Povzbuzeni Trumpovými problémy, demokraté už hledají nového Obamu. Kdo jím pro příští volby bude?

Daniel Anýž Daniel Anýž
Aktualizováno 3. 8. 2017 11:28
Do příštích prezidentských voleb v USA zbývá ještě tři a půl roku. Demokraté ovšem už začínají doufat, že dosavadní působení Donalda Trumpa v úřadě posiluje jejich naděje, že by v roce 2020 mohli získat Bílý dům zpět. A s tím, jak roste demokratické sebevědomí, se objevují jména možných kandidátů. Známých tváří, jako je Joe Biden, ale i nováčků, například senátorky Kamaly Harrisové z Kalifornie. Všichni také čekají, jak se rozhodne Hillary Clintonová. Většina demokratů tiše doufá, že už kandidovat nebude.
Bývalý americký prezident Barack Obama na své poslední tiskové konferenci v Bílém domě ve středu 18. ledna 2017.
Bývalý americký prezident Barack Obama na své poslední tiskové konferenci v Bílém domě ve středu 18. ledna 2017. | Foto: Reuters

Washington - Na spekulace o příštích prezidentských volbách není v USA nikdy příliš brzy.

Za to, že se v amerických médiích v posledních týdnech zvýšila frekvence článků na téma, kdo by se za Demokratickou stranu mohl v prezidentské kampani 2020 postavit proti Donaldu Trumpovi, nemůže ani "okurková sezona".

Je to spíše tak, že Trumpova "popularita", která v průzkumech spadla pod 40 procent, posiluje demokraty v jejich odvaze vyzývat už teď prezidenta na příští souboj. 

Průzkum Quinnipiacké univerzity dává Trumpovi podporu jen 33 procent, Gallupův ústav zaznamenal podporu o tři procenta vyšší.

"Pokud bude Trumpovo hodnocení takto špatné, na hranici čtyřiceti procent, potenciální vyzyvatele to bude lákat jako můry ke světlu," popsal tento efekt demokratický poradce David Wade, který například pracoval v roce 2004 v prezidentské kampani Johna Kerryho, pro washingtonský list The Hill.

Podle Wadea lze očekávat, že pole demokratických kandidátů bude v roce 2020 mimořádně široké, jedno z nejpočetnějších v americké historii.

Tak trochu naruby by se tím opakovala situace z loňských amerických voleb, kdy do republikánských primárek loni v lednu vstoupil nebývale velký počet uchazečů, celkem 12 kandidátů.

Tato roztříštěnost republikánského pole pak především v první fázi primárek pomohla zprvu zcela podceňovanému Donaldu Trumpovi. Mezi mnoha kandidáty stačilo získat menší podíl hlasů, aby se držel v závodě a postupoval dál.

A právě Trumpův příklad a celá zkušenost z loňské kampaně teď na straně demokratů posilují spekulace a tipy, kdo všechno by se mohl v roce 2020 pokusit o štěstí.

Známé firmy Biden a Sanders

Na jedné straně zde jsou "známé firmy". Joe Biden, viceprezident z administrativy Baracka Obamy. A dále loňský neúspěšný demokratický kandidát Bernie Sanders.

Oba sice už mají svůj věk, je jim 75, respektive 74 let, přesto dali najevo, že možný další souboj o Bílý dům nevylučují.

Lépe řečeno, z jejich současných návštěv v těch státech USA, které tradičně ve stranických primárkách hlasují jako první (Iowa, New Hampshire), lze vyčíst, že testují terén a nechávají si široce otevřené dveře k možné kandidatuře.

Do závodu by Biden i Sanders šli - ve srovnání s ostatními možnými uchazeči  - s jedním náskokem. Američané je už dobře znají. Nemuseli by tak utrácet čas a peníze, aby se vůbec dostali do povědomí voličů.

To by naopak čekalo kandidáty, kteří v celoamerické politice ještě nebyli lidem příliš na očích. Ale o to zajímavější jména z této skupiny méně známých tváří v souvislosti s volbami 2020 už vyskakují.

O kandidatuře senátorky Elizabeth Warrenové z Massachusetts američtí novináři lehce spekulovali už loni, i když bylo prakticky jasné, že do "ženského" souboje s Hillary Clintonovou nepůjde.

