Oteplování už věří i v Americe a Číně

man
13. 2. 2007 22:03
Washington - V Kongresu začíná mezinárodní konference o klimatu. Tvrzení, že za oteplování může člověk, už dobývá i dosud "skeptickou" Ameriku.

S příspěvky vystoupí na konferenci například německá kancléřka Angela Merkelová, britský ministr životního prostředí David Miliband či šéf Světové banky Paul Wolfowitz.

A také možní uchazeči o americký prezidentský úřad: známý demokratický senátor Joseph Biden a jeho republikánský kolega John McCain.

Spojené státy byly donedávna zemí, v níž teorie o lidském podílu na globálním oteplování neměla valný ohlas. Agentura AFP nazvala v této souvislosti Ameriku "neúrodnou půdou" pro myšlenky řady světových klimatologů.

Schwarzenegger - zelený republikán

To se ale začíná pozvolna měnit. Některé státy Unie začaly bez ohledu na Washington přijímat zákony směřující k omezení skleníkových plynů v ovzduší.

Kalifornský guvernér Arnold Schwarzenegger.
Kalifornský guvernér Arnold Schwarzenegger. | Foto: Reuters

Aktivní je v tomto směru kupříkladu kalifornský guvernér Arnold Schwarzenegger.

S vítězstvím demokratů v listopadových kongresových volbách zvítězily i hlasy po aktivnějším přístupu k boji s oteplováním, protože demokraté jsou obecně k přijímání vědeckých závěrů o změnách klimatu o něco vstřícnější než republikáni.

Vlivný hlas ale do debaty přidávají evangeličtí kazatelé. Představitelé některých církví v USA totiž tvrdí, že je povinností zachovat planetu pro budoucí generace.

"Je zjevné, že v Americe se dává dohromady různorodá koalice, která bude tlačit na rozhodná opatření v boji se změnami klimatu," řekl agentuře AFP Robert Watson, vědec pracující pro Světovou banku a bývalý šéf Mezivládního panelu pro klimatické změny.

Bush odmítá kritiku

Administrativa prezidenta Geroge Bushe odmítá kritiku za to, že se do boje s oteplováním údajně "probouzí" příliš pozdě. Bush připouští, že planeta se otepluje a že jde o nebezpečný jev, ale lidský podíl na těchto změnách nepovažuje za jasně prokázaný.

Někteří američtí klimatologové a ekologové Bushe kritizují, on se brání.
Někteří američtí klimatologové a ekologové Bushe kritizují, on se brání. | Foto: Reuters

I proto odmítl připojení Spojených států ke Kjótskému protokolu. Ovšem ve svém posledním projevu o stavu Unie se vyslovil pro snížení spotřeby benzínu a nafty v USA v příštích deseti letech o pětinu.

Navrhl postupné nahrazování klasických pohonných hmot způsobujících nebezpečné emise čistším alternativním palivem z obnovitelných zdrojů, zejména etanolem.

Exxon Mobil obrací

Svůj dříve odmítavý postoj k teoriím o lidském vlivu na klimatické změny mění i petrolejářský gigant Exxon Mobil. Největší světová firma na poli ropného průmyslu dokonce tvrdí, že její stanoviska byla v minulosti nesprávně interpretována.

"Mnozí si nás zařadili do kolonky těch, kteří proces globálního oteplování za každou cenu zpochybňují. To není pravda," řekl viceprezident společnosti Kenneth Cohen v rozhovoru pro list Washington Post.

Uvedl také, že globální ekosystém "jednoznačně vykazuje známky oteplování a je na místě debata, co se s tím dá dělat."

"Jejich postoj se změnil. Pochopili, že zpochybňovat klimatické změny a lidskou roli v v těchto změnách už není udržitelné," tvrdí o Exxon Mobil Dan Lashof z americké Rady na obranu přírodních zdrojů.

Vědci odmítli lákavou nabídku

Exxon Mobil nicméně financuje výzkumné centrum, které nabízelo vědcům tisíce dolarů za to, že věrohodným způsobem zpochybní závěry nedávné pařížské konference OSN o změnách klimatu.

Ve Washingtonu sídlící Americký institut pro podnikání (American Enterprise Institute) údajně nabízel vědcům deset tisíc dolarů za esej o sedmi až deseti tisících slov, který by přesvědčive vyvracel zprávy o lidském podílu na globálním oteplování.

Institut je blízký názorům Bushovy vlády a Republikánské strany, například výrazně podporoval a mnoha studiemi a přednáškami zdůvodňoval válku v Iráku. Exxon Mobil institutu věnoval za posledních sedm let přes půldruhého miliónu dolarů.

Všichni oslovení vědci však nabídku na sepsání kritického eseje odmítli, takže institut projekt zastavil.

"Diskuse je příliš polarizovaná na dva tábory. Alarmisty a odmítače.Chtěli jsme, aby někdo zvolil jakousi střední cestu, která by nabídla seriózní možnosti řešení problému," hájí nabídku vědcům Kenneth Green z American Enterprise Institute.

Ledy tají i v Číně

Čínská ekonomika roste ročně o osm až devět procent a už příští rok by se měla stát po USA a Japonsku největší ekonomikou světa.

Na životní prostředí zatím vláda příliš nehleděla, ale to už podle Pekingu brzy nebude pravda. Vládní poradci ve spolupráci s předními vědci dokončují studii, která má znamenat přelom v čínské ekologické politice.

Smog zahaluje jednu z pekingských dopravních tepen.
Smog zahaluje jednu z pekingských dopravních tepen. | Foto: Reuters

"Vytýčíme plán na snížení emisí a celkový boj se znečištěním ovzduší v Číně. Vláda věnuje oteplování už velkou pozornost, půjde o vůbec první oficiální čínský dokument zabývající se změnami klimatu," uvedl pro agenturu Reuters klimatolog Cou ťi z Lidové univerzity v Pekingu.

Podle něj vládnoucí režim už uznává fakt, že následky oteplování mohou v budoucnosti čínskou ekonomiku katastrofálně poškodit a že je třeba se problémem vážně zabývat.

 

Právě se děje

Další zprávy