Mys Canaveral - Americký raketoplán Discovery v úterý vyrazil na svou misi k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS).
Experti Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) přitom původně odhadovali, že pravděpodobnější je odložení startu až na čtvrtek. Odlet totiž značně zkomplikovalo nepříznivé počasí.
Podle vedení NASA se nakonec podařilo odstranit i další technické potíže. Odpočítávání už proběhlo bez problémů.
NASA potvrdila, že Discovery vzlétne 23.října - ČTĚTE ZDE
Trable s uhlíkovými destičkami
Úředníci NASA start prosadili i přesto, že se objevily obavy z možné koroze tří ze 44 uhlíkových izolačních destiček na kraji křídel raketoplánu. Ty chrání stroj před vysokými teplotami při návratu do atmosféry.
Discovery na Aktuálně
Právě poškození takové destičky způsobilo v roce 2003 katastrofu raketoplánu Columbie. Výměna destiček by však zabrala minimálně dva měsíce, a tak vedení NASA rozhodlo, že riziko je malé, tedy "přijatelné".
Evropská laboratoř
Hlavním úkolem mise Discovery je vynést na oběžnou dráhu modul Harmony a upevnit ho k Mezinárodní vesmírné stanici. Půjde o první rozšíření stanice od roku 2001.
Modul, který k ISS veze italský astronaut Paolo Nespoli, má odstartovat činnost evropské a japonské laboratoře. Ještě letos v prosinci by se k němu měl připojit evropský vědecký modul Columbus a v příštím roce japonský modul Kibo.
Mezinárodní vesmírná stanice je v současnosti hotová z téměř šedesáti procent. Do roku 2010, kdy budou americké raketoplány vyřazeny z provozu, je plánováno ještě jedenáct konstrukčních a dva zásobovací lety.