Washington – Ve Spojených státech se letos podle odhadů provede nejméně trestů smrti za poslední čtvrtstoletí. Od května popravily americké úřady jen dva lidi a stále více států od poprav ustupuje, všímá si agentura AP.
Podle expertů ale nejsou důvodem k poklesu poprav jen chyby vykonavatelů rozsudku, případně účinná právní obrana obhájců u odvolacího soudu. Přispívá k nim i chronický nedostatek smrtících chemikálií, které po vstříknutí do odsouzencových žil způsobí jeho smrt.
K popravám se pravidelně uchylují jen státy Georgia, Missouri a Texas, i když poslední z nich od letošního dubna žádnou nevykonal. Ohio a Oklahoma uvažují o tom, že výkon trestu smrti obnoví. Nemají ale zatím dodavatele chemických látek, které odsouzence usmrtí. V Oklahomě byly v minulosti z tohoto důvodu tři popravy zrušeny.
V kalifornských celách smrti čeká na popravu 746 trestanců, v tomto nejlidnatějším americkém státě ale už deset let žádná poprava vykonána nebyla. O osudu trestu smrti budou kalifornští voliči rozhodovat v referendu, které proběhne v listopadu souběžně s prezidentskými volbami.
Letos v USA popraví asi 19 lidí, což je nejmenší počet od roku 1991. Hrdelní trest v mnoha státech nahradil trest doživotního vězení bez možnosti podmínečného propuštění.
Celosvětové statistiky jdou ale opačným směrem. Podle organizace Amnesty International bylo v loňském roce popraveno nejvíce lidí od roku 1989. Trest smrti byl v roce 2015 vykonán na 1634 lidech. Nejvíce lidí popravili v Číně, Íránu, Pákistánu, Saúdské Arábii a na pátém místě skončily Spojené státy. Zároveň byl loňský rok prvním, v němž neuznávala trest smrti většina zemí světa – 102.