Clintonová viní z volební prohry WikiLeaks a vyšetřování FBI. Nebyla to dokonalá kampaň, přiznala

ČTK ČTK
Aktualizováno 3. 5. 2017 16:16
Neúspěšná prezidentská kandidátka Hillary Clintonová neodmítla osobní odpovědnost za svou prohru, část viny však podle ní má i ruský prezident Vladimir Putin, který se podle tajných služeb snažil kampaň ovlivnit v Trumpův prospěch. "Nebyla to dokonalá kampaň, ale byla jsem na cestě k vítězství, dokud nepřišla kombinace Comeyho dopisu a ruských WikiLeaks," prohlásila někdejší první dáma, kterou většina průzkumů i těsně před volbami odhadovala jako vítězku.
Hillary Clintonová
Hillary Clintonová | Foto: Reuters

Washington - Neúspěšná prezidentská kandidátka Hillary Clintonová vidí za svou loňskou porážkou od Donalda Trumpa souhrn několika faktorů. Mezi nimi je i aktivita šéfa FBI Jamese Comeyho nebo informace, které zveřejnil server WikiLeaks.

Clintonová to řekla v úterý na světovém ženském fóru v New Yorku, kde se také pustila do kritiky některých Trumpových kroků v úřadu prezidenta.

"Kdyby byly volby 27. října, byla bych nyní vaší prezidentkou," řekla Clintonová během rozhovoru, který s ní vedla reportérka televize CNN Christiane Amanpourová.

Clintonová tak narážela na sled okolností, které pro ni byly nepříznivé a které se promítly do kampaně těsně před volebním datem 8. listopadu.

Byl to podle ní dopis šéfa FBI z 28. října, v němž oznamoval zákonodárcům, že je stále vyšetřována v kauze používání soukromého e-mailového serveru ve funkci ministryně zahraničí.

Stejně tak se podle Clintonové na její prohře podepsala organizace WikiLeaks, která zveřejňovala informace z ukradených e-mailů šéfa její kampaně Johna Podesty, které podle amerických tajných služeb odcizili ruští hackeři.

"Nebyla to dokonalá kampaň, ale byla jsem na cestě k vítězství, dokud nepřišla kombinace Comeyho dopisu a ruských WikiLeaks," řekla někdejší první dáma, kterou většina průzkumů i těsně před volbami odhadovala jako vítězku.

Clintonová neodmítla osobní odpovědnost za svou prohru, část viny ale podle ní má i ruský prezident Vladimir Putin, který se podle tajných služeb snažil kampaň ovlivnit v Trumpův prospěch.

"Šéf FBI Comey bylo to nejlepší, co se Hillary Clintonové kdy přihodilo, neboť jí dal omluvenku na mnoho špatných skutků! Vymyšlená historka Trump/Rusko je výmluvou, kterou demokraté zdůvodňují prohrané volby. Nevedl Trump prostě jen skvělou kampaň?" reagoval na to nynější prezident Trump.

Clintonová současného prezidenta kritizovala za přílišné používání Twitteru či za jeho přístup k řešení severokorejské krize, kde oznamuje nečekané kroky, na jejichž přípravě by podle ní měl více spolupracovat s Čínou, Japonskem nebo Jižní Koreou.

"Znovu se stávám aktivistkou - a součástí (hnutí) odporu," naznačila Clintonová, že proti Trumpovi hodlá vystupovat i v budoucnu.

Ženy jsou budoucnost, řekla Clintonová v pozvánce na konferenci | Video: Makers
 

Právě se děje

Další zprávy