Nejméně pět Čechů zemřelo v Rakousku pod lavinou. Varování před nebezpečím ignorovali

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 6. 2. 2016 21:22
Lyžaři, které v sobotu v Tyrolsku zasypala lavina, jsou zřejmě z České republiky, uvedla policie. Pět metrů vysoká lavina zavalila 17 českých skialpinistů, nejméně pětice z nich nepřežila. Záchranné práce stále pokračují.
Lavina v tyrolském Wattenbergu v Rakousku v sobotu zasypala 17 českých lyžařů. (Ilustrační foto)
Lavina v tyrolském Wattenbergu v Rakousku v sobotu zasypala 17 českých lyžařů. (Ilustrační foto) | Foto: Reuters

Vídeň - Lyžaři, které v sobotu v Tyrolsku zasypala lavina, jsou zřejmě z Češi. Potvrdila to tyrolská policie s tím, že je ještě nutné vyčkat na formální iodentifikaci.

K neštěstí došlo v tyrolském Wattenbergu v Rakousku. Pod lavinou se ocitlo 17 lyžařů. Nejméně pět z nich nepřežilo.

Také české ministerstvo zahraničí předpokládá, že oběti tragédie jsou s největší pravděpodobností Češi. Pokud se to potvrdí, bude to největší tragédie českých lyžařů v zahraničí za posledních více než pět let. Český velvyslanec v Rakousku Jan Sechter v České televizi řekl, že případ na místě řeší český honorární konzulát v tyrolském městě Wattens.

Skialpinisté byli podle rakouských médií před hrozbou lavin osobně varováni.

Přední český freerider Robin Kaleta, který je na místě, ale nic takového nepotvrdil. "O ničem takovém nevím," řekl Aktuálně.cz. "Jediné, co vím, je, že v té stěně bylo hodně skupin, nejen Češi," dodal s tím, že pokud by výstraha byla skutečně myšlena důrazně, těžko by se do místa neštěstí vydalo tolik lidí.

Svahy se sklonem 30 stupňů

List Tiroler Tageszeitung uvedl, že lavina zasáhla dvě skupiny českých skialpinistů, kteří stoupali z chaty Lizumer Hütte v nadmořské výšce 2019 metrů na takzvaný Geier, horu ve výšce 2800 metrů nad mořem.

Tamní terén je prý náchylný k lavinám, neboť svahy mají sklon kolem 30 stupňů.

Několika lidem se ze sněhového závalu podařilo vlastními silami vyprostit, další zachránila horská služba.

Podle dostupných informací byli zraněni nejméně tři lidé. Rakouská média ale upozorňují, že stále není jasné, zda se záchranářům podařilo všechny zasypané vyprostit.

Lavina pět metrů vysoká

Lavina se uvolnila ve 12:30 a byla dva kilometry široká a až pět metrů vysoká, uvedla policie.

Stalo se to v místě, které je vyhrazeno pro výcvik rakouských vojáků. Pokud zde vojsko necvičí, je oblast volně přístupná, uvedla APA.

V místě panuje zvýšené lavinové nebezpečí. "Celkově byla naprosto nebezpečná situace, kterou Češi, bohužel ignorovali," uvedl reportér ORF.

Do hledání lyžařů se zapojili záchranáři z několika středisek s pátracími psy. Na místo bylo vysláno asi pět helikoptér, mimo jiné i jedna vojenská.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Životní minimum se zvyšuje z 3410 na 3860 Kč měsíčně

Životní minimum se od středy zvyšuje o 13,2 procenta, a to po více než osmi letech. Pro samotného dospělého se měsíční částka zvedá z 3410 na 3860 korun. U dětí a dospělých v rodině se pohybuje nově od 1970 do 3550 korun, roste tak o 230 až 410 korun. Existenční minimum činí 2490 místo dosavadních 2200 korun.

S životním minimem se srovnává příjem žadatelů o dávky. Zjišťuje se tak, zda mají na pomoc od státu nárok. Například přídavek na dítě či porodné je pro rodiny s příjmem pod 2,7násobek minima. Nejnižší uznaná částka pro život se využívá třeba i pro stanovení nezabavitelného minima u dlužníků.

Zdroj: ČTK
Další zprávy