Sessions odmítl, že by se scházel s Rusy kvůli volbám. Řekl, proč doporučil propuštění šéfa FBI

ČTK ČTK
Aktualizováno 13. 6. 2017 22:18
Americký ministr spravedlnosti Jeff Sessions v úterý předstoupil před senátní výbor pro tajné služby v rámci vyšetřování údajných ruských zásahů do americké kampaně. Popřel mimo jiné jakékoli kontakty s ruskými představiteli v souvislosti s ovlivněním amerických prezidentských voleb.
Jeff Sessions
Jeff Sessions | Foto: Reuters

Washington - Americký ministr spravedlnosti Jeff Sessions se nikdy nesetkal s ruskými představiteli v souvislosti s loňskou volební kampaní v USA. Sessions to v úterý řekl v senátním výboru pro tajné služby, kde vypovídá v rámci vyšetřování údajných ruských zásahů do americké kampaně.

Ministr zároveň odmítl tvrzení o své třetí utajené schůzce s ruským velvyslancem Sergejem Kisljakem, o které mluvil minulý týden před členy téhož výboru propuštěný ředitel FBI James Comey.

"Nikdy jsem se nesetkal s žádným ruským nebo dalším cizím představitelem v souvislosti s prezidentskou kampaní v USA či jinde," prohlásil Sessions během své úvodní řeči před členy výboru. Připustil, že se loni dvakrát sešel s Kisljakem, popřel však, že by o tom lhal při svém lednovém nominačním vystoupení v Senátu, které předcházelo jeho schválení do funkce ministra.

Sessions stejně jako někteří další členové či spolupracovníci Trumpova volebního týmu čelí podezření, že se tajně snažil s ruskými představiteli dojednávat ovlivnění voleb v Trumpův prospěch. O ruských zásazích do voleb jsou přesvědčeny americké tajné služby, Moskva to odmítá.

Sessions v úterý prohlásil, že neměl žádný kontakt s nikým z ruských představitelů během loňské dubnové recepce v hotelu Mayflower, která navazovala na Trumpův první zásadnější zahraničněpolitický projev. Comey ve své výpovědi v Senátu naznačil, že se tehdejší alabamský senátor a Trumpův spolupracovník onoho večera sešel s ruským ambasadorem, což později nepřiznal.

Propuštění šéfa FBI? Na základě hodnotící zprávy

Sessions v úterý také potvrdil, že propuštění Comeyho prezidentovi Donaldovi Trumpovi sám doporučil na základě hodnotící zprávy o situaci v FBI, kterou vypracoval jeho náměstek Rod Rosenstein.

Odvolání Comeyho bylo nečekané vzhledem k načasování takového kroku. Trump nyní již bývalého šéfa ponechal ve funkci po svém lednovém převzetí moci a úřadu ho zbavil až počátkem května.

Prezident tvrdí, že důvodem byla ztráta důvěry, média ale spekulují o možné snaze ovlivnit vyšetřování role Ruska během loňských prezidentských voleb v USA. Takové nařčení Bílý dům odmítá.

Comey mohl podle Sessionse porušit pravidla ministerstva spravedlnosti, když Trumpa opakovaně informoval, že není v případu role Ruska v loňských prezidentských volbách v USA vyšetřován.

Sessions o této záležitosti hovořil v souvislosti s Comeyho schůzkami s Trumpem. Na tom podle ministra spravedlnosti není nic špatného. "Je ale neospravedlnitelné, když představitel ministerstva (spravedlnosti) poskytuje informace o vyšetřování bez posouzení nadřízených," řekl Sessions. FBI totiž formálně spadá pod ministerstvo spravedlnosti a to podle Sessionse Comeymu nedalo souhlas, aby mohl Trumpa o podrobnostech vyšetřování informovat.

Comey nicméně o schůzkách s Obamou hovořil jako o zdvořilostních, které se netýkaly žádných kontroverzních záležitostí, zatímco v případě Trumpa hovořil o neobvyklých debatách. Trump podle Comeyho mimo jiné chtěl slib věrnosti či ukončit vyšetřování nyní již bývalého bezpečnostního poradce Bílého domu Michaela Flynna. O toho se FBI i výbory Kongresu USA zajímají kvůli jeho sporným vazbám na Rusko.

 

Právě se děje

Další zprávy