Milwaukee - Čtvrtá debata republikánských uchazečů o nominaci do boje o Bílý dům obnažila hluboký rozkol uvnitř Republikánské strany ohledně přístupu k přistěhovalcům, kteří v USA žijí nelegálně.
Zatímco umírnění kandidáti jako Jeb Bush, Marco Rubio a John Kasich během diskuse ve městě Milwaukee prosazovali spíše smířlivý postoj, Donald Trump opět hovořil o potřebě výstavby zdi na hranici s Mexikem.
"Bude to fungovat. Jediné, co je třeba udělat, je zeptat se Izraele," řekl miliardář s narážkou na bezpečnostní bariéru mezi Izraelem a Západním břehem Jordánu. Guvernér státu Ohio Kasich na to reagoval, že vyhoštění 11 milionů imigrantů a rozdělování rodin není možné.
Na Trumpovu stranu se postavil senátor za Texas Ted Cruz. "Demokraté se smějí, neboť republikáni se stali stejně jako oni stranou prosazující amnestii," řekl Cruz. Kdyby prý do země "přicházeli vystudovaní novináři", což by vedlo ke snížení platů místních žurnalistů, média hlavního proudu by podle Cruze věnovala větší pozornost ekonomickým dopadům nezákonného přistěhovalectví.
Situace nelegálních imigrantů se stala jedním z klíčových bodů prezidentské kampaně poté, co demokratický prezident Barack Obama oznámil sérii opatření k ochraně těchto lidí před vyhoštěním. Federální soud ale prezidentovu iniciativu v pondělí zablokoval a věc by mohla skončit až u Nejvyššího soudu.
Jeden z dotazů moderátorů stanice Fox Business podle očekávání směřoval na bývalého neurochirurga Bena Carsona, který ve své autobiografii podle médií lhal o svém divokém mládí a o přijetí na prestižní vojenskou akademii ve West Pointu. Carson, jenž zněl podle CNN sebevědoměji než v předchozích debatách, hovořil v souvislosti s West Pointem o dezinterpretaci. "Lidé, kteří mne znají, vědí, že jsem čestný muž," řekl Carson.
Média obvinil, že každému měří jiným metrem: jinak prý referovala o jeho životopise a jinak o údajném lhaní demokratické kandidátky Hillary Clintonové o útoku na americký konzulát v libyjském Benghází v roce 2012.
Obrátit po nepříjemném dotazu pozornost ke Clintonové byl ostatně častý manévr, poznamenává CNN. Trump například označil Clintonovou za "nejhorší ministryni zahraničí v historii" USA.
Debata, jejíž další kolo se uskuteční až v polovině prosince, začala ekonomickými tématy, například možným zvýšením minimální mzdy. Na rozdíl od demokratů republikáni vystupují ostře proti, podle nich by byl takový krok překážkou růstu počtu pracovních míst. "Když zvednete minimální mzdu, lidé budou dražší než stroje," řekl k tomu floridský senátor Marco Rubio. "Nemůžeme to udělat, pokud chceme zůstat ve světě konkurenceschopní," dodal k tomu Trump.
Rubio rovněž vyvolal pobavení, když prohlásil, že v zemi by chtěl mít více svářečů než filozofů. "Svářeči vydělávají více než filozofové. Potřebujeme více svářečů než filozofů," řekl Rubio jako příklad toho, proč je podle něj třeba podporovat technické vzdělávání.
Diskuse se stočila také na ruského prezidenta Vladimira Putina a boje v Sýrii. Trump, který se podle komentátorů během této debaty více kontroloval a mluvil plynuleji než dřív, zopakoval, že mu nevadí ruské bombardování Sýrie.
"Donald se v tom mýlí," kontroval Jeb Bush. Spolupráce šéfa Kremlu se syrským prezidentem Bašárem Asadem v boji proti Islámskému státu je podle něj něco "jako stolní hra". "Je to něco jako hrát Monopoly nebo tak," uvedl Bush. Lídrem v Sýrii musejí být podle Bushe Spojené státy, zatímco podle Trumpa nemohou být USA "světovým policajtem". Podle ostatních republikánských kandidátů má Trump na dění v Sýrii zjednodušený pohled. "Netuší, jak opravdový svět funguje," řekl k tomu Bush.