Padl verdikt: Za oteplování může člověk

man, rst, Reuters
2. 2. 2007 14:49
Paříž - Čerstvá studie expertů zkoumajících změny klimatu potvrdila varování skeptiků: lidstvo si samo kope hrob. Uvnitř: VIDEO
Lidé se díky globálnímu oteplování musejí připravit na více extrémních výkyvů počasí, jako jsou abnormální vedra nebo silné deště
Lidé se díky globálnímu oteplování musejí připravit na více extrémních výkyvů počasí, jako jsou abnormální vedra nebo silné deště | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

A pro důkazy není třeba chodit daleko.

Na studii o globálním oteplování se podílelo 2 tisíce vědců ze 130 zemí. Praví se v ní, že je velmi pravděpodobné, že zvýšení průměrných teplot počínaje polovinou 20. století je většinou důsledkem koncentrace skleníkových plynů související s činností člověka.

Slova "velmi pravděpodobné" v terminologii IPCC znamenají, že věc se má za prokázanou z nejméně 90 procent.

Oproti minulé zprávě z roku 2001, jejíž verdikt zněl "pravděpodobně", což znamená 66 procentní pravděpodobnost, je teď podle vědců nutné razantněji jednat proti zněčišťování ovzduší na planetě.

Foto: Reuters

Na rozsáhlé zprávě pracovaly tři roky tisíce vědců po celém světě. "Doufám, že politici vezmou zprávu v potaz a víc se zamyslí nad vlivem člověka na změnu klimatu," řekl klimatolog Jan Pretel, který na zasedání zastupoval Česko.

Na čem se více než dva a půl tisíce expertů z celé zeměkoule shodlo? Například na tom, že lidská odpovědnost za oteplování je zřejmá a nemá už smysl o lidském vlivu na klima pochybovat.

Sněhu trvale ubývá i na nejvyšší africké hoře Kilimandžáro.
Sněhu trvale ubývá i na nejvyšší africké hoře Kilimandžáro. | Foto: Reuters

"Schválený dokument obsahuje jednoznačné a nevyvratitelné důkazy nejen o tom, že oteplování je fakt, ale i o tom, že lidská činnost má na něm hlavní podíl," říká jeden z hlavních tvůrců, indický klimatolog R. K. Pačaurí.

Vědci například předpovídají, že průměrná teplota na zeměkouli do konce tohoto století stoupne o další dva až čtyři a půl stupně Celsia.

Předpokládá také, že malé ostrovy v oceánech a oblasti s nízkou nadmořskou výškou - jako je například jižní a východní Asie - budou čelit stále horším záplavám.

Tyto tendence se ostatně dají vypozorovat už dnes. Indonéské hlavní město Jakarta například postihly nejhorší záplavy za posledních pět let. PODÍVEJTE SE NA VIDEO:

Led pokrývající moře v arktických oblastech bude rychleji tát a možná do konce století zcela zmizí.

Skeptikům docházejí argumenty

V dokumentu je také zmínka o tom, že lidé se musejí připravit na více extrémních výkyvů počasí, jako jsou abnormální vedra nebo silné deště.

Pačaurí, který je šéfem indického Insitutu pro výzkum a energetiku, prorokuje postupný zánik početného tábora odpůrců teorie o globálním oteplování.

"Skeptici budou i po naší zprávě existovat dál, ale ve světle argumentů a důkazů jich ubývá," domnívá se Ind.

Do boje s globálním oteplováním se pouští už i americká administrativa George Bushe, která dosud považovala podíl lidské činnosti na změnách klimatu za neprokázaný.

V nedávném projevu o stavu Unie se prezident vyslovil pro snížení spotřeby benzínu v USA v příštích deseti letech o pětinu. Navrhl postupné nahrazování klasických pohonných hmot způsobujících nebezpečné emise čistším alternativním palivem z obnovitelných zdrojů, zejména etanolem.

Ekologičtí aktivisté Bushe chválí

Někteří ochránci životního prostředí Bushův nový přístup přivítali, ale zároveň upozornili, že není dostatečným nástrojem pro boj s globálním oteplováním. Podle nich je třeba stanovit povinné limity pro omezení produkce škodlivých plynů.

USA se jako jeden z mála států nepřipojily ke Kjótskému protokolu o snižování emisí skleníkových plynů a Washington zatím nenaznačil, že svůj postoj hodlá změnit.

Mnoha ledovcům vědci nedávají velkou naději na přežití.
Mnoha ledovcům vědci nedávají velkou naději na přežití. | Foto: Reuters

Mezinárodní agentura pro energii (IEA) sestavila žebříček zemí produkujících nejvíce oxidu uhličitého, který řada klimatologů považuje za hlavní katalyzátor klimatických změn.

Největším znečišťovatelem jsou podle IEA právě Spojené státy. Vypouštějí do ovzduší 19,5 tuny skleníkových plynů na obyvatele ročně.

