V Rusku se má ujmout moci malý velký muž číslo dva

Pavel Vondra
3. 3. 2008 13:10
PROFIL: Medveděv je na život v Putinově stínu zvyklý
Dmitrij Medveděv a Vladimir Putin na poslední schůzce v Kremlu před nedělními prezidentskými volbami
Dmitrij Medveděv a Vladimir Putin na poslední schůzce v Kremlu před nedělními prezidentskými volbami | Foto: Reuters

Moskva - Až bude Dmitrij Medveděv 7. května slavnostně uveden do úřadu ruského prezidenta, stane se ve svých 42 letech vůbec nejmladším vůdcem v čele Ruska od dob cara Mikuláše II.

Nemusí se však obávat, že by jej stihl podobně nešťastný osud, jako měl poslední ruský imperátor, jehož i s celou rodinou popravili v roce 1918 bolševičtí revolucionáři.

Medveděvovi se nikdo neodváží zkřivit ani vlásek, neboť nad ním drží ochrannou ruku dosluhující hlava státu a nejpopulárnější politik v zemi Vladimir Putin. Ten si jej sám vybral jako svého nástupce a nadále s ním bude konzultovat vývoj v zemi z pozice příštího šéfa vlády.

ČTĚTE VÍCE: Malý Putin Medveděv drtivě ovládl Rusko

"Myslím, že (mé prezidentství) bude přímým pokračováním (toho dosavadního)," prohlásil Medveděv v jedné z prvních reakcí na oznámení výsledků nedělních prezidentských voleb.

I nadále se proto dá očekávat, že veškerá reálná moc v zemi bude soustředěna v Kremlu a že se Rusko nebude zdráhat vést asertivní zahraniční politiku.

Nadále ale panují nejasnosti ohledně přesného vymezení pravomocí mezi oběma státníky, které si veřejnost zvykla vídat bok po boku a kteří si vzájemně vyhovují i svým nevelkým vzrůstem.

Dmitrij Medveděv a Vladimir Putin na předvolebním plakátu s heslem "Společně zvítězíme". Jak řekli, tak se i stalo.
Dmitrij Medveděv a Vladimir Putin na předvolebním plakátu s heslem "Společně zvítězíme". Jak řekli, tak se i stalo. | Foto: Reuters

"Prezidentovým hlavním úřadem je Kreml. Premiérovým sídlem je (moskevský) Bílý dům," snažil se Medveděv ve štábu své předvolební kampaně rozptylovat pochybnosti o funkčnosti toho, co mnozí pozorovatelé už předem nazývají dvojvládím.

I tak pro mnohé analytiky zůstává záhadou, zda nové mocenské aranžmá bude v praxi fungovat. Rusové jsou zvyklí mít pouze jediného vůdce.

Dosud jím sice nikdy nebyl premiér, ale Putin už dávno dokázal, že se na něj nevztahují žádná pravidla ruské politiky, s výjimkou těch, která stanoví sám. A většině Rusů to zjevně není proti mysli.

ČTĚTE VÍCE: Putin se rozloučil. Vlastně jen naoko

 

Právě se děje

Další zprávy