Medveděvovo Rusko čekají ekonomické turbulence

Martin Novák Martin Novák
4. 3. 2008 11:55
Analytici: Medveděv nemusí mít tolik štěstí jako Putin
Dmitrij Medveděv kráčí ve Volgogradu k válečnému památníku, který připomíná stalingradskou bitvu.
Dmitrij Medveděv kráčí ve Volgogradu k válečnému památníku, který připomíná stalingradskou bitvu. | Foto: Reuters

Moskva - Vladimir Putin předává svému nástupci Dmitriji Medveděvovi Rusko v lepším ekonomickém stavu, než v jakém ho on sám na Silvestra roku 1999 přebíral od Borise Jelcina.

Tehdy se největší země světa vzpamatovávala z hluboké krize, která vedla v srpnu 1998 k obrovskému propadu rublu.

Pak se ale Rusko odrazilo ode dna a začalo se zvedat. Mohly za to hlavně rostoucí ceny ropy a zemního plynu a začaly také konečně působit některé Jelcinovy strukturální reformy, jejichž cílem bylo přemostit Rusko od komunistického centrálně plánovaného hospodářství k tržní ekonomice.

Ačkoliv se kdysi rovnostářská země změnila ve svůj pravý opak - zemi obrovských sociálních rozdílů - většina Rusů připouští, že "za Putina bylo hospodářsky lépe než za Jelcina".

Svobodu za pořádek a blahobyt

Což je i důvodem, proč mnoho Rusů neprotestuje proti už téměř neomezené moci dua Putin-Medveděv. Polský deník Gazeta Wyborcza to shrnul větou: "Rusové se dobrovolně zřekli svobody výměnou za naději na skromný blahobyt, stabilizaci a pocit znovunabytého pořádku."

Za úřadování dosluhujícího prezidenta Putina vykazovala ruská ekonomika každým rokem výrazný růst. Například v roce 2006 činil 7, 4 procenta, vloni více než osm procent.

Pro Medveděvovo Rusko ale podle řady analytiků nebude jednoduché tento trend udržet. Možná se znovu naplno ozvou tradiční bolavá místa ruské ekonomiky: přílišná závislost na vývozu energetických zdrojů a příliš silný vliv obřích, státem vlastněných firem.

"Devítiletý strmý hospodářský růst byl zajištěn vysokými cenami ropy a levnými zahraničními půjčkami. V příštích letech ale podmínky nebudou k Rusku tak příznivé," předpovídá ruský analytik Jevgenij Gavrilenkov.

Investiční banka Renaissance Capital předpovídá nárůst dovozu a naopak stagnující vývoz.

Zažehne inflace krizi?

Starosti dělá odborníkům také inflace. Ta v uplynulém roce činila více než dvanáct procent. Podepsalo se na ní zvýšení platů a penzí, o kterém rozhodl Putin.

Jeho bývalý premiér a nynější odpůrce Michail Kasjanov řekl agentuře Reuters, že problém časem přeroste v hlubší krizi.

"Inflaci režim nemá příliš pod kontrolou a myslím si, že půjde o hlavní téma příštích let. Vyústí to v politickou krizi," řekl Kasjanov, který chtěl také kandidovat na prezidenta, ale volební komise ho vyřadila.

ČTĚTE VÍCE: Putinův odpůrce Kasjanov se nesmí účastnit voleb

Rektor Nové ekonomické školy v Moskvě Sergej Gurjev tvrdí, že ruské hospodářství stále rozhodně nelze považovat za efektivní a zdravé.

Předvolební bilboard dvojice Medveděv-Putin v centru Moskvy.
Předvolební bilboard dvojice Medveděv-Putin v centru Moskvy. | Foto: Reuters

"Korupce, slabé konkurenční prostředí a neotřesitelná dominantní pozice velkých státních kolosů jsou handicapem, který bohužel nebude v dohledné době odstraněn."

Sám Medveděv byl dosud jako vicepremiér zároveň šéfem stáního plynárenského giganta Gazprom. Na Světovém ekonomickém fóru v Davosu sice nedávno prohlásil, že jen svobodná země může z dlouhodobého hlediska prosperovat, kritici Kremlu jsou však skeptičtí.

"Na komplikace v ekonomicko-finanční sféře jsme v tuto chvíli absolutně nepřipraveni," řekl Rádiu Svoboda bývalý náměstek premiéra a jeden z otců ruské privatizace v 90.letech Anatolij Čubajs.

 

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Turecko přesune v první fázi do Sýrie milion uprchlíků, řekl Erdogan

Turecko v první fázi přesune do Sýrie milion syrských uprchlíků ze svého území. Řekl to v úterý turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Turecká armáda od 9. října bojuje na severu Sýrie proti tamním kurdským oddílům s cílem zřídit podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků. Turecko jich přijalo od roku 2011 na 3,6 milionu.

"Zajistíme oblast od Manbidže po iráckou hranici a v první fázi umožníme milionu syrských uprchlíků vrátit se domů. Později zajistíme návrat dvou milionů lidí," prohlásil prezident.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

V Brazílii spadl obytný dům. Nejméně dva lidé jsou mrtví a deset je nezvěstných

Sedmipodlažní obytný dům se dnes náhle zřítil ve městě Fortaleza na severovýchodě Brazílie. Hasiči a záchranáři z trosek zatím vyprostili dva mrtvé a osm zraněných, kteří byli převezeni do nemocnice. Tragická bilance ale může být vážnější, protože pod rozvalinami jsou ještě minimálně další dva živí lidé a deset osob se pohřešuje, informovala brazilská média. Podle svědků několik osob stihlo z budovy vyběhnout a mezi zraněnými je i pár lidí, kteří šli kolem. Příčiny kolapsu domu dosud nejsou jasné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy