako úřadující.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Fed patrně příští rok začne zvyšovat svou hlavní úrokovou sazbu

Americká centrální banka (Fed) patrně příští rok začne zvyšovat svou hlavní úrokovou sazbu. Banka to oznámila po dvoudenním zasedání svého měnového výboru. Je to dříve, než prognózovala před třemi měsíci, což agentura AP interpretuje jako známku toho, že Fed znepokojují přetrvávající vysoké inflační tlaky.

Svou klíčovou úrokovou sazbu Fed ponechal v rozpětí nula až čtvrt procenta. Šéf Fedu Jerome Powell na tiskové konferenci uvedl, že banka by mohla dokončit omezování nákupu dluhopisů do poloviny příštího roku.

Pokud se bude ekonomice dařit, začne Fed omezovat nákup dluhopisů tento rok, uvedla banka v prohlášení. Cílem nákupů dluhopisů bylo snížit úrokové sazby dlouhodobých úvěrů, aby se podpořilo půjčování a utrácení. Powell dále na tiskové konferenci uvedl, že centrální banka by mohla oznámit omezení nákupu dluhopisů už na příštím zasedání v listopadu.

Plány Fedu odrážejí přesvědčení, že se ekonomika zotavila z recese vyvolané pandemií covidu-19 natolik, že banka může brzy začít omezovat svou mimořádnou podporu. S postupným posilováním ekonomiky se také zrychlila inflace na tříleté maximum, což zvyšuje tlak na Fed, aby se měnová politika zpřísnila.

Zdroj: ČTK
Další zprávy