* Zajímá vás dění ve světě a přitom nemáte čas sledovat průběžně celý den zahraniční agentury a zpravodajské servery? Pak právě jako servis pro vás nabízíme na jednom místě vybrané několikavěté zprávy, které by vám měly poskytnout obrázek o tom zajímavém i důležitém, co se dnes ve světě odehrálo. Nečiníme si ambici dodat úplný přehled veškerého světového dění, chtěli bychom ale, aby vás bavil a byl pro vás užitečným průvodcem.
Poplach na letišti
Skupina osmi Slováků a dvou Čechů nebude zřejmě na první květnový den vzpomínat v nejlepším.
Bezpečnostní kontrola na londýnském letišti Heathrow totiž u jednoho z nich našla po příletu předmět připomínající rozbušku či detonátor. Následoval zásah protiteroristické jednotky a sedmihodinový výslech, napsal server TVnoviny.sk.
Skupina měla namířeno z vídeňského letiště Schwechat do Las Vegas, a to právě s mezipřistáním v Londýně. Zatím není jasné, jak je možné, že předmět neodhalili už v Rakousku.
Muž tvrdil, že neví, jak se mu předmět dostal do zavazadla. Zatímco ostatní členy skupiny policie propustila a mohli se vrátit domů, on i s manželkou museli zůstat v Londýně.
Somálská tragédie
Hladomor, který v letech 2010 až 2012 sužoval Somálsko, si vyžádal 258 000 mrtvých, přičemž polovinu tvořily děti mladší pěti let. Vyplývá to z nové studie Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO) a FEWS NET, systému včasného varování před hladomory.
Chris Hillbruner z FEWS NET přiznává, že odhady úmrtnosti v krizových oblastech mohou být nepřesné. "Ale vzhledem ke kvantitě a kvalitě dat, která jsme měli k dispozici, jsme přesvědčeni o správnosti studie," prohlásil s tím, že to, co se stalo v Somálsku, lze označit za jeden z nejhorších hladomorů za posledních 25 let.
Zpráva podle něj ukazuje i na to, že svět mohl udělat víc, aby tragédii zabránil. Hladomor v Somálsku zapříčinilo jednak velké sucho, jednak islamistické milice Šabáb, které zakázaly dodávky potravinové pomoci. Pomoc navíc do oblasti začala mířit až ve chvíli, kdy svět obletěly fotografie zbídačených Somálců.
Za nefunkční detektory bomb deset let natvrdo
Sedmapadesátiletý Brit James McCormick byl za prodej nefunkčních detektorů bomb odsouzen k 10 rokům vězení.
Zařízení ADE-651, která měla podle jeho tvrzení zachraňovat životy, byla založena na hledači golfových míčků. Výřečný podvodník ale zákazníky dokázal přesvědčit, že kromě výbušnin dokáže odhalit i drogy či lidi.
I proto si jej ve velkém objednal například Irák, který za zařízení během tří let zaplatil na 38 milionů liber (v přepočtu 1,154 miliardy korun). Ale zatímco hledač míčků přišel na zhruba 13 liber (cca 390 Kč), McCormick prodával kus za více než 38 000. Celkem si měl podnikavec přijít dokonce na 50 milionů liber, tedy více než 1,5 miliardy.
Podle soudu nefunkční detektory bez jediného kousku elektroniky "navozovaly falešný pocit bezpečí" a přispěly k smrti a zraněním. "Zařízení bylo bezcenné, zisk pobuřující," zdůvodnil přísný verdikt soudce Richard Hone.
Z Langley na univerzitu
Má za sebou mise snad ve všech krizových oblastech světa. Sloužil například v Bosně, na Haiti či v Iráku. Velel rovněž mezinárodním jednotkám ISAF v Afghánistánu.
Dosud poslední působiště amerického generála Davida Petraeuse bylo Langley, kde sídlí Ústřední zpravodajská služba (CIA). Post ředitele tajné služby ale musel loni v listopadu opustit poté, co vyšlo najevo, že měl nemanželský poměr s Paulou Broadwellovou, autorkou svého životopisu.
Nyní se z Petraeuse stane pedagog, informovala televize FOX News. Absolvent slavné vojenské akademie West Point a majitel doktorátu z Princetonské univerzity totiž bude přednášet na Jihokalifornské univerzitě.
Saúdský SARS opět zabíjel
Saúdský SARS, jak se přezdívá novému druhu koronaviru (nCoV), si vyžádal další mrtvé. Saúdskoarabské ministerstvo zdravotnictví informovalo, že nová vlna nákazy stála život pět lidí, další dva jsou v kritickém stavu, napsal server BBC.
Od loňska tak bilance vyšplhala na 16 obětí, a to převážně na Středním východě. Koronaviry obecně vyvolávají nemoci od nachlazení až právě po syndrom akutního těžkého onemocnění dýchacích cest (SARS).
Nakažené nCoV postihl těžký zápal plic, v několika případech nemocným selhaly ledviny. Dosud ale není známo, jak přesně se nový typ koronaviru šíří. Světová zdravotnická organizace (WHO) rovněž zatím nebyla schopna lokalizovat zdroj.
Slovenští pistolníci v uniformě
Slovenští policisté poměrně často sahají po zbrani, napsal server Aktuálne.sk.
Jen příslušníci pořádkové policie a pohotovostních motorizovaných jednotek této možnosti využili ve 189 případech, přičemž ve většině případů šlo o varovné výstřely. Dvacetkrát ale pálili na konkrétní cíl, jako například ne ujíždějící auto.
Ve srovnání se zhruba šestnáctkrát lidnatějším Německem ale slovenští policisté sahají po zbrani relativně často. Němci totiž podle magazínu Der Spiegel vypálili "jen" 85 nábojů.
Opačný extrém lze najít například v USA, poznamenává Aktuálne.sk. A připomíná případ, kdy tamější policie loni vypálila 84 ran jen na jednoho podezřelého z vraždy v newyorském Harlemu.
Královna Viktorie i V8
Colette, Qi, Šeherezáda, Ozzy, Gandash. To je jen malý výčet neobvyklých jmen, která v uplynulých letech zaznamenaly české matriky.
Novozélandské úřady nyní zveřejnily seznam jmen, která odmítly schválit s tím, že by dítěti v budoucnu mohla způsobit újmu. Rodiče tak nepochodili například s Luciferem, Analem, V8 či Královnou Viktorií. Jak informovala agentura AFP, neprošly ani řadové číslovky jako 2., 3. či 5.
Tamní justice se už v minulosti zabývala prapodivnými jmény. V roce 2008 například nařídili rodičům přejmenovat devítiletou dceru, která se jmenovala Talula Does The Hula From Hawaii (Talula tančí havajský tanec hula). Jiní rodiče pro změnu chtěli pojmenovat dvojčata podle značky cigaret - Benson a Hedges.