Tel Aviv - Izraelská poslankyně Hanin Soabiová byla jednou z účastnic plavby neúspěšného humanitárního konvoje do pásma Gazy. Plavba skončila střelbou ze strany izraelské armády a smrtí devíti pasažérů na palubě největší z lodí.
Po návratu Hanin Soabiová postup izraelské armády ostře kritizovala. Nyní jí hrozí ztráta poslanecké imunity, ztráta občanství a možná i smrt.
"Nesnáší naši zemi, podporuje terorizmus a přesto sedí v parlamentu. Zabijme ji," zněla výzva na Facebooku, kterou podpořilo kolem pěti set uživatelů.
Jednačtyřicetiletá poslankyně také pro média potvrdila, že od radikálních skupin už dostala několik výhrůžek smrtí.
Minulý čtvrtek také izraelský ministr vnitra Eli Jischai pověřil nejvyššího státního zástupce, aby prověřil, zda Soabiové může být odejmuto státní občanství.
"Vrať se do Gazy, zrádkyně!"
Kvůli obavám o svůj život využívá Soabiová služeb osobní ochranky. Poté, co se jí během projevu pokusili napadnout i kolegové v parlamentu, požádala o posílení ochrany.
Poslankyně arabského původu, která v parlamentu zastupuje levicovou stranu Balad, je nyní trnem v oku zejména kolegům a kolegyním z pravé části politického spektra.
Během projevu, v němž kritizovala postup izraelské armády, zaznívaly z pléna výkřiky: "Vrať se do Gazy!" a "Zrádkyně!". Čtrnáct ze sto dvaceti přítomných muselo být podle listu Süddeutsche Zeitung do konce jednání vykázáno ze sálu.
Věčná provokatérka
Už na mediálních studiích na Hebrejské univerzitě v Jeruzalémě byla Soabiová, původem z Nazaretu, jedinou Arabkou v ročníku. Aby jako politička později upoutala pozornost na často ignorovanou arabskou menšinu žijící v Izraeli, naučila se prosazovat svou politiku provokativně. Do izraelského parlamentu se dostala před rokem - jako první žena z arabské kandidátky v historii.
Radost svému okolí nezpůsobila ani při skládání slibu Izraeli. Tehdy prohlásila: "Židovský stát je apartheidem již ze své definice."
Jednokomorový parlament (kneset) se 120 křesly je v Izraeli volen na čtyřleté období celostátním poměrným systémem. Podmínkou vstupu strany do parlamentu je získání dvou procent hlasů. Aktuálně působí v parlamentu tři arabské strany s nevysokým mandátovým zastoupením.