Tím spíše by ale její chvíle mohla přijít v roce 2020. V nedávném průzkumu americké organizace Public Policy Polling by teď v hypotetickém souboji s Donaldem Trumpem vyhrál Biden (v poměru hlasů 54:39), Sanders (52:39) i senátorka Warrenová (49:41).

New Kids On The Block

Vedle osmašedesátileté Warrenové bylo ovšem do průzkumu Public Policy Polling zařazeno jméno ještě jedné senátorky, o generaci mladší Kamaly Harrisové z Kalifornie.

S trochou nekorektnosti ji lze označit za "Obamu v sukních". Po otci z Jamajky je Afroameričanka, její matka byla Indka. A stejně jako předtím
Obama, působí i Harrisová (ročník 1964) mladistvě a už jen to k ní přitahuje pozornost.

Její dotazy na současného ministra spravedlnosti Jeffa Sessionse, když před nedávnem v Senátu vysvětloval své loňské kontakty s Rusy, byly tvrdé, ale věcné. Přesnější, než co ukázala většina jejích kolegů v Senátu.

Jenže pokud Harrisová snad počítala s tím, že Barack Obama by ji v kampani 2020 mohl podpořit (jako to dělal ještě jako prezident loni, když úspěšně kandidovala do Senátu), tak ji musel zarmoutit úterní článek amerického zpravodajského webu Politico.com.

Podle jeho informací by totiž Obama chtěl, aby se v roce 2020 o Bílý dům pokusil jiný člověk. Bývalý guvernér státu Massachusetts, jedenašedesátiletý Afroameričan Deval Patrick.

Obamův favorit?

S Obamou se znají 20 let, jsou přátelé a podle webu Politico patří Patrick "do velmi malé skupiny těch lidí", které Obama považuje za "opravdové politické talenty".

Patrick v současnosti pracuje v Bostonu ve firmě Bain Capital a také on by se nejdříve vůbec musel dostat do povědomí americké veřejnosti. Po odchodu z funkce guvernéra v roce 2016 o něm nebylo příliš slyšet.

To by se však samozřejmě okamžitě změnilo, pokud by se Obama za Patricka veřejně postavil. 

U otázky, zda by o kandidatuře vůbec uvažoval, se Patrick vyhnul přímé odpovědi. Zatím je prý příliš brzo dělat plány pro rok 2020. Je ovšem velmi kritický k Donaldu Trumpovi a prý přemýšlí, "jak pomoci Americe".

Praktický žádný článek o demokratických vyhlídkách do voleb 2020 se v amerických médiích ale nemůže obejít ještě bez jednoho jména. Hillary Clintonová. Je možné, že by znovu kandidovala?

(Ne)jistota jménem Hillary

Výše zmíněný demokratický poradce David Wade s tím, jak uvedl pro list The Hill, nepočítá. I proto, bez dominující Clintonové, prý bude demokratický souboj o kandidaturu v roce 2020 naprosto otevřený.

"Tentokrát nebude nikdo, kdo by takto už předem vyčistil kandidátské pole," míní Wade.

Jiní komentátoři a analytici si však nejsou vůbec tak jistí, že Clintonová své prezidentské ambice po dvou neúspěšných pokusech v letech 2008 a 2016 opravdu definitivně vzdala.

Upozorňují, že už letos v září, kdy Clintonové vyjde její nová kniha (pod názvem What Happened v ní píše o své loňské prezidentské kampani) a autorka ji bude propagovat na šňůře po USA, může Clintonová dost napovědět, jaké jsou její další plány.

Pokud se ovšem komentátoři na něčem shodnou, tak je to konstatování, že pro Demokratickou stranu by její případná kandidatura nebyla dobrou zprávou.

Podle jejich většinového názoru by ze souboje jen vytlačila řadu svých demokratických soupeřů, ale šanci na zisk Bílého domu by pak neměla.

Přinejmenším aktuální nálada amerických voličů tento předpoklad potvrzuje.

V nedávném průzkumu veřejného mínění pro agenturu Bloomberg prezidenta Trumpa pozitivně hodnotilo jen 41 procent dotázaných.

Hillary Clintonovou ještě o dvě procenta méně.

 

Právě se děje

Další zprávy