Obrazem: Bouřlivá noc "zrádců" v Polsku. Demonstranti blokovali Senát, který schválil soudní reformu

Obrazem: Bouřlivá noc "zrádců" v Polsku. Demonstranti blokovali Senát, který schválil soudní reformu
Ve Varšavě a dalších městech vyšly do ulic několikátý den po sobě tisíce Poláků.
V době, kdy zasedal Senát, mávali protestující vlajkami hnutí Solidarita, které se statečně v osmdesátých letech postavilo tehdejšímu komunistickému režimu v Polsku.
Před soudní reformou varovala i opozice. Zákon podle ní odstraní poslední zbytky právního státu v Polsku.
Novela přesto prošla poměrem hlasů 55 ku 23. Dva senátoři vládní strany Právo a spravedlnost (PiS) se zdrželi. Jejím architektem je předseda partaje Jaroslaw Kaczyński.
Foto: Reuters
V bouřlivé atmosféře velkých protestů schválil v noci na sobotu polský senát spornou soudní reformu. Pro to, aby zákon, který kritizuje opozice i Evropská komise vstoupil v platnost, stačí už jen podpis prezidenta Andrzeje Dudy. Novelu připravila vládnoucí strana Právo a spravedlnost Jaroslawa Kaczynského, opozice i demonstrující varují, že jejím přijetím v Polsku zmizí poslední zbytky právního státu. Tisíce lidí ve Varšavě v ulicích skandovali: "Zrádci, zrádci, zrádci!" Podívejte se na bouřlivou polskou noc obrazem.
 

Právě se děje

Aktualizováno před 35 minutami

AfD připravuje v Drážďanech volební program, v ulicích jsou demonstranti

Německo, ale normální. S takovým sloganem vstupuje Alternativa pro Německo do kampaně před zářijovými parlamentními volbami. 600 delegátů na víkendovém sjezdu v Drážďanech připravuje volební program. Původně měli vybrat i volební lídry, nakonec o nich ale budou hlasovat místo delegátů členové. 

Od rána se v saské metropoli konají proti AfD demonstrace, žádné střety s policií a ani násilnosti zatím hlášeny nejsou. 

Strana se kromě vnitřních třenic potýká s úbytkem příznivců na západě Německa. V březnových zemských volbách v Porýní-Falci a Bádensku-Württembersku strana přišla o třetinu voličů. Na východě Německa, konkrétně v Sasku, Sasku-Anhaltsku a Durynsku, zůstává AfD stále silná, dokonce se jí daří nové příznivce získávat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy