Gaza – Palestinské radikální hnutí Hamás do svého čela v Pásmu Gazy zvolilo Jahjá Sinvára, který je spoluzakladatelem jeho ozbrojeného křídla. Sinvár nahradí dlouholetého předsedu Hamásu Ismáíla Haníju a stane se šéfem exekutivního vedení hnutí v Pásmu Gazy.
Sinvár má za sebou dlouholeté vězení v Izraeli, kde si odpykával trest za vraždu. Propuštěn byl v roce 2011 v rámci výměny stovek palestinských vězňů za izraelského vojáka uneseného Hamásem do Pásma Gazy.
Hamás toto přímořské palestinské území ovládá od roku 2007. Právo Izraele na existenci hnutí neuznává. Sinvár se navíc staví proti jakýmkoli kompromisům s Izraelem. Přitom část členů Hamásu by se smířila s dočasným příměřím, pokud by se Izrael stáhl za linie z roku 1967, kterou překročil za války v tomto roce.
Další podmínkou je ukončení blokády Gazy. Charta Hamásu ovšem předpokládá zničení Izraele. V Izraeli, USA a Evropské unii je Hamás řazen k teroristickým organizacím.
Hamás vyhrál v roce 2006 na palestinských územích volby a o rok později se po souboji s konkurenčním Fatahem ujal moci v Pásmu Gazy. Sinvárovo zvolení se označuje za znamení rostoucího vlivu ozbrojené složky této organizace.
Podle Izraele Sinvárovo dosazení do čela Hamásu na věci nic nemění, jelikož "jeden extremista vystřídal jiného".
Pětapadesátiletý Sinvár se narodil v uprchlickém táboře v Gaze a pomáhal založit vojenské křídlo Hamásu – Brigády mučedníka Izzudína Kásama. Odhaduje se, že mají několik tisíc členů a vytvořily si velký arzenál zbraní. Na Izrael útočí především raketami, ale v minulém konfliktu Izraelce zaskočily tunely vybudovanými pod hranicí.
V roce 1989 byl Sinvár v Izraeli odsouzen ke čtyřem doživotním trestům za vraždu a únos. Na svobodu se dostal roku 2011, kdy Izrael vyměnil asi 1000 palestinských vězňů za svého vojáka Gilada Šalita. Sinvár je od roku 2015 na americkém seznamu teroristů.
Hamás má podle palestinských zdrojů ještě hlasovat o svém politickém vůdci. Tuto funkci nyní zastává Chálid Mišal a kandidáty jsou Haníja a Músá abú Marzúk.