Clintonová dostala nejvíce hlasů ze všech poražených uchazečů

ČTK ČTK
Aktualizováno 22. 12. 2016 20:59
Hillary Clintonová získala ve volbách o téměř 2,9 milionu více hlasů než nově zvolený americký prezident Donald Trump. Tím u volebních uren dosáhla největší převahy ze všech poražených uchazečů o Bílý dům v dějinách. Uvedla to ve čtvrtek agentura AP, která se odvolává na potvrzené volební výsledky. Demokratická uchazečka dostala 65 844 610 milionu hlasů (48 procent), zatímco její republikánský soupeř pouze 62 979 636 milionu hlasů (46 procent). Jde o pátý případ v amerických dějinách, kdy kandidát získal více hlasů od voličů, avšak prohrál ve sboru volitelů. Naposledy šlo o Ala Gorea, který získal o více než půl milionů hlasů více než George Bush mladší, který se ale stal prezidentem.
Demokratická kandidátka na amerického prezidenta Hillary Clintonová.
Demokratická kandidátka na amerického prezidenta Hillary Clintonová. | Foto: Reuters
 

Právě se děje

Aktualizováno před 10 minutami

Útočník ve Švédsku pobodal osm lidí, policie případ vyšetřuje jako terorismus

Při středečním útoku nožem ve městě Vetlanda na jihu Švédska bylo zraněno osm lidí, z toho dva vážně. Policie čin vyšetřuje jako terorismus. Pravděpodobného pachatele, kterým je přibližně dvacetiletý muž, strážci zákona postřelili a zatkli. S odvoláním na policii o tom informovaly zahraniční tiskové agentury.

Podle agentury DPA byl údajný útočník zasažen do nohy a nyní je v péči lékařů. Několik oblastí ve středu města vzdáleného asi 270 kilometrů na jihozápad od Stockholmu bylo uzavřeno. Policisté nejprve případ vyšetřovali jako pokus o vraždu, později ho ale přehodnotili na možný terorismus. Policie rovněž uvedla, že má situaci pod kontrolou.

Policisté přijeli na místo činu v centru města kolem 15:00 poté, co lidé hlásili několik zraněných bodnou zbraní, uvedla veřejnoprávní televize SVT. Ministr vnitra Mikael Damberg hovořil o několika těžce zraněných osobách.

Zdroj: ČTK
před 11 minutami

Izrael obvinil kvůli masivnímu úniku ropy Írán z ekologického terorismu

Za únik ropy, která zamořila desítky kilometrů pobřeží v Izraeli a Libanonu, je odpovědná loď libyjského majitele, která vyplula z Íránu. Řekla to izraelská ministryně životního prostředí Gila Gamlielová a únik označila za "ekologický terorismus", který má vazbu na Írán.

Podle ministryně je loď stará 19 let a z Íránu vyplula s nákladem surové ropy. V blízkosti Izraele plula za tmy s vypnutými komunikačními kanály. Gamlielová řekla, že posádka toxický materiál nelegálně vypustila do izraelských vod. Izrael podle ní bude usilovat o náhradu u firmy, u níž je loď pojištěna, a nedovolí Íránu ničit moře a život v něm.

Izraelci prověřovali několik desítek plavidel, z nichž mohla ropa uniknout. Pátrali po lodi, která 11. února plula ve vzdálenosti asi 50 kilometrů od izraelských břehů ve Středozemním moři.

Ochránci životního prostředí hovoří o ekologické katastrofě, jejíž následky se budou likvidovat několik let. Na čistění pláží se podílí tisíce dobrovolníků, pro veřejnost jsou nyní pláže zavřené. Izraelské úřady také z obezřetnosti zakázaly prodej ryb a mořských plodů z izraelských vod.

Zdroj: ČTK
Další zprávy