Republikáni grilovali Clintonovou kvůli Benghází jedenáct hodin. Exšéfka diplomacie zachovala klid

ČTK ČTK
23. 10. 2015 8:22
Předvolební kampaň před americkými prezidentskými volbami se přenesla do zvláštního výboru Kongresu, který má vyšetřit okolnosti útoku na americký konzulát v libyjském Benghází. Před výborem vypovídala bývalá ministryně zahraničí a hlavní uchazečka Demokratické strany o prezidentský úřad Hillary Clintonová. Odmítla chyby své i ministerstva. Republikáni obvinili Clintonovou, že po útoku mátla veřejnost a že reakce jejího úřadu byla nedostatečná.
Foto: Reuters

Washington - Celkem 11 hodin vypovídala někdejší americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová na otázky zvláštního výboru Sněmovny reprezentantů k útoku na americký konzulát v libyjském Benghází.

Favoritka demokratických prezidentských primárek odmítla, že by ona či její tehdejší úřad pochybil bezprostředně po ataku, který stál život čtyři Američany včetně velvyslance.

Zatímco republikánští kongresmani se v diskusi snažili přesvědčit veřejnost o přehmatech Clintonové, podle demokratů šlo o čistě účelovou akci s cílem poškodit její prezidentskou kampaň.

"Cílem tohoto výboru je dostat vás před soud," řekl během jednání Clintonové demokratický člen výboru Adam Smith. Republikánský předseda výboru Trey Gowdy reagoval slovy, že snaha o vyšetření faktů o Benghází nemá s prezidentskou kandidaturou nic společného a o žádný soud prý nejde.

Někteří jeho straničtí kolegové nařkli někdejší šéfku diplomacie, že po útoku mátla veřejnost a že reakce jejího úřadu nebyla dostatečná.

Clintonová všechny dotazy odpověděla s klidným výrazem ve tváři a nedošlo k emotivním výměnám názorů a zvyšování hlasu jako při prvním vyšetřování nedlouho po útoku. Clintonová opět hájila své tehdejší kroky a snažila se celou záležitost jednou provždy ukončit.

Republikáni již v Kongresu otevřeli vyšetřování poněkolikáté a odmítají uložit k ledu událost, která by mohla pravděpodobnou finalistku prezidentského klání v očích veřejnosti poškodit.

Při útoku radikálů v Benghází 11. září 2012 zemřeli čtyři Američané včetně velvyslance Chrise Stevense. Clintonová byla ministryní zahraničí v letech 2009 až 2013.

"Je mi líto, že to neladí s vaší verzí. Já můžu pouze konstatovat fakta," ukončila Clintonová jednu z řady výměn názorů, aniž by se výboru podařilo přesvědčivě doložit nějaké její pochybení.

Útok v Benghází je vedle aféry s používáním soukromého e-mailu v úřadě ministryně hlavní náplní republikánské kritiky namířené vůči Clintonové. Zatímco ještě před několika týdny její popularita u voličů v souvislosti s mediálně široce akcentovanou e-mailovou aférou klesala, po první demokratické televizní debatě nabrala opačný směr. Na jistotě Clintonové ve středu přidalo rovněž prohlášení viceprezidenta Joe Bidena, že se nebude ucházet o Bílý dům.

Americký viceprezident Joe Biden se od léta jevil jako někdo, kdo by mohl vystrnadit Hillary Clintonovou z pozice největší favoritky mezi demokratickými kandidáty na prezidenta USA. Nudný Biden couvl. | Video: Teodor Marjanovič
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Zápasník Artur Omarov postoupil na olympijské hry

Zápasník řecko-římským stylem Artur Omarov se probojoval na olympijské hry. Na turnaji světové kvalifikace v Sofii porazil tři soupeře a coby finalista váhové kategorie do 97 kilogramů si jako jediný český reprezentant zajistil účast v Tokiu. Pod pěti kruhy bude soutěžit ve 32 letech poprvé.

"Jsem strašně šťastný. Konečně se mi to podařilo, po takový době," radoval se ve videopřenosu na facebooku Českého svazu zápasu po klíčovém vítězství nad Litevcem Viliusem Laurinaitisem. Na cestě do semifinále předtím porazil Damiana von Euwa ze Švýcarska a Němce Petera Öhlera. V neděli se utká o turnajové prvenství s Alexem Szökem z Maďarska.

Další zprávy