Moskva - Je považována za patronku a obdivovatelku ruské módy i ruského umění. Mezí její přátele patří známé ruské celebrity, jakými jsou režisér Nikita Michalkov nebo popová zpěvačka Alla Pugačovová.
Příliš se o ní dosud nevědělo, ale teď je na ni upřena velká pozornost, a to nejen v Rusku.
Řeč je o Světlaně Medveděvové. Nové první dámě Ruska a manželce v neděli zvoleného prezidenta Dmitrije Medveděva. Ten v květnu nahradí odcházejícího Vladimira Putina.
Nová Raisa?
Ruská média Medveděvovou už nyní srovnávají s Raisou Gorbačovovou, manželkou posledního vůdce Sovětského svazu Michaila Gorbačova.
Gorbačovová na rozdíl od předchozích žen sovětských vládců často vystupovala po boku svého manžela na státních návštěvách a při jiných příležitostech.
Nová první dáma Ruska se ovšem nerada nechává fotografovat a neposkytuje novinářům rozhovory.
Pár z Leningradu
Co se tedy o ní ví?
Se svým budoucím manželem se údajně seznámila ve škole v jejich rodném Petrohradě (tehdy ještě Leningradě), když jí bylo kolem čtrnácti. Oficiálně ale zatím nebylo zveřejněno, kolik je dnes Medveděvové let (novému prezidentovi je dvaačtyřicet).
Vzali se v roce 1989, jejich jediný syn Ilja se narodil o sedm let později. Světlana Medveděvová vystudovala ekonomii, ale po narození syna se vzdala profesní kariéry.
Móda a umění
Často se objevuje na stránkách bulvárních deníků, kde bývá většinou pozitivně hodnoceno její oblečení.
Nosí téměř výhradně šaty pocházející z dílny ruských návrhářů.
"Obléká se opravdu skvěle. Vypadá velmi elegantně," tvrdí jeden z nejúspěšnějších ruských návrhářů současnosti Igor Čapurin.
Jelcinová a Putinová nestály o publicitu
Často a ráda jezdí do zahraničí v zájmu Ruska. V Římě propagovala školu s výukou ruštiny, v Cannes pomáhala zorganizovat výstavu ruského umění.
Tímto stylem skutečně připomíná Raisu Gorbačovovou. Ta ovšem doma příliš oblíbená nebyla. Lidé jí vyčítali, že nosí drahé a luxusní šaty v době, kdy v Sovětském svazu byly prázdné obchody a nedostávalo se základních potravin.
Manželky předchozích dvou ruských prezidentů se držely v ústraní a Rusko ani svět o nich mnoho neslyšely. To platilo jak o Naině Jelcinové, tak o Ludmile Putinové.