Český Honza sesazen. Nejoblíbenější jsou Jakub a Eliška

Jana Černá
19. 11. 2012 14:48
Žebříček populárních jmen se loni měnil, kreativnější jsme při pojmenování dcer
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Isifa/Thinkstock

Praha - V roce 2011 se v Česku narodilo nejvíce Elišek a Jakubů, Terezy a Janové tak přišli o první místo ve statistice.

Elišky ale loni nad Terezami zvítězily jen s minimálním náskokem, toto jméno dostalo 2304 dívek, Terez bylo jen o tři méně.

Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ).

Při vymýšlení jmen pro své děti jsou rodiče kreativnější v případě dcer, syny o poznání častěji pojmenovávají po otcích.
Dívky tak v loňském roce dostaly celkem 1317 různých křestních jmen, což je o 187 jmen více než u chlapců.

V případě nejoblíbenějších jmen chlapců byl značný rozdíl už mezi prvním a druhým místem, Jakuba vybrali rodiče pro 152 dětí více než jméno Jan, které se umístilo na druhé příčce v počtu 2737.

V první pětici chlapeckých jmen se pak umístili ještě Tomášové, Adamové a Lukášové. Jméno Jakub pak celkově zvítězilo v devíti krajích, ve zbylých pěti byl úspěšnější Jan.

V případě dívek pak po Eliškách a Terezách následovaly už s mnohem větším odstupem Adély, Natálie a Anny. Eliška byla nejúspěšnější v osmi krajích, Tereza v šesti.

Mezi rodiči stoupá podle mluvčího ČSÚ Tomáše Chrámeckého obliba neobvyklých jmen. Některé dívky tak dostaly jméno Azjargal, Colette, Qi nebo Šeherezáda, chlapci například Mateo, Ozzy nebo Gandash.

Zajímavá je i tendence pojmenovávat dívky jménem začínajícím na písmeno A. Ze 1317 různých dívčích jmen za loňský rok jich na A začínalo 179.

U chlapců jsou o něco více než jména začínající na A oblíbená ta na písmeno M, čtyři z pěti Milanů a Miroslavů ho nesou po otci. Mezi často děděná jména patří i Jaroslav, Roman, Jiří nebo Karel.

Dívky dostávají jména po matkách jen zřídka.

---------------------------------------------------------------------------------------------------

Nahlédněte, kdy kdo slaví svátek.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Nové radní České televize poslanci nezvolili. Není jasné, kdy se k volbě znovu dostanou

Sněmovna v úterý čtveřici členů Rady České televize nevolila. Předseda opozičního klubu lidovců Jan Bartošek si po zhruba půlhodinové debatě k výběru televizních radních vzal přestávku do konce jednacího dne, poslanci se opět sejdou ve středu. Kdy bude výběr členů rady pokračovat, není jasné.

K odkladu volby vyzývá část opozice i Senát. Mezi adepty jsou i lidé, kteří podle kritiků představují ohrožení nezávislosti veřejnoprávní televize. Pirát Tomáš Martínek dnes neprosadil návrh, aby výběr pokračoval až potom, co sněmovní volební výbor posoudí výtky senátní mediální komise. Bartošek zase chtěl, aby se výbor zabýval zákonností postupu nynější členky televizní rady Hany Lipovské.

Zdroj: ČTK
Další zprávy