Hurikány klimatology neděsí, teď je jejich sezóna. Budou ale čím dál silnější, varují

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
7. 9. 2017 21:00
Globální oteplování podle odborníků klimatické změny s výskytem tropických bouří a hurikánů nesouvisí. Co však ovlivňuje, je jejich síla. Že se tak krátce po ničivém hurikánu Harvey objevila v západním Atlantiku ještě silnější bouře Irma, vědce překvapilo. Tvrdí ale, že se to může stávat častěji. Silné bouře i ničivé hurikány totiž získávají svoji energii z tepla sálajícího z oceánu. A ten se vlivem klimatických změn pořád otepluje.
Hurikán Irma postupuje Karibikem přes Portoriko a Dominikánskou republiku až k Floridě.
Hurikán Irma postupuje Karibikem přes Portoriko a Dominikánskou republiku až k Floridě. | Foto: Reuters

Washington - Harvey, Irma, José a Katia. To jsou jména čtyř silných tropických bouří, které se za poslední dva týdny objevily nad západním Atlantikem.

Zatímco Harvey zaútočil minulý týden na jižní Texas, ještě silnější Irma páchá škody v Karibiku a přes Portoriko se blíží k Floridě.

Za ní v těsném závěsu sílí José a Katia, které mezitím trápí pobřeží Mexického zálivu.

Nejen obyvatelé ohrožených oblastí přitom mají obavy. Jak často může takový hurikán přijít a všechno zničit? A může za tyto extrémní meteorologické jevy globální oteplování?

Klimatologové varují před unáhlenými soudy. Není to nic neobvyklého. Hurikány teď zuří zkrátka proto, že je jejich sezóna.

"Tohle je přesně ten vrchol," cituje deník The New York Times Gerryho Bella z amerického Národního úřadu pro oceán a atmosféru. "Teď vzniká 95 procent všech hurikánů."

Podle něj jsou právě srpen, září a říjen kritické měsíce.

Ročně vznikne na světě jen zhruba tucet opravdu silných bouří. Zkoumat je a uchovávat o nich záznamy dokážou vědci jen několik posledních desetiletí, takže vlastně není moc s čím současné řádění hurikánů srovnávat. 

Jediné, co mohou zvyšující se teploty ovlivnit, je síla bouří.

"Bohužel fyzika hovoří jasně: hurikány získávají svou destruktivní energii z tepla oceánu a v současné době jsou teploty v této oblasti velmi vysoké," vysvětlil pro list The Guardian Anders Levermann z výzkumného ústavu pro studium dopadů klimatických změn v německé Postupimi.

Hurikánů není víc, ale jsou silnější

Hurikány se vlivem globálního oteplování sice nemusí objevovat častěji, ale budou dosahovat ničivější síly.

Irma je momentálně považována za nejsilnější hurikán v této oblasti za posledních 100 let.

"Právě vyšší než průměrné teploty na hladině moře posilují hurikán Irma, dávají jí energii a vlhkost," cituje deník The Guardian britského odborníka na hurikány Juliana Heminga.

Země ležící v ohrožených oblastech se proto budou muset lépe na hurikánů připravit.

"Dokonce i já jako odborník na klima jsem byl překvapen, když jsem viděl další potenciálně ničivou bouři v této oblasti tak brzy po Harveym, " přiznal Anders Levermann.

Kamera z Mezinárodní kosmická stanice zachytila dramatický pohled na hurikán Irma, jak se sune přes Atlantický oceán. | Video: NASA
 

Právě se děje

před 17 minutami

Příští rok bude pro ochranu klimatu rozhodující, prohlásil generální tajemník OSN

Příštích 12 měsíců bude pro světové společenství rozhodující v boji proti klimatické krizi. Prohlásil to ve středu podle agentury DPA generální tajemník OSN António Guterres na madridské konferenci OSN o změnách klimatu (COP25). Je podle něj třeba uskutečnit to, co vědci označují za nezbytné.

"V roce 2020 musíme splnit, co vědci stanovili jako nezbytnost, nebo my a všechny následující generace zaplatíme nesnesitelnou cenu," varoval Guterres. Svět se podle něj bude oteplovat a stávat nebezpečným rychleji, než se kdy pokládalo za možné. Emise oxidu uhličitého budou muset od příštího roku začít klesat, pokud mají zůstat cíle pařížské klimatické dohody na dosah. "Potřebujeme větší ctižádost, více solidarity a více naléhavosti," vyzval Portugalec.

COP25 ve španělské metropoli zasedá od 2. prosince a skončí tento pátek. Tématem je boj s klimatickými změnami a detaily týkající se realizace pařížské klimatické dohody z roku 2015. Ta má za cíl udržet vzestup průměrné globální teploty co nejvíce pod dvěma stupni Celsia, pokud možno na 1,5 stupni v porovnání s teplotou v předindustriálním období. Zachování současných podmínek by ovšem podle vědců mohlo znamenat oteplení do konce tohoto století až o tři stupně Celsia.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Při útoku na armádní základnu v Nigeru zahynulo až 70 vojáků

Při úterním útoku ozbrojenců na armádní pozici na západě Nigeru přišlo o život až 70 vojáků. Oznámily to ve středu agentury EFE a Reuters. Útočníci přišli podle EFE o 50 lidí. Jak velká celkem byla skupina útočníků a jaké měla cíle, ale zatím není jasné. V minulosti se k útoku na stejném místě přihlásila organizace Islámský stát (IS).

Armáda oznámila, že cílem útoku byl post v oblasti Inates, která leží v blízkosti maliské hranice. Útok byl nakonec odražen, ale na místo musely být přizvány posily. 

 

Zdroj: ČTK
Další zprávy