Živě: Írán je velmocí. V produkci smogu

Martin Novák Martin Novák
1. 2. 2007 0:00
Teherán - Štíty pohoří Elborz se zvedají na severu Teheránu jako precizně namalovaná kulisa. Má ale jednu vadu: přes smog často není téměř vidět.


Martin Novák je novým redaktorem zahraničního oddělení. Na rozkoukání se mnoho času nedostal, povolební vývoj v Palestině byl velmi rušný.
Martin Novák je novým redaktorem zahraničního oddělení. Na rozkoukání se mnoho času nedostal, povolební vývoj v Palestině byl velmi rušný. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Metropole se čtrnácti miliony obyvatel má pověst nejvíce znečištěného a zplodinami zamořeného města na zeměkouli.

Teherán je považován za velkoměsto s nejhorším ovzduším na světě. Právem.
Teherán je považován za velkoměsto s nejhorším ovzduším na světě. Právem. | Foto: Martin Novák

A po několika dnech strávených v teheránských ulicích musí být každému jasné, že pověst nelže. Místní silnice a mnohdy i chodníky brázdí více než dva miliony automobilů. 

Řada z nich je přes dvacet let stará, katalyzátory jsou zde stále považovány za zbytečný luxus.

Benzín je v Íránu díky obrovským zásobám ropy levný, tak proč se omezovat? Výsledkem je ale souvislá, pouhým okem velmi dobře viditelná  smogová vrstva nad Teheránem a nedýchatelný vzduch.

AKTUÁLNĚ.CZ V ÍRÁNU

Írán Teherán bazar

On line rozhovor

Zajímá vás, jak to v Íránu skutečně vypadá? Jak lidé nahlížejí na režim prezidenta Ahmadínežáda? Nebo cokoli jiného? Přijďte tento pátek na on line rozhovor se zvláštním zpravodajem Aktuálně.cz v Íránu Martinem Novákem. Rozhovor začne v 10:30.

Více než třetinu roku je obsah zplodin ve vzduchu daleko za kritickými normami. Školy se zavírají, starší lidé jsou v médiích varováni, aby nevycházeli, pokud to není nezbytně nutné. 

Po Teheránu se pohybují tisíce lidí s rouškami na ústech. Typickou teheránskou nemocí je pálení očí a silné bolesti hlavy. Jeden z místních receptů doporučuje na migrénu ze smogu citronový džus a olivy. Prý to většinou zabírá.

V lednu se situace někdy trochu zlepšuje, zvláště když mrzne a napadne sníh. Právě to se stalo před týdnem a jedny místní noviny měly na titulní straně palcový titulek: Začíná týden relativně čistého vzduchu!

Meisam je jedním z milionů Teheráňanů, kteří se velkou betonovu džunglí každé ráno prodírají do zaměstnání a večer zase domů. Pracuje na severu Teheránu ve firmě, která organizuje v zahraničí íránské výstavy.

Pohoří Elborz na severu Teheránu se často ztrácí ve smogu. Tento záběr byl pořízen v den, který ještě patří k těm lepším.
Pohoří Elborz na severu Teheránu se často ztrácí ve smogu. Tento záběr byl pořízen v den, který ještě patří k těm lepším. | Foto: Martin Novák

Na teheránský smog si prý už zvykl, stejně jako ostatním mu ani nic jiného nezbývá. Na rozdíl od minulosti ale už může jezdit metrem, jehož první trasy vedení města otevřelo před dvěma lety.

"Je to asi první konkrétní věc, která se po letech pouhého mluvení v Teheránu udělala pro životní prostředí. Ale dvě trasy jsou málo, potřebovali bychom mnohem víc. Uvažuje se také o tom, že by do ulic mohly automobily jen v určité dny podle sudého či lichého čísla na poznávací značce. Anebo že by kromě taxikářů nemohlo vyjet žádné auto jen s řidičem," říká muž, který nedávno ukončil povinnou službu v armádě.

Metro je jedním z projektů, které vystavuje jako své zásluhy současný íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád. Než byl zvolen v roce 2005 prezidentem, zastával post starosty Teheránu.

Teheráňan Meisam:
Teheráňan Meisam: | Foto: Martin Novák

A právě za jeho starostování bylo metro otevřeno, i když plány na jeho výstavbu existovaly déle než patnáct let.

Prezident, který ve světě proslul výroky zpochybňujícími holokaust a nekompromisní obhajobou íránského jaderného programu, je dnes v Íránu hodně kritizován. Za to, že neplní ekonomické sliby a zemi zahání do mezinárodní izolace.

