Po 1300 letech Čína končí s pandí diplomacií

Roman Staněk
16. 9. 2007 13:00
Za roční "půjčení" pandy si země účtuje milion dolarů
Oběd v rezervaci Wo-lung
Oběd v rezervaci Wo-lung | Foto: Reuters

Peking - Jsou to bezesporu nejroztomilejší světoví diplomaté. Teď však přijdou o práci.

Čína se totiž rozhodla, že poruší 1300 let starou tradici a přestane do zahraničí posílat pandy, které vždy sloužily k posílení vztahů mezi ní a druhou stranou.

Čínské úřady pro ochranu životního prostředí uvedly, že starodávná tradice bude porušena a pandy od teď opustí čínskou půdu pouze kvůli rozšíření chovu nebo vědeckému výzkumu.

Pandy jsou však pro Čínu také výnosným obchodem. Například za pronájem jednoho zvířete do zoologických zahrad po světě si účtuje až 1 milion dolarů ročně (necelých 20 milionů korun).

Jako dárky už od 6. století

Počátek "pandí diplomacie" se datuje do období vlády dynastie Tang, kdy podle historických záznamů nechala císařovna Wu Ce-tchien (vládla v letech 624 - 705) odeslat dvě tato zvířata na japonský císařský dvůr.

Vrcholu pak dosáhla za vlády Mao Ce-tunga v 70. letech minulého století, kdy byli tito čtyřnozí černobílí velvyslanci vysláni na druhou stranu planety, do rukou tehdejšího prezidenta Spojených států Richarda Nixona.

Panda v zoologické zahradě v americké Atlantě. Čína pandy také pronajímá. Za rok chce milion dolarů
Panda v zoologické zahradě v americké Atlantě. Čína pandy také pronajímá. Za rok chce milion dolarů | Foto: Reuters

To bylo v roce 1972, když Nixon dostal jako dar dvě pandí krásky Hsing Hsing a Ling Ling. Hned o dva roky později obdržel dva chlupaté kamarády také britský premiér Edward Heath. Jeho pandy se jmenovaly Čch'-a Čch'-a a Čch'-i Čch'-i.

Teď už jen za peníze

Proč však Číňané opouštějí své tradice? V současné době nejrychleji rostoucí ekonomika světa raději prosazuje svůj mezinárodní vliv pomocí obchodu a investic. Pandy jsou také na to, aby byly dávány jako dárky, velmi ohroženým druhem.

Podle ochránců přírody žije ve volné přírodě už asi jenom 1600 pand. Jsou rozmístěny v přírodních rezervacích S'-čchuan, Ša-an-si a Kan-su. Počty pand v zajetí však rostou, Čína proto může světová zoo zásobovat.

"Čínská vláda přestala dávat pandy do zahraničí jako dar. Do cizích zemí poputují pouze kvůli vědeckému výzkumu," cituje server China News vládního mluvčího Cchao Čching-jüana.

Posledními "černobílými dárečky" se tak staly pandy, které letos v létě Peking věnoval Hong Kongu k oslavám 10. výročí ukončení britské nadvlády. Dvě další také měly putovat na Tchajwan, ale zatím jsou ve svém rodišti v s'-čchuanském Wo-lungu.

Zdroje: The Guardian, Reuters, Xinhua

 

Právě se děje

Další zprávy