Tisíce Poláků už osmým dnem protestovaly proti reformě justice

ČTK ČTK
23. 7. 2017 22:55
Demonstranti požadují, aby prezident vetoval nové zákony. Předsedu vládní strany Právo a spravedlnost Jaroslawa Kaczyńského viní ze snahy zavést v Polsku autoritářský režim.
Polské protesty.
Polské protesty. | Foto: Reuters

Varšava - Tisíce Poláků dnes již osmým dnem protestovaly proti zákonům, kterými chce vládní strana Právo a spravedlnost zreformovat polskou justici. Aby vstoupily v platnost, chybí po schválení v Sejmu a Senátu již jen podpis prezidenta Andrzeje Dudy. Demonstranti požadují, aby hlava státu normy vetovala.

Podle tisíců lidí, kteří vyšli proti zákonům z dílny národně-konzervativní vládní strany protestovat do ulic Varšavy, Krakova, Vratislavi, Lublinu, Poznaně a dalších polských měst, ale třeba i Bruselu, Berlína či Londýna, by reformou získal kabinet premiérky Beaty Szydlové moc nad soudy, a prakticky tak zrušil dělbu moci v zemi, která je základem demokracie. Předsedu PiS Jaroslawa Kaczyńského protestující viní ze snahy zavést v Polsku autoritářský režim.

Řada lidí přišla na demonstrace se svíčkami a vlajkami Polska a Evropské unie. Podle agentury AFP bylo mezi nimi množství mladých.

Polská vláda zákony, které schválil Sejm i Senát, brání s poukazem na to, že polská justice neprošla řádnou reformou od pádu komunismu.

Řada odpůrců předložených zákonů se sešla ve Varšavě před sídlem prezidenta Andrzeje Dudy, jehož podpis je posledním krokem v legislativním procesu. Požadují, aby zákony vetoval. Duda, která má na podepsání ze zákona 21 dní, se v pondělí hodlá setkat s předsedkyní nejvyššího soudu Malgorzatou Gersdorfovou a předsedou národní soudcovské rady Dariuszem Zawistowským, jejichž institucí by se chystané vládní reformy dotkly. Podle prezidentské kanceláře chce, aby mu oba přednesli své argumenty.

Evropská unie tento týden Polsko varovala, že by v případě přijetí sporných zákonů mohla zahájit řízení směřující k odebrání jeho hlasovacích práv. K takovému kroku je ale potřeba jednomyslné shody členských zemí EU a maďarský premiér Viktor Orbán už v sobotu avizoval, že by se v takovém případě postavil na stranu Polska.

Polská krize už přerůstá přes hlavu i Evropské unii, ale Právo a spravedlnost jen plní svůj volební program, polské soudnictví reformu potřebovalo. | Video: dvtv
 

Právě se děje

před 5 hodinami

Brno už prodalo na imaginární zápas lístky za milion korun

Fotbalová Zbrojovka Brno už prodala na imaginární zápas se Slavií na pomoc v boji s novým koronavirem vstupenky v hodnotě milion korun. Momentálně druholigový klub si dal za cíl virtuálně vyprodat někdejší slavný stadion za Lužánkami, kam v říjnu 1996 přišlo na zápas s Pražany 44.120 diváků, což je dosud nejvyšší návštěva v české lize.

Výtěžek z prodeje virtuálních lístků získá brněnská Fakultní nemocnice v Bohunicích na boj s nemocí COVID-19. Do akce se zapojila i Slavia. Podle brněnského klubu fanoušci koupili zatím pět tisíc lístků, které se prodávají za 200 korun.

V Česku si fanoušci mohou kupovat virtuální lístky i na další dva zápasy. Olomouc si připomíná slavné utkání s Realem Madrid a Jablonec pak v neděli imaginárně "odehraje" podještědské derby s Libercem. Výtěžek poputuje rovněž do tamních nemocnic.

Další zprávy