Za USA následuje Austrálie (17,1 tuny na obyvatele ročně), Kanada (17 tun), Saúdská Arábie (13,3 tuny), Německo (10,2), Velká Británie (9,1) a Jihoafrická republika (8,2).

Hlas z Ruska: Za všechno může Slunce

Mezi politiky, kteří nevěří ani v sám fakt globálního oteplování a považují jej za mýtus, patří i český prezident Václav Klaus.

Názor, že člověk na změnách klimatu nemá podíl, podpořila nyní skupina ruských vědců. Pracovníci pulkovské observatoře Ruské akademie věd tvrdí, že za změny může aktivita Slunce, a nikoliv oxid uhličitý.

"Klimatické změny jsou způsobeny neobyčejně vysokou úrovní a dlouhodobým nárůstem intenzity energie vyzařované Sluncem téměř v průběhu celého minulého století. Zvyšování množství skleníkových plynů v atmosféře není tím hlavním důvodem oteplování," uvádí pracovník observatoře Chabibullo Abdusamatov.

Také nárůst teploty světových oceánů je podle Rusů způsoben vyšší intenzitou slunečního záření.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 hodinami

Atlético deklasovalo Eibar a zůstává v čele, Real nedal gól

Fotbalisté Atlética Madrid porazili doma 5:0 poslední Eibar a upevnili si ve 33. kole vedení ve španělské lize. Druhý Real totiž uhrál pouze bezbrankovou remízu na hřišti Getafe a na městského rivala teď ztrácí tři body. Čtvrtá Sevilla vyhrála 2:1 v San Sebastianu a výrazně se přiblížila účasti v příštím ročníku Ligy mistrů. Český brankář Tomáš Vaclík strávil utkání na lavičce vítězného celku.

Atlético rozhodlo o jasném vítězství na přelomu obou poločasů, kdy od 42. do 53. minuty nastřílelo čtyři góly. Dvakrát se trefili Marcos Llorente a Ángel Correa, který přidal i gólovou asistenci.

Svěřenci trenéra Diega Simeoneho zabrali za tři body po dvou utkáních a navýšili náskok na Real, který se gólově neprosadil v malém madridském derby proti Getafe.

"Bílý balet" porazil Getafe ve 13 z posledních 14 vzájemných utkání, tentokrát ale proti oblíbenému soupeři nenavázal na čtyřzápasovou vítěznou sérii v La Lize. Getafe nevyhrálo pošesté v řadě a drží se čtyři body nad sestupovým pásmem.

V souboji dosavadních sousedů v tabulce poslal San Sebastian do vedení v páté minutě Carlos Fernández, Sevilla ale výsledek během tří minut otočila. Ve 22. minutě vyrovnal Fernando a následně využil šťastný odraz míče od tyče k pohodlné gólové dorážce Júsuf En-Nesjrí.

Marocký útočník potvrdil, že se mu proti baskickému týmu daří, v kariéře mu dal šestou branku. Sevilla má na čtvrtém místě náskok 15 bodů na nově pátý Villarreal, který deklasoval 5:1 Levante.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Leicester bude soupeřem Chelsea ve finále Anglického poháru

Fotbalisté Leicesteru porazili v semifinále Anglického poháru ve Wembley 1:0 Southampton. O cennou trofej se ve finále utkají s Chelsea, která v sobotu zdolala stejným výsledkem Manchester City.

Zápas sledovaly přímo v hledišti největšího anglického fotbalového stadionu čtyři tisíce diváků. Právě semifinále FA Cupu sloužilo jako testovací akce pro návrat fanoušků do ochozů.

Southampton v dosavadním průběhu Anglického poháru ještě neinkasoval, hned první soupeřova trefa pro něj ale znamenala konec v soutěži. V 55. minutě utekl po levé straně Jamie Vardy a předložil míč před bránu Kelechimu Iheanachovi, který nadvakrát překonal Frasera Forstera. Nigerijský útočník dal 15. gól v sezoně.

"Lišky" si zahrají finále FA Cupu poprvé od roku 1969 a budou usilovat o první triumf. Všechny čtyři finálové účasti v klubové historii pro ně skončily porážkou.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Hokejisté Jihlavy vyhráli i druhý finálový zápas v Kladně, tentokrát 4:1

Hokejisté Jihlavy vyhráli i druhý zápas finále play off první hokejové ligy na ledě Kladna, tentokrát 4:1. Dukla udělala další krok směrem k postupu mezi elitu především díky dobře zvládnuté první třetině, po níž vedla 2:0. Třemi body za gól a dvě nahrávky se blýskl Matěj Pekr. Série se nyní přesune do Jihlavy, kde se odehrají ve středu a ve čtvrtek další dvě utkání.

Zdroj: ČTK
Další zprávy