NASA potvrdila, že Discovery vzlétne 23.října

red dom
17. 10. 2007 8:12
Vzlétne navzdory poškození

Mys Canaveral - Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) potvrdil, že se pokusí vyslat raketoplán Discovery do vesmíru podle plánu 23. října. Rozhodl tak navzdory doporučení nezávislé komise odborníků, aby byly nejprve vyměněny poškozené destičky tepelných štítů. Informuje o tom ČT24.

NASA váhal, zda nemá odložit říjnový start raketoplánu poté, když nezávislá komise upozornila na mikroskopické trhliny na třech panelech tepelných štítů, které chrání křídla před extrémními teplotami při vstupu do atmosféry. Po nových revizích a analýzách bylo rozhodnuto, že mírné poškození neohrožuje raketoplán ani jeho sedmičlennou posádku, uvedli zástupci NASA na tiskové konferenci.

"Ale to neznamená, že bychom už plně rozuměli problému, s nímž se potýkáme. Budeme na tom dále pracovat, abychom to vyřešili," prohlásil podle serveru s odvoláním na ČTK projektový manažer programu raketoplánů Wayne Hale.

"Pokud se riziko zvýší a dosáhne úrovně nepřijatelné při příští lety, nahradíme inkriminované součástky nebo odložíme další lety, abychom provedli testy," řekl Wayne.

Izolace raketoplánů je při startu ohrožena kusy ledu padajícími z hlavní palivové nádrže. Kvůli poškozenému plášti shořel před čtyřmi lety při návratu raketoplán Columbia se sedmičlennou posádkou na palubě. Také při letošním srpnovém letu raketoplánu Atlantis byl poškozen tepelný štít, po intenzivních analýzách ale došli odborníci NASA k závěru, že trhlina není nebezpečná. Atlantis nakonec bezpečně přistál.

NASA chce ukončit cesty raketoplánů v roce 2010, ale do té doby plánuje ještě aspoň 13 letů k ISS.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Tisícovky lidí v Drážďanech demonstrovaly proti Pegidě

Tisícovky lidí večer v Drážďanech demonstrovaly proti radikálnímu hnutí proti islamizaci Pegida a proti předsedovi durynské organizace protiimigrační strany Alternativa pro Německo (AfD) Björnu Höckemu. Do ulic saské metropole vyšly také tisíce stoupenců Pegidy.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Tunisko nejspíš čekají předčasné volby, potvrdil tamní prezident

Tuniský prezident Kaís Saíd potvrdil záměr vypsat předčasné volby v případě, že nová vláda nezíská důvěru. Sestavením kabinetu je momentálně pověřený někdejší ministr financí Iljás Fachfách, kterého Saíd navrhl v lednu poté, co jeho předchozího kandidáta parlament neschválil. Informovala o tom agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Nejlepšími sportovci roku jsou Messi, Hamilton a Bilesová

Držiteli trofeje Laureus pro nejlepší sportovce minulého roku jsou argentinský fotbalista Lionel Messi, britský pilot formule 1 Lewis Hamilton a americká sportovní gymnastka Simone Bilesová. Ta obhájila loňské prvenství, ocenění označované za sportovního Oscara poprvé získala už v roce 2016. Messi s Hamiltonem, kteří v mužské části ankety dostali stejný počet hlasů, zvítězili poprvé.

Hamilton, jenž se loni pošesté stal mistrem světa F1, převzal trofej od bývalého francouzského fotbalového trenéra Arsénea Wengera. Messi, který je v dvacetileté historii ankety prvním vítězným zástupcem kolektivního sportu, ani Bilesová se dnešního vyhlášení v Berlíně nezúčastnili.

Bilesová na loňském světovém šampionátu rozšířila sbírku zlatých medailí o dalších pět, v 22 letech už má na kontě rekordních 19 titulů. V anketě dostala přednost před americkou lyžařkou Mikaelou Shiffrinovou, jamajskou sprinterkou Shelly-Ann Fraserovou-Pryceovou, japonskou tenistkou Naomi Ósakaovou, americkou fotbalistkou Megan Rapinoeovou a americkou běžkyní Allyson Felixovou.

Mezi muži se do finálové nominace dostali kromě Messiho s Hamiltonem i keňský maratonec Eliud Kipchoge, španělský tenista Rafael Nadal, španělský motocyklový jezdec Marc Márquez a americký golfista Tiger Woods.

V kategorii Návrat roku zvítězila německá pilotka formule 3 Sophia Flörschová, která se po těžkém zranění páteře dokázala vrátit k závodění. Za průlom roku byl oceněn kolumbijský cyklista Egan Bernal, vítěz Tour de France. Týmem roku jsou jihoafričtí ragbyoví mistři světa, nejlepší v akčních sportech je americká snowboardistka Kim Chloeová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy