Hillary Clintonová se vrací, ale američtí demokraté nejásají. Velký "comeback" se zatím nekoná

Daniel Anýž Daniel Anýž
15. 5. 2017 11:47
Po šesti měsících, které uplynuly od jejího neúspěšného útoku na Bílý dům, se Hillary Clintonová vrací na americkou politickou scénu. Zakládá organizaci, která by měla podporovat aktivity sdružení Demokratické strany v boji proti politice republikánského prezidenta Donalda Trumpa. Mezi demokratickými voliči a politiky se ale Clintonová žádného velkého ohlasu na svůj "comeback" nedočkala. Podobně jako v loňské prezidentské kampani se ptají, co konkrétního nabízí. Clintonová bude muset americké demokraty přesvědčit, že jim ještě má co nabídnout.
Foto: Reuters

Washington - Není snadné vyrovnat se s hořkou prohrou v amerických prezidentských volbách, které sleduje celý svět. První reakcí neúspěšných kandidátů je ústup do ústraní.

Al Gore si k tomu po prohře s Georgem Bushem v roce 2000 navíc nechal narůst plnovous.

Mitt Romney po porážce od Baracka Obamy v roce 2012 odjel co nejdále od Bílého domu. Na kalifornském pobřeží se u svého letoviska poblíž San Diega s rozevlátými vlasy projížděl v autě.

I Hillary Clintonová po loňských volbách prakticky zmizela. Ukryla se do rodinného domu manželů Clintonových v Chappaqua ve státě New York, kde chodila na procházky s pejskem.

Jak ukázala fotografie pořízená pár dní po její listopadové prohře s Donaldem Trumpem a umístěná na sociální sítě.

Ale s tím je teď konec, Hillary Clintonová je zpět na scéně. A chce, aby se o tom vědělo.

"I am back!"

Nedávno poskytla obsáhlý rozhovor známé novinářce Christiane Amanpourové ze CNN.

Zároveň oznámila, že zakládá vlivovou organizaci, takzvaný Political Action Committee (PAC), která bude bojovat proti agendě prezidenta Donalda Trumpa.

Sdružení, jehož název Onward Together (Společně vpřed) odkazuje na slogan její loňské kampaně Stronger Together (Společně jsme silnější), by mělo být podle amerických médií brzy oficiálně zaregistrováno. 

Mělo by sloužit jako svého druhu centrála odporu proti Donaldu Trumpovi. Shromažďovat peníze od donátorů a přeposílat je různým občanským sdružením na jejich aktivity.

Jenže první mediální reakce na návrat Clintonové jsou i mezi demokraty překvapivě vlažné.

Rozhodně to zatím nevypadá jako její velký "comeback".

Z prohry se ještě neotřásla

Novináři a její příznivci nezpochybňují, že Hillary Clintonová umí sehnat peníze. Její loňská prezidentská kampaň nashromáždila 1,8 miliardy dolarů.

Jinak se ale zdá, že i sami demokraté vidí Clintonovou spíš jako součást problémů, které teď jejich strana musí řešit - než jako osobnost, která by mohla přispět k opětovnému sjednocení demokratického proudu v americké politice.

Proudu, který by nejen oponoval Trumpovi, ale zároveň nabízel i vlastní vizi. Právě ta podle mnoha kritických hlasů chyběla i její loňské předvolební kampani.

V ní navíc, zdá se, Clintonová myšlenkami uvázla, komentoval návrat političky na scénu poměrně rozpačitě například deník New York Times. List připomněl, že stejně je tomu i v případě prezidenta Trumpa.

V rozhovoru s Christiane Amanpourovou při kritice Bílého domu Clintonová nemluvila o Trumpovi jako o prezidentovi, ale stále jako o svém "oponentovi". Podle deníku se z prohry pořád nedokázala vzpamatovat, "oklepat".

A dokonce ani poučit, jak se New York Times shodl s řadou dalších komentářů, které zaujala reakce Clintonové na otázku Christiane Amanpour, v čem vidí příčinu svého neúspěchu.

Clintonová připustila, že za výsledek nese "osobní zodpovědnost". Okamžitě ale přidala vysvětlení, že klíčové chyby přišly zvenčí.

Za vším hledej Comeyho

"Kdyby se volby konaly 27. října, byla bych vaší prezidentkou," vrátila se Clintonová do finálních dvou týdnů loňské kampaně.

Tehdejší šéf FBI James Comey v dopise Kongresu oznámil, že jeho agentura znovu otevřela už před tím jednou uzavřené vyšetřování, zda Clintonová neohrozila národní bezpečnost, když jako ministryně zahraničí v letech 2009 až 2012 používala soukromý e-mailový účet.

"Mířila jsem k vítězství, dokud kombinace dopisu Jima Comeyho z 28. října a ruské WikiLeaks nevzbudila ve voličích, kteří mě hodlali volit, pochyby," dodala neúspěšná kandidátka demokratů ještě druhý údajný důvod své prohry.

Tedy interní e-maily z ústředí demokratické strany a od lidí z volebního týmu Hillary Clintonové, které podle závěru amerických tajných služeb z letošního ledna loni zcizili ruští, Kremlem zaštítění hackeři a následně je ke zveřejnění poskytli známému portálu WikiLeaks.

Komentáře v amerických médiích na jednu stranu připouštějí, že šlo o podstatné zásahy do kampaně.

Na druhou stranu ale podle nich Clintonové chybí jakákoliv sebereflexe, že si za výsledek voleb může v prvé řadě sama.

"Kroky pana Comeyho, stejně jako Ruska, vyžadují přezkoumání. Ale pokud to přichází od paní Clintonové, pak tato obvinění znějí, vzhledem k jejím vlastním nevynuceným chybám (které si ve většině případů nepřipouští), jako pouhé výmluvy," konstatoval New York Times ve svém komentáři.

Hillary? Děkuji, už ne

Sloupkař newyorského tabloidu Daily News Gersh Kuntzman byl ve svém textu ještě zdaleka rezolutnější.

"Hej, Hillary Clintonová, sklapněte a jděte už pryč. Volil jsem Hillary a myslel jsem, že bude dobrou prezidentkou. Ale ona prohrála. A stále chce, abych se kvůli tomu cítil mizerně. A ještě hůře, stále viní všechny kolem," napsal Kuntzman.

V textu pak uvedl několik chyb, které jdou zcela na konto Clintonové.

Zaprvé: byla nevěrohodná, tvrdí sloupkař.

Připomněl epizodu, kdy Clintonová loni, na připomínce teroristického útoku z 11. září 2001, bezmála omdlela.

"Pamatujete, jak dlouho jí trvalo, než řekla pravdu? Pamatujete, jak to každému voliči v Americe připomnělo, že prvním instinktem Hillary Clintonové je lhát?" píše sloupkař.

Za druhé: Hillary Clintonová podle něho vedla slabou kampaň bez vlastního zajímavého poselství. Jiného, než že je volbou proti Donaldu Trumpovi.

Poměrně expresivní hodnocení sloupkaře newyorského tabloidu má přitom oporu v nedávném průzkumu veřejného mínění.

Mezi voliči, kteří loni v listopadu hlasovali pro Donalda Trumpa, by ho 96 procent z nich volilo znovu. U Hillary Clintonové je ale podíl odpadlíků víc než trojnásobný, 15 procent jejích listopadových voličů by už jí teď hlas nedalo.

I mezi demokratickými politiky zaznívají pochyby, zda Clintonová může přinést ještě něco pozitivního, co by zaujalo voliče.

"Clintonová je pořád důležitým hlasem, ale my se teď už soustředíme na nové bitvy. Nemyslím si, že má smysl se znovu vracet ke starým soubojům," citoval list Washington Post demokratického kongresmana z Michiganu Daniela Kildeeho.

Když chybí vize

Hillary Clintonová taky oznámila, že o loňské kampani píše knihu, která by měla vyjít na konci léta. Shodou okolností už ale před nedávnem jedna knižní práce o její kampani v USA vyšla.

Napsali ji publicisté Jonathan Allen a Amie Parnersová a už její název je poměrně výmluvný: "Rozpad: Uvnitř prohrané kampaně Hillary Clintonové" (v originále Shattered: Inside Hillart Clinton´s Doomed Campaign, pozn. red.).

I tady autoři do velké míry souhlasí s výše zmíněnými komentáři. Všechny potíže kampaně, jako byly například nejasné pravomoce a souboje ve volebním týmu, podle nich vyplývaly z jedné základní věci: "Ze slabé vize či politické platformy" Hillary Clintonové.

"Když Hillary oznámila své rozhodnutí kandidovat, nebylo mnohým jejím poradcům, natož veřejnosti, zřejmé, 'proč ona, a proč teď'," píší autoři ve své knize.

Richard Cohen, komentátor listu Washington Post, před pár dny napsal, že se sám pokusil definovat poselství Hillary Clintonové z loňské kampaně.

"Hillary Clintonová - protože není Trump," bylo prý to nejvýstižnější, co ho napadlo. "Ale jak se ukázalo, sama s ničím lepším nepřišla," dodal komentátor.

Soudě podle aktuálních reakcí na její ohlášený comeback bude muset Hillary Clintonová ještě voliče amerických demokratů přesvědčit, že má pořád co nabídnout.

Jedna věc se jí ale už "podařila". 

Prezident Trump odvolal Jamese Comeyho z funkce ředitele FBI. Údajně právě kvůli tomu, že špatně vyšetřoval zmíněnou e-mailovou kauzu Hillary Clintonové.

Bývalý americký prezident Bill Clinton na nominačním sjezdu ve Filadelfii podpořil svou manželku Hillary v nadcházejícím boji o Bílý dům. | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy