Medveděvovo Rusko čekají ekonomické turbulence

Martin Novák Martin Novák
4. 3. 2008 11:55
Analytici: Medveděv nemusí mít tolik štěstí jako Putin
Dmitrij Medveděv kráčí ve Volgogradu k válečnému památníku, který připomíná stalingradskou bitvu.
Dmitrij Medveděv kráčí ve Volgogradu k válečnému památníku, který připomíná stalingradskou bitvu. | Foto: Reuters

Moskva - Vladimir Putin předává svému nástupci Dmitriji Medveděvovi Rusko v lepším ekonomickém stavu, než v jakém ho on sám na Silvestra roku 1999 přebíral od Borise Jelcina.

Tehdy se největší země světa vzpamatovávala z hluboké krize, která vedla v srpnu 1998 k obrovskému propadu rublu.

Pak se ale Rusko odrazilo ode dna a začalo se zvedat. Mohly za to hlavně rostoucí ceny ropy a zemního plynu a začaly také konečně působit některé Jelcinovy strukturální reformy, jejichž cílem bylo přemostit Rusko od komunistického centrálně plánovaného hospodářství k tržní ekonomice.

Ačkoliv se kdysi rovnostářská země změnila ve svůj pravý opak - zemi obrovských sociálních rozdílů - většina Rusů připouští, že "za Putina bylo hospodářsky lépe než za Jelcina".

Svobodu za pořádek a blahobyt

Což je i důvodem, proč mnoho Rusů neprotestuje proti už téměř neomezené moci dua Putin-Medveděv. Polský deník Gazeta Wyborcza to shrnul větou: "Rusové se dobrovolně zřekli svobody výměnou za naději na skromný blahobyt, stabilizaci a pocit znovunabytého pořádku."

Za úřadování dosluhujícího prezidenta Putina vykazovala ruská ekonomika každým rokem výrazný růst. Například v roce 2006 činil 7, 4 procenta, vloni více než osm procent.

Pro Medveděvovo Rusko ale podle řady analytiků nebude jednoduché tento trend udržet. Možná se znovu naplno ozvou tradiční bolavá místa ruské ekonomiky: přílišná závislost na vývozu energetických zdrojů a příliš silný vliv obřích, státem vlastněných firem.

"Devítiletý strmý hospodářský růst byl zajištěn vysokými cenami ropy a levnými zahraničními půjčkami. V příštích letech ale podmínky nebudou k Rusku tak příznivé," předpovídá ruský analytik Jevgenij Gavrilenkov.

Investiční banka Renaissance Capital předpovídá nárůst dovozu a naopak stagnující vývoz.

Zažehne inflace krizi?

Starosti dělá odborníkům také inflace. Ta v uplynulém roce činila více než dvanáct procent. Podepsalo se na ní zvýšení platů a penzí, o kterém rozhodl Putin.

Jeho bývalý premiér a nynější odpůrce Michail Kasjanov řekl agentuře Reuters, že problém časem přeroste v hlubší krizi.

"Inflaci režim nemá příliš pod kontrolou a myslím si, že půjde o hlavní téma příštích let. Vyústí to v politickou krizi," řekl Kasjanov, který chtěl také kandidovat na prezidenta, ale volební komise ho vyřadila.

ČTĚTE VÍCE: Putinův odpůrce Kasjanov se nesmí účastnit voleb

Rektor Nové ekonomické školy v Moskvě Sergej Gurjev tvrdí, že ruské hospodářství stále rozhodně nelze považovat za efektivní a zdravé.

Předvolební bilboard dvojice Medveděv-Putin v centru Moskvy.
Předvolební bilboard dvojice Medveděv-Putin v centru Moskvy. | Foto: Reuters

"Korupce, slabé konkurenční prostředí a neotřesitelná dominantní pozice velkých státních kolosů jsou handicapem, který bohužel nebude v dohledné době odstraněn."

Sám Medveděv byl dosud jako vicepremiér zároveň šéfem stáního plynárenského giganta Gazprom. Na Světovém ekonomickém fóru v Davosu sice nedávno prohlásil, že jen svobodná země může z dlouhodobého hlediska prosperovat, kritici Kremlu jsou však skeptičtí.

"Na komplikace v ekonomicko-finanční sféře jsme v tuto chvíli absolutně nepřipraveni," řekl Rádiu Svoboda bývalý náměstek premiéra a jeden z otců ruské privatizace v 90.letech Anatolij Čubajs.

 

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Koronavirus odsouvá zrušení střídání zimního a letního času, zřejmě na dlouho

Koronavirová krize odsouvá možné zrušení pravidelného střídání času, zřejmě na dlouhou dobu. Evropská komise původně navrhovala zrušení střídání času na letošní nebo příští rok, v současnosti se však o věci nejedná a je otázkou, zda se s ohledem na současnou krizi a její dopady téma na jednací stůl vůbec vrátí. Řekl to mluvčí ministerstva dopravy František Jemelka. V noci na neděli 25. října se hodinové ručičky ve 03:00 posunou o hodinu zpět.

Evropská komise v roce 2018 navrhla zrušení střídání času, ponechala však na členských státech, aby se dohodly na tom, který čas bude zaveden celoročně. Česká vláda předloni podpořila zavedení zimního, tedy standardního středoevropského astronomického času. Návrh komise ovšem ještě musí schválit unijní Rada a Evropský parlament, do té doby se nic nemění.

Zdroj: ČTK
Další zprávy