Obrazem: Bouřlivá noc "zrádců" v Polsku. Demonstranti blokovali Senát, který schválil soudní reformu

Obrazem: Bouřlivá noc "zrádců" v Polsku. Demonstranti blokovali Senát, který schválil soudní reformu
Ve Varšavě a dalších městech vyšly do ulic několikátý den po sobě tisíce Poláků.
V době, kdy zasedal Senát, mávali protestující vlajkami hnutí Solidarita, které se statečně v osmdesátých letech postavilo tehdejšímu komunistickému režimu v Polsku.
Před soudní reformou varovala i opozice. Zákon podle ní odstraní poslední zbytky právního státu v Polsku.
Novela přesto prošla poměrem hlasů 55 ku 23. Dva senátoři vládní strany Právo a spravedlnost (PiS) se zdrželi. Jejím architektem je předseda partaje Jaroslaw Kaczyński.
Foto: Reuters
Zahraničí Reuters Zahraničí, Reuters
22. 7. 2017 13:36
V bouřlivé atmosféře velkých protestů schválil v noci na sobotu polský senát spornou soudní reformu. Pro to, aby zákon, který kritizuje opozice i Evropská komise vstoupil v platnost, stačí už jen podpis prezidenta Andrzeje Dudy. Novelu připravila vládnoucí strana Právo a spravedlnost Jaroslawa Kaczynského, opozice i demonstrující varují, že jejím přijetím v Polsku zmizí poslední zbytky právního státu. Tisíce lidí ve Varšavě v ulicích skandovali: "Zrádci, zrádci, zrádci!" Podívejte se na bouřlivou polskou noc obrazem.
 

Právě se děje

před 32 minutami

Sněmovna lordů velkou většinou vyjádřila nesouhlas a politování nad zákonem o vnitřním trhu, který jde proti částem brexitové dohody

Sněmovna lordů, horní komora britského parlamentu, v úterý velkou většinou vyjádřila nesouhlas a politování nad zákonem o vnitřním trhu, který jde proti částem brexitové dohody. Proti kontroverznímu zákonu, který podle Evropské komise porušuje právně závaznou dohodu, hlasovalo 395 zákonodárců, opačný názor jich mělo 169. Sporným zákonem může vláda premiéra Borise Johnsona zrušit části rozvodové dohody mezi Británií a Evropskou unií.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Slovenský parlament odmítl návrh na zpřísnění pravidel interrupcí

Ženy na Slovensku nebudou muset na podstoupení interrupce čekat po poučení lékařem déle než dosud, rozhodl v úterý hlasováním parlament. Zpřísnění pravidel prosazovala konzervativní skupina poslanců vládního hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLANO) premiéra Igora Matoviče. Projednávaná předloha i hlasování o ní rozdělily koalici, která má ve sněmovně pohodlnou většinu. Počet interrupcí na Slovensku dlouhodobě klesá.

Návrh počítal kromě jiného s tím, že interrupci bude možné vykonat až po čtyřech dnech od chvíle, co lékař odešle hlášení o poučení ženy o zákroku či například o možnosti absolvovat utajený porod národnímu centru zdravotnických informací. To by znamenalo zdvojnásobení lhůty, která se ale neuplatňuje v případě ohrožení zdraví nebo života ženy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy