V Rusku se má ujmout moci malý velký muž číslo dva

Pavel Vondra
3. 3. 2008 13:10
PROFIL: Medveděv je na život v Putinově stínu zvyklý
Dmitrij Medveděv a Vladimir Putin na poslední schůzce v Kremlu před nedělními prezidentskými volbami
Dmitrij Medveděv a Vladimir Putin na poslední schůzce v Kremlu před nedělními prezidentskými volbami | Foto: Reuters

Moskva - Až bude Dmitrij Medveděv 7. května slavnostně uveden do úřadu ruského prezidenta, stane se ve svých 42 letech vůbec nejmladším vůdcem v čele Ruska od dob cara Mikuláše II.

Nemusí se však obávat, že by jej stihl podobně nešťastný osud, jako měl poslední ruský imperátor, jehož i s celou rodinou popravili v roce 1918 bolševičtí revolucionáři.

Medveděvovi se nikdo neodváží zkřivit ani vlásek, neboť nad ním drží ochrannou ruku dosluhující hlava státu a nejpopulárnější politik v zemi Vladimir Putin. Ten si jej sám vybral jako svého nástupce a nadále s ním bude konzultovat vývoj v zemi z pozice příštího šéfa vlády.

ČTĚTE VÍCE: Malý Putin Medveděv drtivě ovládl Rusko

"Myslím, že (mé prezidentství) bude přímým pokračováním (toho dosavadního)," prohlásil Medveděv v jedné z prvních reakcí na oznámení výsledků nedělních prezidentských voleb.

I nadále se proto dá očekávat, že veškerá reálná moc v zemi bude soustředěna v Kremlu a že se Rusko nebude zdráhat vést asertivní zahraniční politiku.

Nadále ale panují nejasnosti ohledně přesného vymezení pravomocí mezi oběma státníky, které si veřejnost zvykla vídat bok po boku a kteří si vzájemně vyhovují i svým nevelkým vzrůstem.

Dmitrij Medveděv a Vladimir Putin na předvolebním plakátu s heslem "Společně zvítězíme". Jak řekli, tak se i stalo.
Dmitrij Medveděv a Vladimir Putin na předvolebním plakátu s heslem "Společně zvítězíme". Jak řekli, tak se i stalo. | Foto: Reuters

"Prezidentovým hlavním úřadem je Kreml. Premiérovým sídlem je (moskevský) Bílý dům," snažil se Medveděv ve štábu své předvolební kampaně rozptylovat pochybnosti o funkčnosti toho, co mnozí pozorovatelé už předem nazývají dvojvládím.

I tak pro mnohé analytiky zůstává záhadou, zda nové mocenské aranžmá bude v praxi fungovat. Rusové jsou zvyklí mít pouze jediného vůdce.

Dosud jím sice nikdy nebyl premiér, ale Putin už dávno dokázal, že se na něj nevztahují žádná pravidla ruské politiky, s výjimkou těch, která stanoví sám. A většině Rusů to zjevně není proti mysli.

ČTĚTE VÍCE: Putin se rozloučil. Vlastně jen naoko

 

Právě se děje

před 3 hodinami

PSG vyhrál ve francouzské lize posedmé za sebou

Fotbalisté Paris Saint-Germain zvítězili v 9. kole francouzské ligy 3:0 v Nantes a po úvodních dvou porážkách v sezoně si připsali sedmou výhru za sebou. Úřadující mistři mají během vítězné šňůry skóre 23:1 a vedou tabulku o tři body před Lille, jež má k dobru nedělní utkání proti Lyonu.

Favorizované PSG se na hřišti patnáctého Nantes gólově prosadilo po přestávce. Skóre otevřel hned ve 47. minutě Ánder Herrera po přihrávce Kyliana Mbappého, jenž v 64. minutě zvýšil proměněným pokutovým kopem za faul na sebe. Výsledek pečetil dvě minuty před koncem po chybě domácí obrany Pablo Sarabia.

Nantes mělo šanci zkorigovat výsledek v 69. minutě díky pokutovému kopu, který ale Kaderu Bambovi chytil Keylor Navas.

před 4 hodinami

V USA odhlasovalo tři dny před volbami již přes 90 milionů lidí

Ve Spojených státech odevzdalo svůj hlas s předstihem před úterním termínem voleb již přes 90 milionů lidí. To je více než 65 procent počtu volebních lístků, které se dohromady sešly ve volbách před čtyřmi lety, napsala agentura Reuters. Uchazeči se snaží využít poslední dny kampaně k boji o poslední nerozhodnuté voliče v klíčových státech. Na veřejnosti v sobotu kromě nich a jejich viceprezidentských kandidátů vystoupila například i první dáma Melania Trumpová či bývalý prezident Barack Obama.

Zdroj: ČTK
Další zprávy