Jako starosta však byl považován za úspěšného. Údajně zlepšil v Teheránu kanalizaci, zavedl pořádek do autobusové dopravy a prosadil výstavbu řady sportovišť pro ženy.

Teď se ale dostal do křížku s demografickými experty. Ti chtějí, aby vláda zavedla limit dvou dětí na rodinu. Po vzoru takzvané politiky jednoho dítěte, kterou praktikuje Čína.

Automobilový provoz v Teheránu se řídí heslem
Automobilový provoz v Teheránu se řídí heslem | Foto: Martin Novák

Důvodem je přiliš rychlý nárůst populace v osmdesátých letech. Dnes je polovina Íránců mladší pětadvaceti let a země na to nestačí.

Ročně je potřeba milion nových pracovních míst, ale vytváří se jich jen zhruba 300 tisíc. Ročně také hledá byt v Íránu přibližně 800 tisíc párů, ale nových bytů přibývá za rok jen zhruba polovina.

Prezident je ale proti. "Není žádný důvod omezovat porodnost. Írán je schopen mít až 120 milionů obyvatel," prohlašuje Ahmadínežád (nyní je Íránců přibližně 70 milionů).

Parky jsou v Teheránu místy úniku. Oblíbenou zábavou Íránců tam bývájí šachy.
Parky jsou v Teheránu místy úniku. Oblíbenou zábavou Íránců tam bývájí šachy. | Foto: Martin Novák

Obyvatele Teheránu ale víc zajímá, kdy budou dýchat čistý vzduch. Další stanice metra se staví, stejně tak jako nové mimoúrovňové křižovatky a dálnice.

Zatím ale není úniku: hlavní komunikace ve městě jsou jednou nepřetržitou, nikde nezačínající a nikde nekončící dopravní zácpou. Dorazit na nějakou schůzku v metropoli včas nebo dokonce v předstihu je považováno za nenormální.

Teherán není městem pro ty, kdo nemají dost trpělivosti, času a obranyschopnosti proti astmatu.

Prohlédněte si cestovní mapu zvláštního zpravodaje Aktuálně.cz v Íránu

 

Právě se děje

před 52 minutami

Stát ani po letech neví, jak Česku pomohly investiční pobídky, kritizuje Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ)

Stát ani po letech neví, jak Česku pomohly investiční pobídky, kritizuje Nejvyšší Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) uvedl v pondělí zveřejněné zprávě, že od roku 2000 do roku 2019 příjemci pobídek vyčerpali přes 75 miliard korun, většinou v podobě slevy na dani z příjmů. Kontroloři také konstatovali, že ministerstvo průmyslu a obchodu nesleduje dodatečné náklady státu, které pobídky provázejí. Ministerstvo se k věci zatím nevyjádřilo.

Od roku 2000, kdy byl schválen speciální zákon o poskytování investičních pobídek, do září 2020 přislíbilo ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) 955 pobídek. Ty měly mimo jiné pomoci snížit nezaměstnanost. Počet pobídek však v posledních letech navzdory klesající nezaměstnanosti rostl, a to až do konce roku 2018, zjistil NKÚ.

Většina státní podpory mířila do zpracovatelského průmyslu, a to na investice bez povinnosti vytvářet vyšší přidanou hodnotu. "Do tohoto odvětví plynulo 96 procent pobídek přislíbených MPO od roku 2012 do září 2020," zjistili kontroloři.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Na severu Minneapolisu někdo střílel na příslušníky národní gardy. Novináři si stěžují na policejní násilí

Na severu amerického Minneapolisu někdo v noci na neděli střílel na dvojici příslušníků národní gardy. Ti na místě hlídkovali v návaznosti na policejní zásah proti 20letému černochovi. 

Incident se odehrál asi osm kilometrů od předměstí Brooklyn Center, kde předchozí neděli policejní kontrola na silnici skončila smrtí Daunteho Wrighta. Na gardisty někdo střílel z projíždějícího vozu krátce po čtvrté hodině ranní (11:00 středoevropského času). Jeden z mužů byl hospitalizován kvůli zranění způsobenému rozbitým sklem, druhý podle vyjádření národní gardy státu Minnesota utrpěl jen "povrchové" rány.

Po nepokojích vyvolaných zásahem proti Wrightovi se o víkendu objevovaly zprávy o agresivním jednání bezpečnostních složek vůči novinářům, kteří protesty pokrývali. Na použití pepřového spreje nebo bezdůvodnou vazbu si stěžovali pracovníci agentury AFP, televize CNN i deníku The New York Times (NYT). Guvernér státu Minnesota Tim Walz v neděli označil zásahy proti novinářům za nepřijatelné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy