Rok 2006 potvrdil tendenci k oteplování

ČTK
7. 1. 2007 17:55
Paříž  - Téměř 45 stupňů Celsia na Nový rok v australském Sydney, o 60 tisíc kilometrů čtverečních pobřežního ledu méně v Arktidě - bilance Světové meteorologické organizace potvrzuje tendenci k oteplování planety.

Generální tajemník světové meteorologické organizace Michel Jarraud pro francouzský rozhlas France Inter řekl, že i letos přispěje klimatický jev El Niňo k vyšším teplotám. Jeho hlavním rysem je výskyt abnormálně teplé vody podél rovníku ve východní části Pacifiku.

Šéf specializované agentury OSN zdůraznil, že globální oteplování je z velké části způsobeno emisemi skleníkových plynů, jež budou narůstat.  Expert konstatoval, že počátkem a koncem roku 2006 byly zaznamenány abnormálně mírné teploty, například na severu Norska bylo naměřeno v lednu a v dubnu o dvanáct stupňů více, než je zdejší sezónní průměr.

Jinde panovala extrémní vedra, na Nový rok bylo v australském Sydney naměřeno téměř 45 stupňů Celsia.

Dalším znepokojivým znamením je podle Jarrauda řada extrémních jevů, jako velká sucha v Africkém rohu, po nichž následovaly ničivé záplavy v tomtéž regionu či tam, kde to lze nejméně očekávat, jako na Sahaře a v Nigeru.

Úroveň oceánů se podle odhadů zvýší do roku 2100 o deset až 90 centimetrů, tedy v průměru o 50 centimetrů, zdůraznil Jarraud, což je katastrofické zejména pro ostrovy v Indickém a v Tichém oceánu nebo pro města na břehu moře, která mohou být částečně či zcela zatopena.

 

Právě se děje

před 36 minutami

Atlético deklasovalo poslední Eibar a zůstává v čele španělské ligy

Fotbalisté Atlética Madrid porazili doma 5:0 poslední Eibar a i po 33. kole zůstanou v čele španělské ligy. Sevilla vyhrála 2:1 na hřišti San Sebastianu a výrazně se přiblížila účasti v příštím ročníku Ligy mistrů. Český brankář Tomáš Vaclík strávil utkání na lavičce vítězného celku.

Atlético rozhodlo o jasném vítězství na přelomu obou poločasů, kdy mezi 42. a 53. minutou nastřílelo čtyři góly. Dvakrát se trefili Marcos Llorente a Ángel Correa, který přidal i gólovou asistenci.

Svěřenci trenéra Diega Simeoneho zabrali za tři body po dvou utkáních a mají čtyřbodový náskok na druhý Real. "Bílý balet" má ale k dobru večerní utkání s Getafe.

V souboji sousedů v tabulce poslal San Sebastian do vedení v páté minutě Carlos Fernández, Sevilla ale zápas během tří minut otočila. Ve 22. minutě vyrovnal Fernando a následně využil šťastného odrazu míče od tyče k pohodlné gólové dorážce Júsuf En-Nesjrí.

Marocký útočník potvrdil, že se mu proti baskickému týmu daří, v kariéře mu dal šestou branku. Sevilla má na čtvrtém místě náskok už 17 bodů před dnešním soupeřem, který nevyhrál popáté v řadě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy