Jak informuje agentura AFP, vědci umístili uměle nakažené křečky do blízkosti zdravých zvířat. Mezi klece s nemocnými a zdravými křečky dali roušky a nechali proudit vzduch od nakažených zvířat ke zdravým.
Tým vedený profesorem Yuenem Kwok Yungem, který patří k předním světovým expertům na koronaviry, zjistil, že bezkontaktní přenos viru se může při použití roušek snížit o více než 60 procent. Když mezi klecemi nebyly roušky, dvě třetiny zdravých křečků se nakazily během týdne.
Procento nákazy kleslo na něco málo přes 15 procent, když byla rouška umístěna na klec nakažených zvířat, a zhruba na 35 procent, když byla na kleci se zdravými křečky. Ti, kteří se nakazili, měli v těle méně viru, než ti, kteří se nakazili bez roušky.
"Je jasné, že když nakažení lidé nosí roušku, zvlášť když nemají žádné symptomy, je to mnohem důležitější než cokoli jiného," řekl Yuen novinářům. "Vysvětluje to také, proč je důležité všeobecné nošení roušek, protože teď už víme, že značný počet nakažených nemá žádné symptomy," dodal.
Yuen byl jedním z mikrobiologů, kteří v roce 2003 objevili virus SARS. Díky zkušenostem z boje s touto nemocí radil obyvatelům Hongkongu hned na začátku rozšíření covidu-19, aby začali používat roušky. V té době přitom Světová zdravotnická organizace (WHO) i řada zemí tvrdily, že roušky a další ochranné prostředky jsou pro veřejnost zbytečné a že by je měli mít jen zdravotníci přicházející do styku s nakaženými.