Hongkong se již několik měsíců potýká s masovými protesty, jejichž účastníci požadují demokratické reformy a vyjadřují obavy ze ztráty svobod v důsledku sílící kontroly Pekingu.
V pátek policie proti demonstrantům, kteří postavili barikády před stanicí metra v hustě obydlené oblasti na poloostrově Kowloon, tvrdě zasáhla a použila slzný plyn, pepřový sprej a gumové projektily. Sobotní manifestace však proběhly bez větších násilností.
Úřady se zejména snažily zabránit chaosu z minulého víkendu, kdy demonstranti blokovali přístupové cesty k letišti. Policisté lidem v autobusech a vlacích mířících na letiště prohledávali zavazadla a kontrolovali jejich doklady. Podle reportéra agentury AP zadrželi nejméně dvě osoby poté, co u nich našli obličejové masky.
Strážci zákona se ale kvůli tomu v okolí letiště často dostávali do slovních přestřelek s lidmi, kteří chtěli vyzvednout své příbuzné, ale byli vyzváni k odchodu. "Je to naprosto směšné. Přiletí nám osmdesátiletá příbuzná. Jak se dostane domů bez naší pomoci?" uvedl jeden z těchto lidí.
Bývalá britská kolonie Hongkong se vrátila v roce 1997 pod čínskou správu. Od té doby funguje podle zásady "jedna země, dva systémy" a díky tomuto modelu má některé svobody, které jsou v kontinentální Číně nemyslitelné. Kritici však tvrdí, že Peking tyto svobody postupně omezuje.
Správkyně Hongkongu Carrie Lamová slíbila úplné stažení návrhu zákona o vydávání podezřelých do pevninské Číny. Slib ale aktivisty neuspokojil.