Raketoplán Discovery přistál na Floridě

lem, ČTK, Reuters
17. 7. 2006 14:15
Mys Canaveral - Po třinácti dnech přistál na Floridě americký raketoplán Discovery se šesti astronauty na palubě. Uvnitř: INTERAKTIVNÍ PROHLÍDKA RAKETOPLÁNU a GALERIE
Poslední vteřiny před přistáním.
Poslední vteřiny před přistáním. | Foto: Reuters

Třináctidenní mise raketoplánu Discovery, včetně devítidenního spojení s Mezinárodní vesmírnou stanicí (ISS), se obešla bez vážnějších problémů.

Astronaut Mike Fossum během vesmírné procházky kolem mezinárodní stanice ISS.
Astronaut Mike Fossum během vesmírné procházky kolem mezinárodní stanice ISS. | Foto: Reuters

"Těšíme se tady na dobrý den a snad při dobrém počasí budeme na zemi za osm deset hodin," hlásil po budíčku v 07:08 SELČ velitel mise Steve Lindsey řídícímu Johnsonovu vesmírnému centru v texaském Houstonu.

"V totéž doufáme my," odpověděl z Houstonu Steve Frick odpovědný za komunikaci s posádkou.

Dva členové posádky, Piers Sellers a Michael Fossum, během tří pobytů ve volném kosmu opravili a zkontrolovali zařízení nutná pro dobudování ISS a pro kontrolu povrchu raketoplánu.

Infobox
Autor fotografie: NASA

Infobox

PŘEČTĚTE SI:

Původně sedmičlennou posádku opustil německý kosmonaut Thomas Reiter, který na ISS zůstal a doplnil tak jako třetí člen dosavadní dlouhodobý americko-ruský tým orbitálního komplexu.

Discovery na ISS dopravil kolem tří tun potravin, oblečení a technického vybavení, zpátky na Zemi se vrátil s asi dvěma tunami odpadu.

Bez vnější palivové nádrže a pomocných raket, které odhodil po startu, je nyní dvacetkrát lehčí než na začátku mise - váží "pouze" 102 tuny.

Zlomový okamžik vesmírného programu

Let Discovery byl zlomovým momentem pro pilotované lety do vesmíru. Možnost, že posádka přijde o život, byla před startem raketoplánu odhadnuta na 1:100.

Nešlo však jen o životy astronautů, ale i velký test pro celý americký vesmírný program. V sázce byla prestiž agentury NASA i další budoucnost raketoplánů. 

Ředitel NASA Michael Griffin přiznal, že selhání Discovery by zřejmě znamenalo konec letům raketoplánů, a nechalo by tak nedokončenou mezinárodní kosmickou stanici ISS.

Spojené státy by se navíc ocitly bez prostředku, kterým mohou dopravovat lidi do vesmíru.

 

Právě se děje

Další zprávy