Road Town (Britské Panenské ostrovy) - Karon Brownová přišla během řádění hurikánu Irma o většinu majetku. Před více než týdnem povodně zaplavily její dům na ostrově Tortola.
To ale nebylo vše. Pak přišla Maria.
"Irma způsobila velké škody a Maria tu práci dokončila," popisuje devětadvacetiletá žena, jak se během jednoho měsíce prohnaly Britskými Panenskými ostrovy hned dva silné hurikány.
"Před příchodem Marii jsme opevnili dům a snažili se ochránit, co zbylo. Ale Maria to všechno strhla. Budovy zničila ještě víc a zdemolovala většinu z toho, co zůstalo," pokračuje ve vyprávění pro britský list The Guardian.
Karon žije na východě Karibiku. Tortola je největší a nejlidnatější z více než padesáti území na Britských Panenských ostrovech.
Bez střechy, signálu i bez vody
Hurikán Maria se právě sem stočil ve středu. Ostrovy zatím nehlásí žádné oběti, území je ale zdevastované. Hlavně pak na Tortole, kde žije skoro 24 tisíc obyvatel.
Maria tu vyvolala silné záplavy. Domy přišly o střechy, stromy popadaly na zem nebo ztratily veškeré listy a auta se obrátila vzhůru nohama. Některá mohou jít rovnou do šrotu.
Na Britských Panenských ostrovech také dál platí striktní zákaz vycházení. Úřady tím chtějí zabránit i rabování. K tomu se obyvatelé ostrovů uchýlili už po Irmě.
Většina oblasti je bez mobilního signálu. Na několika málo místech, kde jej lze přece jen chytit, se lidé sdružují v improvizovaných táborech, kde si vyměňují informace.
Mnoho lidí je navíc stále bez elektřiny a pitné vody.
Chci pryč, ale nemůžu
Z Britských Panenských ostrovů se navíc nedá dostat pryč. Letiště jsou zavřená.
Letecká doprava funguje jenom pro dovoz humanitární pomoci nebo pro evakuaci vládních činitelů. To obyvatelům včetně Karon komplikuje situaci ještě více.
"Chci svoji rodinu dostat do New Yorku. Vláda i všichni ostatní sice ve vyklízení ostrova odvádí dobrou práci, ale ze mě je bezdomovec. Nemám kam jít. Byla bych akorát přítěží," myslí si Karon, která v současné době přespává na podlaze ve své kanceláři.
Těch pár věcí, co jí zbylo, má v autě.
S úklidem na ostrovech pomáhají hlavně dobrovolníci z humanitární organizace Červený kříž a britští vojáci.
Červený kříž se lidem snaží zajistit střechu nad hlavou, oblečení a zdravotní péči. Vojáci zase zametají ulice nebo likvidují spadlé elektrické stožáry.
V ohrožení je i turistický ruch
Premiér Britských Panenských ostrovů Orlando Smith zůstává optimistický. "Minulou noc jsme měli štěstí. Následky Marii nejsou tak kruté jako u Irmy," hodnotí situaci.
Tomu přitakává i guvernér Gus Jaspert. "Měli jsme tu silný vítr, nějaké záplavy a vlny. Toho nejhoršího jsme ale byli ušetřeni," sdělil pro britský list The Telegraph.
Hurricane #Maria caused widespread flooding on the streets of San Juan, Puerto Rico https://t.co/VhekXcMj73 pic.twitter.com/BSBO1kaXYX
— CNN (@CNN) September 21, 2017
Někteří obyvatelé se ale obávají, že kvůli živelním pohromám přijdou o hlavní zdroj peněz - turismus. Další turistická sezona má přitom začít už v listopadu.
Tisíce Američanů, Kanaďanů i Evropanů jezdí každý rok na Britské Panenské ostrovy kvůli plavbě lodí po průzračně modrých vodách.
Už po hurikánu Irma ale tamní ministr pro komunikace a práce Mark Vanterpool přiznal, že lodní průmysl a hotely se budou vzpamatovávat déle než ostatní sektory ekonomiky.
Maria se může dostat i do USA
Irma před dvěma týdny katastrofálně poničila hlavně Kubu, ostrovy Svatý Martin a Antigua, Britské i Americké Panenské ostrovy a také Floridu ve Spojených státech. Podle posledních informací agentury Reuters za sebou zanechala nejméně 84 obětí.
Maria v uplynulých dnech napáchala největší škody v Portoriku.
Jako hurikán třetí kategorie teď bičuje Dominikánskou republiku. Doprovází ji vítr o rychlosti až 185 kilometrů v hodině. Dosud si vyžádala 10 lidských životů. Zatím není jasné, jestli o víkendu udeří i na USA.
Na ostrově Guadeloupe zničila Maria téměř všechny banánové plantáže, Portorikány zcela odstřihla od elektřiny a na ostrově Dominika poničila i budovu oficiálního sídla premiéra.