Ankara - Skupina iráckých kurdských bojovníků, pešmergů, mířící na pomoc syrskému městu Kobani, přistála brzy ráno v jihovýchodním Turecku.
Mezitím televizní stanice Al-Džazíra informovala, že na tureckou hranici dorazil konvoj s druhou skupinou a zásilkou zbraní.
Město Kobani, ležící na syrsko-turecké hranici obývané Kurdy, už týdny obléhají a částečně kontrolují radikálové z hnutí Islámský stát (IS).
Pomoct má městu dohromady 150 pešmergů ze severního Iráku. Letoun s nimi přistál v jihotureckém městě Şanliurfa.
Z letiště je eskortovali turečtí vojáci a podle plánu mají do Sýrie vstoupit přes turecký hraniční přechod Mürşitpinar.
Na tureckou hranici už dorazil konvoj složený z džípů a těžkých nákladních automobilů s nákladem zbraní a munice.
Turci nezasáhnou
Podle zdrojů z iráckého Kurdistánu pešmergové vyjeli ze základny v Irbílu ve dvou zhruba stejně početných skupinách, přičemž jedna použila letoun a druhá se do Sýrie vydala po zemi.
Samotné Turecko své vojáky do bojů o Kobani nenasadí. Ministr zahraničí Ahmet Davutoglu v úterý prohlásil, že pokud to neučiní jiné země, nemělo by se očekávat, že to udělá Turecko.
USA a několik arabských států Kurdům proti IS pomáhají leteckými operacemi, avšak vojáky do terénu poslat odmítají.
Turecko syrské kurdské obránce považuje za spojence turecké Strany kurdských pracujících (PKK), již Ankara řadí k teroristickým skupinám a s níž po dlouholetém boji o kurdské části Turecka dospěla k příměří.
IS sice soustředil ke Kobani posily z jiných částí Sýrie, ale pokračuje v bojích i v dalších oblastech. V centrální provincii Homs svedli jeho bojovníci bitvu o ropné pole a podařilo se jim je částečně ovládnout. Podle syrské exilové opozice při tom zabili 30 členů vládních jednotek. IS pole Aš-Šair vybojoval už v minulosti, ale armádě se v létě podařilo místo znovu ovládnout.