Varšava - Polský prezident Andrzej Duda se rozhodl vetovat dva kontroverzní zákony o nejvyšším soudu a o soudní radě. Ty navzdory kritice opozice i Evropské komise prosadila vládní strana Právo a spravedlnost (PiS).
Prezident svůj krok oznámil v pondělí před televizními kamerami, krátce před schůzkou s předsedkyní nejvyššího soudu.
Proti novým zákonům v Polsku demonstrovaly v posledních dnech tisíce lidí.
"V programu PiS nebylo zmínky o kontrole nad nejvyšším soudem ani o tom, že generální prokurátor bude rozhodovat o tom, kdo bude soudcem a kdo ne," řekl Duda, který přitom sám z PiS vzešel.
Generálním prokurátorem je v Polsku z titulu své funkce ministr spravedlnosti.
Prezident rovněž řekl, že polská justice potřebuje nápravu a že je velmi špatné, pokud se soudci považují za nejdůležitější kastu. Změny je ale nutné uskutečňovat tak, aby nenastal rozkol ve společnosti a aby se lidé nebáli svého státu, řekl.
Oba zákony je podle něj nutné upravit tak, aby se staly přijatelnými. "Doufám, že se zákony podaří připravit během dvou měsíců," řekl.
V reakci na oznámení veta ihned posílila polská měna zlotý vůči euru.
PiS má v obou komorách polského parlamentu většinu. Strana tvrdila, že polská justice potřebuje očistu, jakou od pádu komunismu nezažila, a že má soudní reforma lidem vrátit spravedlnost.
Kritici ale poukazovali na to, že sporné zákony zajistí parlamentní většině a vládě premiérky Beaty Szydlové moc nad soudy, a prakticky tak zruší dělbu moci, která je základem demokracie. To by podle nich umožnilo předsedovi PiS Jaroslawu Kaczyńskému nastolit v Polsku autoritářský režim.