IS je dobrý, ale krutý zaměstnavatel, říkají bývalí členové

ČTK ČTK
28. 10. 2014 18:31
Radikálové z organizace Islámský stát (IS) nutí muže ze Sýrie vstoupit do jejích řad výhrůžkami. Před nasazením do boje dostávají drogy, ale dobře jim platí.
Vojáci Islámského státu
Vojáci Islámského státu | Foto: Reuters

Damašek - Radikálové z organizace Islámský stát (IS) nutí muže ze Sýrie vstoupit do jejích řad výhrůžkami. Před nasazením do boje dostávají drogy, ale dobře jim platí. Zpravodajské stanici CNN to řekli tři bývalí členové IS zadržení v bojích v severní Sýrii. Tam je ve svém vězení zadržují kurdští obránci tamního města Kobani.

Všechny přivedli za reportérem CNN kurdští strážci spoutané a s páskami na očích, které si ale mohli sundat. Zda hovořili pravdu, nebo dostali přikázáno, co mají říkat, nebyla CNN schopná ověřit.

Muž, který se představil jako Sulajmán, pochází ze Sýrie a na území kontrolované IS dobrovolně nikdy nevstoupil. Nechal se ale najmout do oddílu, který odpálil na dálku nálož u jednoho kurdského stanoviště. Domnívá se, že byl při výbuchu zabit i jeho synovec. Za práci dostal ale zaplaceno 3600 dolarů (78 000 korun). "Řekli nám, že bojují za islám a spravedlnost. Ale lhali nám, zneužili naši chudobu," řekl.

Další vězeň byl devatenáctiletý Karím. Za to, že souhlasil, že bude v řadách IS bojovat v Sýrii déle než rok, dostal 2000 dolarů. O účasti v bojích má důkaz v podobně hrozné jizvy na břiše, kam byl třikrát střelen. "Dávali nám drogy, byly to halucinogeny, díky nimž jsme šli do bitev beze strachu o život," vypověděl.

Mnoho jeho spolubojovníků prý byli cizinci, a protože nehovořili syrským dialektem arabštiny, měl potíže se s nimi dohodnout. Potkal prý i jednoho Číňana. Některým z jeho druhů IS slíbil manželky. Viděl prý, jak IS sťal mnoho lidí. "Jakmile někam přijedou, označí všechny, kdo se nechtějí podrobit islámskému zákonu, za odpadlíky. Stínají i ženy, když si odmítnou zakrýt hlavu," sdělil Karím.

Třetím z vězňů byl bývalý učitel a otec dvou dětí Džábir. Na dotaz, co by udělal, kdyby k jeho hlídce přijel americký novinář, odpověděl: "Zemřel byste. Lze zemřít mnoha způsoby - určitě by vás mučili, mohli by vám useknout hlavu nebo ruce. Neskončilo by to obyčejnou kulkou do hlavy."

Žádný ze tří vězňů neměl přesné a čerstvé informace o dění v terénu v Sýrii. Sulajmána například šokovalo, když se dověděl, že USA s několika arabskými státy bombardují pozice IS. "Doufám, že je zabijí všechny," řekl se slzami v očích.

Vězni se shodli, že bylo chybou, že se připojili k IS, a prosili kurdské strážce o odpuštění. Kurdové, kteří vedou věznici, jsou ale přesvědčeni, že kdyby tyto kajícníky pustili na svobodu, znovu by se k IS připojili.

 

Právě se děje

Další zprávy