Clintonová dostala nejvíce hlasů ze všech poražených uchazečů

ČTK ČTK
Aktualizováno 22. 12. 2016 20:59
Hillary Clintonová získala ve volbách o téměř 2,9 milionu více hlasů než nově zvolený americký prezident Donald Trump. Tím u volebních uren dosáhla největší převahy ze všech poražených uchazečů o Bílý dům v dějinách. Uvedla to ve čtvrtek agentura AP, která se odvolává na potvrzené volební výsledky. Demokratická uchazečka dostala 65 844 610 milionu hlasů (48 procent), zatímco její republikánský soupeř pouze 62 979 636 milionu hlasů (46 procent). Jde o pátý případ v amerických dějinách, kdy kandidát získal více hlasů od voličů, avšak prohrál ve sboru volitelů. Naposledy šlo o Ala Gorea, který získal o více než půl milionů hlasů více než George Bush mladší, který se ale stal prezidentem.
Demokratická kandidátka na amerického prezidenta Hillary Clintonová.
Demokratická kandidátka na amerického prezidenta Hillary Clintonová. | Foto: Reuters
 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Letecké a pozemní jednotky Izraele útočí v Pásmu Gazy, uvedla izraelská armáda

Letecké a pozemní jednotky Izraele útočí v Pásmu Gazy. Ve čtvrtek před půlnocí SELČ o tom bez dalších podrobností informoval twitterový účet Izraelských obranných sil (IDF).

Agentura Reuters nicméně následně uvedla, že se zřejmě nejedná o pozemní invazi, ale pouze o dělostřelecký útok z izraelského území a další vlnu leteckých úderů. Odvolává se přitom na izraelské vojenské zpravodaje obeznámené se situací.

Také obyvatelé severní části Gazy poblíž izraelských hranic podle Reuters hlásí dělostřeleckou palbu, ale žádné pozemní jednotky nevidí.

Deník The New York Times naopak napsal, že mluvčí izraelské armády podplukovník Jonathan Conricus potvrdil, že "v Gaze útočí pozemní jednotky společně s leteckými silami".

Média už během čtvrtku informovala, že Izrael podél hranice s Pásmem Gazy soustředí pozemní jednotky a tanky a je možné, že se chystá na pozemní operaci.

Zdroj: Zahraničí
před 4 hodinami

Na sever Izraele dopadly tři rakety z Libanonu, nikdo nebyl zraněn

Na sever Izraele byly ve čtvrtek vypálené tři rakety z Libanonu, nikdo nebyl zraněn. Podle izraelské armády rakety dopadly do neobydlené oblasti na pobřeží, informoval zpravodajský server The Times of Israel.

Jelikož rakety z jihu Libanonu směřovaly do neobydlené oblasti, nespustily se varovné sirény a ani protivzdušný obranný systém. Izraelská armáda jako obvykle nekomentovala, kdo podle ní za útokem z Libanonu stojí. Libanonská televizní stanice MTV citovala zdroj z libanonské armády, podle něhož rakety vystřelila zřejmě palestinská skupina, nikoli libanonské radikální hnutí Hizballáh, podporované Íránem, úhlavním nepřítelem Izraele.

Zdroj: ČTK
Další zprávy