Vídeň/Praha - Pět lyžařů, kteří v sobotu v Tyrolsku zahynuli pod lavinou, byli čeští občané. V neděli to potvrdila mluvčí českého ministerstva zahraničí Irena Valentová.
Českým diplomatům informaci poskytla rakouská policie.
Tři zranění skialpinisté už byli propuštěni z nemocnice.
Rozsáhlá lavina v tyrolském Wattenbergu v Rakousku východně od Innsbrucku zasypala celkem 17 lyžařů z České republiky, pět z nich neštěstí nepřežilo. Návrat přeživších do vlasti očekává české ministerstvo zahraničí do pondělí.
Tragická lavina, která si vyžádala životy pěti skialpinistů, se skládala z celkem tří sesuvů. Jeden byl hlavní, další následné, uvedl horský policista Jörg Randl. Kužel laviny byl široký několik set metrů a vysoký pět metrů. Zasypaní byli v hloubce 1,2 až 3,2 metru. Randl dodal, že při takové mase sněhu nepomůže postiženým ani takzvaný protilavinový airbag, který pomáhá udržet se na povrchu sněhového závalu.
V některých oblastech byl vyhlášen vysoký stupeň lavinového nebezpečí, podle rakouských médií a i místního chataře byli Češi opakovaně varováni, ale neuposlechli.
Lavina pět metrů vysoká
Dvě skupiny Čechů stoupaly podle rakouských médií z chaty Lizumer Hütte v nadmořské výšce 2019 metrů na takzvaný Geier, horu ve výšce 2800 metrů nad mořem.
Lavina se uvolnila ve 12:30 a byla dva kilometry široká a až pět metrů vysoká, uvedla policie. Stalo se to v místě, které je vyhrazeno pro výcvik rakouských vojáků. Pokud zde vojsko necvičí, je oblast volně přístupná, uvedla APA.
"Celkově byla naprosto nebezpečná situace, kterou Češi, bohužel ignorovali," uvedl reportér ORF.
First photo of #avalanche in #Wattenberg/ #Tirol/ #Austria: 5 snow hikers from Czech Republic killed. @FilipHorky pic.twitter.com/37n3JlutfC
— Alexander Blum (@boulevard_blum) February 6, 2016
Český freerider Robin Kaleta, který organizoval výpravu jedné ze dvou skupin, ale takový výklad tragické události popírá.
"Lidé z naší skupiny měli všichni lavinové vybavení, což je sonda, lopatka a pípák (lavinový vyhledávač), měli lavinové batohy. Z hlediska prevence nemohli nic víc dělat," řekl ČTK Kaleta, který se zájezdu nezúčastnil.
Uvedl, že při výstupu jeho lidé prováděli kompresní testy, aby zjistili stabilitu sněhu. Navíc se prý pohybovali ve výšce okolo 2300 metrů nad mořem, kde platil mírnější stupeň výstrahy.
"Na pětistupňové škále lavinového nebezpečí je trojka to pravděpodobně nejčastěji vyhlašované lavinové nebezpečí v Alpách," řekl Kaleta. "V trojce běžně chodí skialpinisté a jezdí freerideři. Je to takový stupeň lavinového nebezpečí, kdy jen trochu zkušená skupina je schopna se relativně bezpečně v takovém terénu pohybovat," řekl.
Okolnosti neštěstí řeší policie
Jeho slova fakticky potvrdila nejmenovaná účastnice výpravy, která o tragickém incidentu hovořila se zpravodajkou Českého rozhlasu. Naopak horský záchranář Martin Waldhart řekl, že Češi se pohybovali v naprosto rizikové zóně. Chatař Anton Nigg z Lizumer Hütte uvedl, že Čechy osobně varoval s tím, že on sám by se na výpravu nevydal. V budově také každý den vyvěšuje zprávu horské služby o lavinovém nebezpečí.
České ministerstvo zahraničí na základě identifikace od rakouské policie v neděli odpoledne upřesnilo, že oběti jsou muži ve věku od 34 do 38 let. Jejich těla jsou připravena k převozu do vlasti.
Přímo na místě řeší situaci Čechů konzul Daniel Žára, v tyrolském městě Wattens má Praha také honorární konzulát. Diplomaté v této chvíli pomáhají hlavně v komunikaci s úřady, tlumočením a dalšími záležitostmi. Okolnosti neštěstí řeší rakouská policie.