Vědci: Pand je více, než jsme mysleli

rst, BBC
21. 6. 2006 13:14
Londýn - Pand velkých může být více, než se předpokládalo. K součtu vzácných zvířat se začaly využívat supermoderní metody založené na analýze DNA.

Vědci věří, že počet pand byl v minulých průzkumech vysoce podceňován. podle nich ve volné přírodě žije až 3 000 pand, uvádí BBC.

A jejich počty se podle zprávy vydané v magazínu Current Biology mohou ještě zvýšit, pokud bude pokračovat program na jejich ochranu, který vyvinula čínská vláda.

Infobox

Panda

Proč pandy vymírají?

  • Polovina veškerého horského bambusového pralesa byla vykácena mezi léty 1974 až 1988
  • Zemědělství, těžba dřeva a vzrůstající počet obyvatel hrály významnou roli ve vymírání pand velkých
  • V Číně existuje 40 pandích rezervací, před 20 lety to bylo pouze 13 rezervací

Čtěte o pandách na Aktuálně.cz

Už jen v Číně

Panda obývala mnoho oblastí, a to nejen v Číně, v současné době ji však lze spatřit pouze v zalesněných oblastech střední Číny.

Populace pand velkých musela dlouho snášet nájezdy pytláků i dřevorubců, kteří v 80. letech plenili rozsáhlé bambusové pralesy.

Počty zvířat žijících ve volné přírodě se odhadují na 1000 kusů, ale plachá a ostražitá zvířata výrazně ztěžují přesné počítání.

Výzkum pomocí DNA

Předchozí výzkumy používaly obvyklé techniky, ale vědci z Číny a Velké Británie vyzkoušeli novou špičkovou metodu založenou na analýze DNA, kterou získali z pandího trusu.

Tyto vzorky umožňují také získat informace o jejich věku či pohlaví, mohou pomoci při zjišťování tras, kterými se zvířata pohybují.

Z průzkumů, které byly provedené v pandí rezervaci v provincii S'čchuan, vědci zjistili, že se zde pohybuje 66 pand, což je dvakrát více než po sčítání klasickou metodou v roce 1998.

Z průzkumu provedeném v pandí přírodní rezervaci Wang-lang vědci vyvodili závěr, že v celé Číně ve volné přírodě může žít 2500 až 3000 pand.

Je to dobrá zpráva pro budoucnost, tvrdí vědci. Tak dlouho, jak jen bude čínská vláda pokračovat v pronásledování pytláků a zabraňovat kácení bambusového pralesa.

 

Právě se děje

Další zprávy